روایت «فارن افرز» از تضعیف آمریکا در خاورمیانه

کد خبر: 1274958

نشریه «فارن افرز» در یادداشتی با اشاره به تعمیق روابط روسیه با ایران در سال‌های اخیر و گرم شدن روابط مسکو و محور مقاومت پس از عملیات طوفان‌الاقصی، به دولت بایدن توصیه کرد که برای تضعیف این روابط نوپا اقدام کند چرا که این مثلث به‌خوبی می‌تواند قدرت آمریکا در منطقه خاورمیانه را محدود کند.

روایت «فارن افرز» از تضعیف آمریکا در خاورمیانه

نشریه آمریکایی «فارن افرز» نوشت: از زمان حمله به اوکراین در سال ۲۰۲۲، روسیه روابط عمیقی با ایران برقرار کرده است. مسکو که در دهه ۲۰۱۰ به تحریم‌های علیه برنامه هسته‌ای تهران پیوسته بود، اکنون به حمایت دیپلماتیک از جمهوری اسلامی برخاسته و سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران را افزایش داده است. روسیه همزمان در حال پی‌ریزی روابطی است که گرچه چندان به چشم نمی‌آیند اما اهمیت کمتری نیز ندارند. طی دو سال گذشته، مسکو پیوندهای خود را با «محور مقاومت» تشدید کرده است چرا که شبکه شرکا و گروه‌های شبه‌نظامی که از لبنان تا عراق امتداد دارد، رویاروی اسرائیل و به تبع آن با آمریکا بوده و یک متحد طبیعی برای کرملین به شمار می‌رود.

در بخش دیگری از این مطلب عنوان شده است: جنگ در نوار غزه حمایت تازه‌‌ای برای محور به ارمغان آورده و این گروه‌ها را بر آن داشته تا علیه نیروهای آمریکایی، اسرائیلی و کشتیرانی بین‌المللی دست به اقدام بزنند. چنین فعالیت‌هایی فرصت جدیدی در اختیار روسیه قرار داده تا آمریکا و متحدانش را تضعیف کند. مسکو با استفاده از این فرصت و پس از عملیات ۷ اکتبر حمایت دیپلماتیک خود از حماس و حوثی‌ها را افزایش داد، در سازمان ملل از اقدام‌های آنان دفاع کرد و آمریکا را مسبب حملات آنها دانست.

به گزارش ایرنا، «فارن افرز» آورده است: بنابراین واشنگتن باید با تلاش فراوان با این نفوذ مقابله کرده و به‌خصوص به دنبال پایان دادن به جنگ غزه باشد. دولت بایدن همچنین باید برای آرام کردن تنش‌ها در سراسر خاورمیانه تلاش بیشتری کرده و طرف‌های ثالث به‌ویژه متحدان عرب خود را برای تضعیف شراکت بین روسیه و محور مقاومت تحت فشار قرار دهد. در غیر این صورت، روسیه، ایران و دوستان دو کشور ممکن است قدرت آمریکا را در کل منطقه محدود کنند./ کیهان

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها