سفیر ایران در ترکیه: بزودی یک دروازه جدید مرزی افتتاح می‌شود

کد خبر: 1274321

سفیر ایران در ترکیه با اشاره به تصمیم سران دو کشور برای افزایش تعداد دروازه‌های مرزی از ۳ به ۵ گفت: در حال حاضر کار در دروازه مرزی کوزه رش – گلینجک در مرحله پایانی قرار دارد. به این ترتیب تعداد گذرگاههای مرزی از ۳ به ۴ افزایش می‌یابد.

سفیر ایران در ترکیه: بزودی یک دروازه جدید مرزی افتتاح می‌شود

محمد حسن حبیب الله زاده سفیر ایران در ترکیه در مصاحبه به شبکه تلویزیونی ان تی وی ترکیه در خصوص روابط ایران و ترکیه گفت: ترکیه و ایران رابطه ای به قدمت هزاران ساله دارند. ما با هم در یک منطقه زندگی می کنیم. یکی از مصادیق ثبات در منطقه مرز چند صد ساله است. البته دیدارهایی نیز بین مقامات عالی رتبه نیز وجود دارد. در24  ژانویه سفر رئیس جمهور کشورمان به آنکارا به دعوت رجب طیب اردوغان رئیس جمهور انجام شد.

سال 2025 به عنوان سال فرهنگی ایران و ترکیه انتخاب شد

وی افزود: مسائل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و بسیاری از زمینه های دیگر مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

سفیر ایران با بیان اینکه از آنجایی که ایران و ترکیه هر دو بخشی از روند توافقنامه آستانه هستند، در زمینه سیاسی در مورد وضعیت سوریه نیز گفتگو کردیم، اظهار داشت: ما همچنین در مورد مبارزه با تروریسم و ​​اسلام هراسی صحبت کردیم. جنایات مرتکب شده علیه فلسطینیان در غزه نیز از جمله سرفصل های مورد گفتگو بود.

حبیب الله زاده ادامه داد: علاوه بر سازوکارهای منطقه، مسائل مربوط به روابط دوجانبه نیز در دستور کار ما بود. می توانم بگویم در زمینه های زیادی مانند مسائل اقتصادی می توانیم همکاری ها را بهبود و افزایش دهیم. همچنین در این بازدید 10 سند امضا کردیم. به همین ترتیب، ما موافقت کردیم که سال 2025 را به عنوان «سال فرهنگی ایران و ترکیه» نامگذاری کنیم.

تجارت 12 میلیارد دلاری رسمی

وی در خصوص هدف گذاری 30 میلیارد دلاری در روابط اقتصادی دو کشور نیز گفت: البته، ما در حال حاضر با حجم تجارت مورد هدف تعیین شده توسط رهبرانمان فاصله  بسیار داریم. برای سال گذشته، رقم رسمی تجارت ما 12 میلیارد دلار است. این ها آمار رسمی بدست آمده از گمرک و وزارت بازرگانی است، اما می توان گفت که این رقم کمی بالاتر است. میلیون ها گردشگر از ترکیه دیدن کرده اند و هر کدام از آنها در اینجا پول خرج می کنند. ما می توانیم در مورد مبلغ اضافه ای بالغ بر 3-4 میلیارد دلار بحث کنیم. اگر تجارت در مناطق مرزی را نیز در نظر بگیریم، می توان گفت که این رقم از 12 میلیارد دلار فراتر رفته است. بنابراین می توان اذعان داشت که رقم غیر رسمی بیشتر است.

سفیر ایران ادامه  داد: دامنه مذاکرات تجاری بین ترکیه و ایران بسیار گسترده است. علاوه بر حمل و نقل، کشاورزی، علم و فناوری، محیط زیست و گردشگری، در مورد منطقه آزاد تجاری، تجارت مرزی معاف از گمرک و دروازه های مرزی جدید نیز صحبت کردیم. انتظار داریم پس از  این سفر در در ارتباط با هر کدام از این موضوعات اقدامات عملی صورت پذیرد. به علاوه، در زمینه انرژی، ایران بخشی از نیازهای گاز طبیعی ترکیه را تامین می کند. تضمین امنیت تامین انرژی به نفع هر دو کشور خواهد بود.

حبیب الله زاده در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ایران و ترکیه در سال 1971 از طریق راه آهن به یکدیگر متصل شدند، گفت: تقریباً بحث نیم قرن پیش را می کنیم. البته در اینجا می توان از حجم معاملات بسیار بزرگ صحبت کرد. در سال های گذشته توانسته ایم به خط آهن پاکستان و آسیای مرکزی  متصل شویم. نام راه آهن ایران-ترکیه-پاکستان را «استانبول-تهران-اسلام آباد» گذاشتیم. این پروژه ریلی با حمایت نهادهای منطقه ای محقق می شود. اتصال آسیای مرکزی، پاکستان، ایران به ترکیه و از طریق ترکیه، اتصال به اروپا فرصت بسیار بزرگی را فراهم خواهد کرد. این پروژه به یک مسیر ترانزیتی مهم تبدیل خواهد شد. به این ترتیب ما توافقنامه خود را برای توسعه همکاری خود به ویژه در دروازه مرزی رازی/ کاپیکوی امضا کردیم.

وی در خصوص دروازه های مرزی بین دو کشور نیز اظهار داشت: دروازه های مرزی مهم هستند. گذرگاه مرزی بازرگان – گوربلاغ قدیمی ترین دروازه مرزی بین دو کشور است که تقریباً یک قرن پیش افتتاح شده است. ما باید دروازه های مرزی خود را بیشتر گسترش دهیم. تقاضای زیادی برای تبادل کالاهای ترانزیتی و افزایش تجارت بین دو کشور و همچنین حمل و نقل مسافر و گردشگر وجود دارد. به همین دلیل، نوسازی دروازه های مرزی به نفع هر دو طرف خواهد بود.

سفیر کشورمان ادامه داد: ما کارهای نوسازی را در سمت رازی- کاپیکوی آغاز کردیم و ادامه می دهیم.  امیدواریم کا رهای بازسازی بازرگان گوربلاغ قبل از تابستان به پایان رسیده و دروازه به بهره برداری برسد.

بزودی یک دروازه مرزی جدید افتتاح می شود

حبیب الله زاده با اشاره به تصمیم سران دو کشور برای افزایش تعداد دروازه های مرزی از 3 به 5 نیز اظهار داشت: در حال حاضر کار در دروازه مرزی کوزه رش – گلینجک در مرحله پایانی قرار دارد. به این ترتیب تعداد گذرگاههای مرزی از 3 به 4 افزایش می یابد. سپس به مرحله نهایی می رویم. تردد بسیار زیادی در منطقه مرزی وجود دارد. سال گذشته حدود یک میلیون و سیصد هزار نفر از دروازه مرزی رازی-کاپیکوی عبور کردند که پاسخگوی کل نیاز نیست. تصمیم گرفتیم دروازه جدیدی را برای عبور و مرور گردشگری، تجارت، کامیون و اتوبوس باز کنیم. فکر می کنم ظرف 3-2  سال این کار تکمیل شود.

حامی جنگ نیستیم اما در پاسخ به هرگونه تجاوزی تردید نخواهیم کرد

سفیر کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص تحولات منطقه و حملاتی که از سوی مقاومت اسلامی در منطقه به پایگاه ها و منافع آمریکا انجام می شود و نیز احتمال حمله نظامی به خاک ایران که از سوی برخی در آمریکا مطرح می شود، گفت: ما بارها اعلام کرده ایم که ایران هیچ ارتباطی با این حملات ندارد. لازم است یک بار دیگر در کانال های رسمی و غیر رسمی این را به صراحت بگویم. دوم اینکه ما در این منطقه زندگی می کنیم. به همین دلیل، صلح، ثبات و رفاه برای ایران، همسایگان و منطقه بسیار مهم است.

وی ادامه داد: از کسانیکه از هزاران کیلومتر دورتر به این منطقه آمده اند باید پرسید، چرا به منطقه ما آمدید؟ چرا به اینجا می آیید؟ چرا سرزمین ها یا بهتر بگویم کشورهای همسایه را تصرف کردید، چرا دو سه جنگ در این منطقه به راه انداختید؟ البته می دانیم که اکنون فصل انتخابات است. من همچنین می توانم درک کنم که برخی اظهارات و برخی لفاظی ها از نظر سیاسی برای آنها جذاب باشد. اما لازم است یک بار دیگر تاکید کنیم: ایران حامی هیچ جنگ و درگیری نیست. ما نه جنگ می خواهیم و نه درگیری. اما همانطور که در طول تاریخ نشان داده ایم، در پاسخ به هرگونه تجاوزی علیه خود، تردید نخواهیم کرد.

سفیر کشورمان همچنین درباره حملات ارتش یمن به کشتی های اسرائیلی در دریای سرخ و تجاوزات آمریکا و انگلیس به شهرهای مختلف در یمن نیز گفت: همانطور که در پاسخ به سوال قبلی شما گفتم، ما خواهان جنگ و درگیری در این منطقه نیستیم. یمنی ها  خودشان تصمیم می گیرند. ممکن است اشتراک نظرهایی در برخی مواضع همچون رویدادهای غزه وجود داشته باشد، از جمله مواضع در قبال اشغالگری،  ممکن است در این موارد اشتراک نظر داشته باشیم، اما ما به هیچ وجه خواهان جنگ نیستیم. ما کاری به فرآیند تصمیم گیری آنها نداریم. آنها خودشان تصمیم می گیرند.

حبیب الله زاده ادامه داد: با این حال باید بگویم، در دوران بسیار عجیب و سختی بسر می بریم. بیش از 120 روز است که مردم فلسطین در غزه با بمباران و حملات بسیار بدی مواجه هستند. بیش از 27 هزار انسان بی گناه جان خود را از دست دادند. منطقه ای با جمعیت 2 میلیون نفری کاملاً تخریب شده است. اما هیچکس به آن ها  اهمیت نمی دهد، هیچکس به آنها کمک نمی کند. اما زمانی که یمن تلاش کرد به مردم غزه کمک کند و از آنها حمایت کند، کشتی های جنگی خود را برای حفظ منافع رژیم اسرائیل به این بهانه که تجارت آنها در خطر است به منطقه اعزام کردند. آن هم به نام تجارت آزاد! این موضوع بسیار در خور توجهی است. ایران با هرگونه ماجراجویی یکجانبه خارجی در منطقه مخالف است. ما فکر می کنیم که این یک تهدید نگران کننده برای امنیت و ثبات بین المللی در این منطقه است.

سفیر ایران درباره احتمال آتش بس در غزه نیز گفت: ایران از تمامی تلاش های دیپلماتیک و بین المللی برای توقف کشتار غزه، جلوگیری از کشتار مردم فلسطین و دستیابی به آتش بس حمایت خواهد کرد. اما می بینید که چه کسانی مخالف آتش بس و صلح هستند. مردم فلسطین از سال 1948 فرآیندهای سیاسی زیادی را به چشم خود دیده اند. جهان شاهد تصمیمات مختلف شورای امنیت سازمان ملل متحد و جامعه بین المللی بوده است. اما همزمان قدم به قدم شاهد اشغالگری هرچه بیشتر در سرزمین های آنها و افزایش شهرک نشینان اسرائیلی در مناطق تصرف شده بوده ایم. اخیراً هم که شما شنیدید که این رژیم آشکارا  اذعان می دارد، حاضر نیست استقلال فلسطین را به رسمیت بشناسد. این وضعیتی است که امروز با آن روبرو هستیم.

حبیب الله زاده در پاسخ به این سوال که آیا با افزایش فشار از سوی آمریکا، سعی دارید همکاری نزدیک تری با ترکیه در منطقه داشته باشید؟ نیز اظهار داشت: البته می دانید که غرب و آمریکا از دیرباز در منطقه ما حضور نظامی گسترده ای داشته اند. ما همچنین می دانیم که آنها با حضور نظامی خود تلاش می کنند به طور نامشروع به اهداف خود در منطقه برسند.

وی افزود: حضور نظامی آنها در منطقه ما، باعث بروز جنگ هایی در منطقه و کشورهای همسایه ما شده است که البته همگی به ضرر مردم منطقه ما بوده. آنها سعی می کنند بحران ها را به منطقه ما تزریق کنند. مرتباً بحران های جدید را برای ما ایجاد می کنند. آنها در این راه، سعی در پیشبرد و تامین منافع مجتمع های نظامی و تجاری خود دارند. سخنان دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا را یادآوری می کنم: «ما در چند سال گذشته هزاران میلیارد دلار در این منطقه مصرف کردیم، اما همه آنها را دور ریختیم. من سخنان ترامپ را به خوبی به خاطر دارم و  مخاطبان شما نیز یاد دارند.»

سفیر ادامه داد: اما روابط برادرانه ای بین ایران و ترکیه وجود دارد. ما هزاران سال است که به عنوان همسایه زندگی می کنیم. ما اشتراکات تاریخی و فرهنگی داریم. مرزهای ما 500 سال است که هر دو منبع صلح و ثبات در منطقه بوده است. نزدیکی ایران و ترکیه فقط جغرافیایی نبوده بلکه اکنون قلب ها هم به یکدیگر نزدیک تر شده است. این یک رابطه بسیار مهم و خاص است.

تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها