گفت‌وگوی «فردا» با محمدصادق کوشکی

قالب رقابتی اصولگرایی-اصلاح‌طلبی دیگر مشتری ندارد

کد خبر: 1272104

تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: امروز سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان از این تفکر عبور کردند و از این رو آنها بهانه ها می آورند که چهره های ما در صحنه رقابت نیستند.

قالب رقابتی اصولگرایی-اصلاح‌طلبی دیگر مشتری ندارد

گروه سیاست سایت فردا: معادلات انتخابات 10 اسفندماه به قدری پیچیده است که برخی تحلیلگران آن را رقابتی بین دو جبهه اصولگرایی و اصلاح طلبی توصیف می کنند و برخی دیگر معتقدند دوره این آرایش انتخاباتی سال هاست که سپری شده و این دوره شاهد متولدشدن آرایش جدیدی در عرصه سیاسی خواهیم بود.

محمدصادق کوشکی در گفت‌وگو با خبرنگار فردا درباره وضعیت اصولگرایان و اعتدال گراها در رقابت سیاسی پیش رو گفت: فضای جامعه به دنبال گروه هایی با برنامه های جدی و جدید هستند. در چنین فضایی اگر همچنان برخی مجموعه ها در قالب آرایش رقابتی اصلاح طلبی-اصولگرایی می خواهند به کرسی های مجلس برسند، سخت در اشتباه هستند.

وی با بیان اینکه دیگر قالب رقابتی اصولگرایی-اصلاح طلبی جوابگو نیست و نیازهای جامعه را برطرف نمی کند، افزود: دوره انتخابات مجلس یازدهم آخرین دوره ای بود که شاهد کارکرد چنین قالبی بودیم و آن زمان نیز با دوپینگ این قالب سرپا شد اما همان دوره نیز جوابگو نبود. امروز جامعه ایران به بلوغ رسیده و دیگر قالب اصولگرا و اصلاح طلب راضی نمی شود.

این فعال سیاسی با بیان اینکه فعالان سیاسی قصد ندارد همگام با جامعه متحول شوند بلکه تمایل به درجا زدن دارند، اظهار کرد: آنها شاید در قالب اصولگرایی و اصلاح طلبی بخواهند فهرست های شان را منتشر کنند اما خواهیم دید که نوع انتخاب جامعه تفاوت خواهد کرد و تابع آن قالب های کهنه نخواهد بود.

وی ادامه داد: مهم نیست از قالب اصولگرایی-اصلاح طلبی چند فهرست بیرون بیاید چون دیگر چنین قالبی مشتری ندارد، حتی اگر افراد با نام و نشان هم در صدر این فهرست ها قرار بگیرند. دلیل روشن هم آن است که در دوره قبل انتخابات مجلس آقای مجید انصاری سرلیست اصلاح طلبان بود اما مجموع آرای او در حوزه تهران، ری، اصلاح طلب و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی به 100 هزار رأی نرسید.

کوشکی گفت: اکثر کسانی که از فهرست اصلاح طلبان به مجلس ششم و مجلس دهم راه یافتند صفر کیلومتر بودند. هنوز هم برخی افرادی که با سرلیستی عارف به مجلس دهم راه یافتند، در جامعه کسی آنها را نمی شناسد. امروز سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان از این تفکر عبور کردند و از این رو آنها چنین بهانه هایی را می آورند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها

      تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد