جلوگیری از پلمب ۱۰ هزار شرکت فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات

کد خبر: 1274890

رییس فراکسیون راهبردی مجلس گفت: جلوگیری از پلمب بیش از ۱۰ هزار شرکت فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در سطح کشور، برنامه‌های تقنینی در برنامه هفتم توسعه برای توسعه اقتصاد دیجیتال از مهم‌ترین اقداماتی است که می‌توان به آن اشاره کرد.

 جلوگیری از پلمب ۱۰ هزار شرکت فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات

رییس فراکسیون راهبردی مجلس گفت: جلوگیری از پلمب بیش از ۱۰ هزار شرکت فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در سطح کشور، برنامه‌های تقنینی در برنامه هفتم توسعه برای توسعه اقتصاد دیجیتال از مهم‌ترین اقداماتی است که می‌توان به آن اشاره کرد.

حجت‌الاسلام سید محمدرضا میرتاج‌الدینی رییس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی در مجمع عمومی سالانه سازمان نظام صنفی کشور، با اشاره به حمایت مجلس شورای اسلامی از این سازمان، اظهار کرد: در قانون جهش تولید دانش بنیان، ماده 11 را در مجلس شورای اسلامی مصوب کردیم تا شرکت‌های بزرگ دانش بنیان، مالیات خود را در بهش R&D (تحقیق و توسعه) هزینه و بسیاری از شرکت‌های حوزه IT و ICT دانش‌بنیان هستند می‌توانند به خوبی از این مزیت استفاده کنند.

وی با اشاره به ایجاد صندوق توسعه فیبر نوری در برنامه هفتم توسعه، گفت: با تصویب مجلس به منظور استفاده حداکثری از ظرفیت‌های زیرساختی کاربران مخابراتی و توسعه شبکه دسترسی نهایی اینترنت پهن‌باند ثابت مبتنی بر فیبر نوری صندوقی تحت عنوان صندوق توسعه شبکه فیبر نوری تاسیس می‌شود.

رییس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت مکلف شده است در راستای توسعه شبکه دسترسی نهایی اینترنت ثابت مبتنی بر فیبر نوری دسترسی خانگی 20 میلیون مشترک را فراهم کند، خاطرنشان کرد: تا پایان سال جاری برنامه‌ریزی صورت گرفته برای 8 میلیون مشترک است و تا سال آینده این میزان به 20 میلیون مشترک می‌رسد و باید از زحمات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در توسعه شبکه فیبر نوری تشکر کرد.

میرتاج‌الدینی افزود: در این صندوق سهم اپراتورها جمع می‌شود و دولت به شرکت‌هایی که در توسعه شبکه دسترسی نهایی اینترنت ثابت مبتنی بر فیبر نوری نقش دارند و سهیم هستند، اعتبار می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه سرعت اینترنت ثابت مبتنی بر فیبر نوری به ویژه شبکه فیبر دسترسی خانگی نسبت به ADSL، حدود 80 برابر است، اظهار کرد: همچنین سرعت فیبر نوری نسبت به اینترنت همراه 45 درصد بیشتر است و در تلاش هستیم تا زیرساخت‌های لازم را برای توسعه فیبر نوری در کشور فراهم کنیم تا اینگونه زمینه کسب‌وکار در فضای مجازی به خوبی شکل گیرد.

وی افزود: در آینده اقتصاد دیجیتال سهم بالایی در GDP دارد و باید به این نکته توجه ویژه داشت.

رییس فراکسیون راهبردی مجلس  در ادامه صحبت‌هایش با بیان اینکه در ترکیه با اردوغان گفت‌وگویی در مورد دریاچه ارومیه داشتم، گفت: به اردوغان گفتم دریاچه ارومیه با مشکل روبرو شده است و خط انتقال آب از وان به ارومیه اقدامی برد-برد است و تا زمان حل شدن موضوع، این مسئله را پیگیری می‌کنیم.

همچنین سید حسن هاشمی، رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با اشاره به همکاری فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی و سازمان نظام صنفی، گفت: تشکیل کمیته مشترک فناوری اطلاعات و ارتباطات در قالب فراکسیون راهبردی، جلوگیری از پلمب بیش از 10 هزار شرکت فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در سطح کشور، برنامه‌های تقنینی در برنامه هفتم توسعه برای توسعه اقتصاد دیجیتال از مهم‌ترین اقداماتی است که می‌توان به آن اشاره کرد.

همچنین سهیل یحیی‌زاده، رییس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نگاه مجلس در حوزه ICT رو به جلو بود، گفت: فراکسیون راهبردی در این زمینه نگاه راهبردی و استراتژیک داشت و بین ارگان‌های دولتی و بخش خصوصی پیوند خوبی شکل گرفت.

وی افزود: در برنامه هفتم توسعه سازمان اداری و استخدامی موظف است در بخش ‌های مختلف دولت از ظرفیت سازمان نظام صنفی استفاده کند و باید به سمت قراردادهای مشارکت بخش خصوصی-عمومی حرکت کنیم تا اینگونه شاهد کوچک شدن دولت و برون‌سپاری خدمات به بخش خصوصی باشیم.

گفتنی است در پایان این مجمع از حجت‌الاسلام سید محمدرضا میرتاج‌الدینی، رییس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی به دلیل نگاه مثبت و تعامل مطلوب در بخش صنفی رایانه‌ای کشور، تقدیر شد./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها