سلیمی نمین: این انتخابات است که شما را می‌تواند به روز کند

کد خبر: 1277999

یک فعال سیاسی اصولگرا می‌گوید انتخابات فرایندی است که فرد در آن رشد می‌یابد؛ اگر سعی کنید هم شرکت کنید و هم درست انتخاب کنید دو ثواب می‌برید.

سلیمی نمین: این انتخابات است که شما را می‌تواند به روز کند

از صبح روز جمعه یازدهم اسفندماه درهای ۵۹ هزار شعبه اخذ رای به روی بیش از ۶۱ میلیون نفر واجد حق رای گشوده شد تا مردم در ۳۱ استان و برای ۲۹۰ حوزه آرای خود را در صندوق‌ها بیاندازند.

با پایان زمان رای‌گیری و البته به جز حوزه‌هایی که در آن‌ها رقابت به دوره دوم خواهد کشید، در کنار منتخبان ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری، بهارستان صاحبان بیشتر کرسی‌های سبز خود را خواهد شناخت؛ افرادی که بر اساس اصل هشتاد و چهارم قانون اساسی در برابر تمام ملت مسئولند و حق دارند در همه مسائل داخلی و خارجی کشور اظهارنظر کنند.

اگر احترام و عزت خودتان را می‌خواهید باید در انتخابات شرکت کنید تا این رشدی که انتخابات می‌دهد از آنِ شما شود

مسئولیت و وظیفه اصلی برگزیدگان اما قانونگذاری در خانه ملت است ضمن این که قانون تکالیف و اختیارات نظارتی را نیز برای نمایندگان در نظر گرفته است.

در پرونده «نمایندگان و وظیفه نمایندگی»، پژوهشگر ایرنا با «عباس سلیمی نمین» پژوهشگر تاریخ و فعال سیاسی اصولگرا گفت‌وگویی داشته که در ادامه شرح آن را می‌خوانید:

چرا باید پای صندوق‌های رای حاضر شویم؟

ما همیشه رقابت خیر و شر را در جامعه داریم. شر نمی‌آید بگوید من شر هستم. سعی می‌کند خود را آراسته و به گونه دیگر خود را معرفی کند؛ بنابراین ما باید در جنگ بین خیر و شر در جامعه سعی کنیم یک حضور آگاهانه داشته باشیم تا قوای شر را بشناسیم تا ضمن شناخت نیروهای خیر بتوانیم در این معادله ایفای نقش کنیم. اگر خود را کنار بکشیم تشخیص شر برای ما سخت خواهد شد.

این انتخابات است که شما را می‌تواند به روز کند

یک نماینده ممکن است آدم سالمی باشد اما سرش کلاه برود بنابراین باید دانش سیاسی داشته باشد، فهم حکومتداری داشته باشد و مسائل حکومت را بفهمد

آیا ممکن است انتخاب ما مثلا در صورت اشتباه بودن منجر به سنگین شدن وزنه شر در این معادله شود؟

این انتخابات است که شما را می‌تواند به روز کند، ولو اینکه اشتباه کنید در کنارش رشد هم کسب کرده‌اید. حضرت امام (ره) می‌فرماید: اگر شما در انتخابات شرکت کنید یک ثواب خواهید برد چون رشد کردید و این ثواب است. رسالت تمام انبیا این است که شما رشد کنید بنابراین اصلا واجب است که خودتان را رشد دهید و الا اگر رشد ندهید هیچ کسی برای شما ارزش قائل نیست.

برای نمونه یک سیاستمدار برای خبرنگاری که آگاهیش بسیار پایین باشد هیچ اهمیتی قائل نخواهد شد. سیاستمداران به خبرنگاران باسواد احترام می‌گذارند. بنابراین اگر احترام و عزت خودتان را می‌خواهید باید در انتخابات شرکت کنید تا این رشدی که انتخابات می‌دهد از آنِ شما شود و شما از این رشد سهمی داشته باشید. اما اگر سعی کنید هم شرکت کنید و هم درست انتخاب کنید دو ثواب می‌برید.

به کسانی که نمی‌شناسید به صرف شعارهای قشنگ آنها توجه نکنید

برجسته‌ترین ویژگی یک انتخاب خوب چیست؟ شاید بهتر است بگوییم یک نامزد انتخاباتی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد تا او را انتخاب کنیم؟

برجسته‌ترین ویژگی نماینده مجلس باید سطح دانش وی باشد؛ باید فهمش در سطح یک نظام سیاسی باشد. یک نماینده ممکن است آدم سالمی باشد اما سرش کلاه برود بنابراین باید دانش سیاسی داشته باشد، فهم حکومتداری داشته باشد و مسائل حکومت را بفهمد.

مسائل حکومت بسیار پیچیده است؛ هم بُعد داخلی و و هم بین‌المللی بسیار پیچیده‌ای دارد. افرادی که تجربه دارند می‌توانند بفهمند که این نماینده چقدر صلاحیت دارد.

در حال حاضر بسیاری از افراد بی‌صلاحیت لیست ارائه داده‌اند. مردم باید آگاه باشند و فریب این‌گونه افراد را نخورند. اما در مقابل برخی از افراد با تجربه و اثبات شده بعد از تحقیق و تفحص بسیار لیستی را ارائه کرده‌اند که ساعت‌ها برای تنظیم آنها وقت گذاشته‌اند و تعداد بسیار زیادی از افراد صلاحیت‌دار هم نشسته‌اند و به آن لیست رای داده‌اند.

در این فرایند، مصاحبه گرفته‌اند و حاصل این تلاش‌ها در قالب لیست ارائه شده است. اما اینکه اعتماد شود به افرادی که هیچ سابقه‌ای ندارند و هیچ شناختی از آنها وجود ندارد و در حد نمایندگی نیستند، درست نیست چون پیامدهای بسیاری منفی به دنبال خواهند داشت.

برخی از افراد باتجربه هستند که سال‌ها در خدمت نظام بوده‌اند و نباید این افراد را کنار گذاشت. نباید افرادی لیست تهیه کنند که هیچ صلاحیتی ندارند. برخی‌ها خوب می‌توانند جوانان را فریب دهند باید با تکیه بر برخی از افراد بارها آزموده شده جلوی نقشه‌های آنان را گرفت. باید بررسی کرد که آیا این افراد واقعا برای اعتماد لایق هستند؟ صلاحیت دارند برای اینکه مرجع جوانان باشند. به کسانی که نمی‌شناسید به صرف شعارهای قشنگ آنها توجه نکنید.

سعی کنیم با وجود انسان‌های فرهیخته و آزمون‌پس‌داده انتخاب خود را دقیق‌تر انجام دهیم

چه مسائل دیگری در مورد انتخابات اولویت دارد؟

اول اینکه ما سعی کنیم با وجود انسان‌های فرهیخته و آزمون‌پس‌داده انتخاب خود را دقیق‌تر انجام دهیم. مساله بعدی که در مورد انتخابات مهم است وظیفه ملی ما است که خود را از تهدیدات بیرون مصون کنیم؛ یعنی وقتی که جامعه ما در ارتباط با امور خود حساس بود این یک برداشت به دست می‌دهد اگر نبود یک پیام دیگری می‌دهد.

ما باید سعی کنیم روز جمعه پیامی بدهیم مبنی بر اینکه ما ملتی هستیم که نسبت به سرنوشت خودمان و آیندگان خود به هیچ وجه بی‌تفاوت نیستیم. اگر اتفاقی بیافتد مانند گذشته در صحنه خواهیم بود و از منافع ملی با تمام وجود حمایت می‌کنیم؛ به عنوان یک حضور آگاه و هوشمند این پیام مهمی است که باید در انتخابات رقم بخورد. البته این پیش نیازهایی دارد که باید به این پیش نیازها تن بدهیم. پیش نیاز این است که تحقیق کنیم، پیش نیاز این است که مسائلی را که ادعا می‌شود قطعا در آن بررسی صورت دهیم.

مجلس قوی طبیعتا در معرض تهدیدات بدخواهان قرار خواهد گرفت

چه بایسته‌ها و وظایفی متوجه نمایندگان ملت است؟

ما می‌خواهیم یک قوه‌ای را سامان بدهیم که این قوه نقشش بسیار تعیین کننده است. مجلس بسیار تعیین‌کننده است. اگر شخصی که آزمون پس داده باشد در مجلس جای گیرد می‌تواند تحولات بزرگی را رقم بزند اما اگر مدیریت مجلس ضعیف باشد بسیاری از نمایندگان به سمت سوءاستفاده شخصی خود خواهند رفت. بنابراین برویم ببینیم که چه کسی از نظر مدیریت سال‌های گذشته شاخص بوده و امروزه دشمن علیه‌اش مطلب می‌زنند.

این‌ها خیلی مهم است که هم خود را رشد دهیم و هم یک مجلس قوی تشکیل دهیم. این مجلس قوی طبیعتا هم در معرض تهدیدات بدخواهان قرار خواهد گرفت و هم ما باید سعی کنیم این مجلس را از آفت‌ها دور کنیم.

باید بتوانیم بر قدرت مجلس بیافزاییم و روی مدیریت آن کار کنیم. ورود افراد نالایق به مجلس باعث می‌شود هر فردی به دنبال کارهایی برود که فاجعه‌ای در مجلس رقم خواهد زد. ما باید هم خود را رشد دهیم و هم یک مجلس قوی را شکل دهیم که حقیقتا در راس امور باشد.

ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها