روایت کاظمی قمی از جزئیات نشست دوحه

کد خبر: 1276305

نماینده ویژه رئیس جمهور در خصوص گفت: نماینده جدید باید از جایی تعیین شود که بیشترین قرابت و آشنایی و همکاری را با افغانستان داشته باشد. آنچه در جمع بندی گوترش هم آمد استقبال از نقش کشورهای منطقه بود و قرار شد رایزنی‌ها ادامه یابد.

روایت کاظمی قمی از جزئیات نشست دوحه

نماینده ویژه رئیس جمهور در خصوص گفت: نماینده جدید باید از جایی تعیین شود که بیشترین قرابت و آشنایی و همکاری را با افغانستان داشته باشد. آنچه در جمع بندی گوترش هم آمد استقبال از نقش کشورهای منطقه بود و قرار شد رایزنی‌ها ادامه یابد.

حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه رییس جمهور در امور افغانستان ظهر امروز (چهارشنبه ۲ اسفند) در جریان بازدید از غرفه خبرگزاری ایرنا در گفت و گویی با خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، درخصوص جزئیات نشست دوحه در خصوص افغانستان اظهار داشت: ابتکار برگزاری اجلاس بین المللی دوحه توسط دبیرکل سازمان ملل و با حضور نمایندگان ویژه کشورهایی که در حوزه افغانستان مشغول هستند از جمله ۲۴ کشور و ۶ سازمان منطقه‌ای و بین المللی اجرایی شد. این ابتکار در اجرای قطعنامه ۲۷۲۱ شورای امنیت بود. گزارشی توسط نماینده دبیرکل سازمان ملل تنظیم شده بود که به تصویب شورای امنیت رسید و مقرر شد دو موضوع مهم توسط دبیرکل پیگیری شود.

وی در توضیح این دو موضوع گفت: یکی تشکیل گروه تماس بین‌المللی بود تا جامعه جهانی با حکمرانان حاکم در افغانستان گفت‌وگو کنند؛ مساله دوم هم انتخاب یک نماینده ویژه بود.

کاظمی قمی ادامه داد: موضوعات مهمی که امروز منطقه درگیر آن است مساله تروریسم، مهاجرین و بازگشت آنها، مواد مخدر، امنیت مرزها و چگونگی اجماع سیاسی در پناه امنیت و ثبات و رفتن به سمت سازندگی افغانستان است. علاوه بر اینها مساله اشتغال و تحصیل خانم هاست که هم در داخل افغانستان این موضوعات اهمیت دارد و هم خود کشورهای منطقه پیگیری می‌کنند.

نماینده ویژه رئیس جمهور تصریح کرد: از حدود پنج شش ماه گذشته گروه تماس منطقه‌ای در چهارچوب فرمت مسکو به ابتکار ایران و با همکاری خوب کشورهای همسایه شکل گرفت. با توجه به اینکه بیشترین همکاری و نقش در ایجاد ثبات و امنیت توسط کشورهای همسایه انجام می‌شود، در اجلاس دوحه نکته اساسی این بود که جامعه جهانی از ابتکار منطقه‌ای سازمان ملل حمایت کند.

وی ادامه داد: نماینده جدید باید از جایی تعیین شود که بیشترین قرابت و آشنایی و همکاری را با افغانستان داشته باشد. آنچه در جمع بندی گوترش هم آمد استقبال از نقش کشورهای منطقه بود و قرار شد رایزنی‌ها ادامه یابد.

کاظمی قمی در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان و همچنین خط لوله تاپی گفت: در مساله انرژی سیاست دولت سیزدهم توجه به کشورهای همسایه بود. مساله همگرایی در موضوع انرژی از موضوعات جدی است.

دیپلمات کشورمان بیان کرد: یکی از مباحثی که با کشور پاکستان انجام دادیم مساله انتقال انرژی است. پاکستانی‌ها به این جمع بندی رسیدند که باید بتوانند شرایطی بوجود بیاورند که خط لوله گاز از ایران به سمت پاکستان و سپس هند انجام بشود.

وی با اشاره به خط لوله تاپی که سابقه بیش از ۲۵ سال دارد گفت: با وجود آنکه این مساله خیلی مطرح می‌شود اما همچنان شرایط برای آن فراهم نیست در حالیکه شرایط انتقال انرژی از غرب به شرق یعنی از ایران به پاکستان فراهم‌تر است. اکنون گفت‌وگوهای فنی و دیپلماتیک خط انتقال انرژی کشورمان ادامه دارد و شرایط فعلی منطقه در حوزه انرژی زمینه را برای گرایش به سمت تعامل برای اجرای این پروژه با ایران قوی‌تر کرده است.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها