لاریجانی: آمریکا هنوز توان درگیرکردن رقبایش را دارد

کد خبر: 1278959

رئیس سابق مجلس گفت: آمریکا و غرب نقش تخریب کنندگی و توان درگیر کردن رقبایشان را دارند.

 لاریجانی: آمریکا هنوز توان درگیرکردن رقبایش را دارد

رئیس سابق مجلس گفت: آمریکا و غرب نقش تخریب کنندگی و توان درگیر کردن رقبایشان را دارند.

 علی لاریجانی، رییس سابق مجلس شورای اسلامی در هفدهمین همایش سالانه انجمن علوم سیاسی ایران در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران با سخنرانی درباره آینده نظام جهانی سیاستها و الگوهای رفتار ایرانی بر تمرکز بر رشد و  توسعه ملی اشاره کرد و گفت: در اسلام روایات متعددی درباره عقل آمده است و حتی بیان شده که پاداش حکومت ها به اندازه استفاده شان از عقل است. بر این اساس رشد شتابان توسعه ملی جایگاه آینده ایران را در صحنه بین‌المللی مشخص می‌کند و باید بر این اساس حرکت کرد.‌

وی در این جلسه با اشاره به اینکه علم سیاست در ذات خود سختی‌های زیادی دارد، گفت: به قول کانت سخت‌ترین دانش‌ها در حوزه سیاست است زیرا در علوم دقیقه با موجودات بی جان طرف هستیم، اما اینجا با انسان‌ها و اراده‌هایشان طرف هستیم.

وی با اشاره به اینکه برخی می‌گویند جایگاه آمریکا و غرب در حال افول است و غرب از نقش تعیین کنندگی افول کرده گفت: این دیدگاه الان زیاد دیده و شنیده می‌شود با این وجود، آمریکا و غرب نقش تخریب کنندگی خود را دارد و توان درگیر کردن رقبایش را دارد.

وی تاکید کرد:  شاید علت این دیدگاه به برخی ویژگی‌های ذاتی مدرنیته برگردد و برخی هم به نتیجه تجربی تحولات و اقدامات برمی‌گردد که سیاست مداران در علل رفتار آمریکا با آن مواجه شدند.

وی با بیان اینکه جنگ اوکراین صحنه را به مقابله غرب و شرق کشاند و حتی اگر تمام شود کشمکش بین روسیه و غرب پایان نمی یابد، افزود:  اقمار آمریکا به این نتیجه رسیدند با اتکا به یک قدرت نمی‌توانند مشکلات‌شان را حل کنند. از این رو دیگر اتکا به یک قدرت را نمی‌بینیم. جنس مقابله در دنیای پیش رو از لحاظ هژمونی و رقابت اقتصادی تغییر کرده است.

وی با اشاره به حضور چین در معادلات بین المللی تاکید کرد: قطب‌ها نقش بازیگران هوشمندی را دارند که هدفشان برتری اقتصادی‌شان است ضمن اینکه توان دفاعی‌شان را تقویت می کنند اما از تقابل نظامی مانند ماجرای اوکراین پرهیز می کنند.

رییس سابق مجلس با بیان اینکه رقابت‌ها به سمت تکنولوژی و قدرت اقتصادی در حرکت است، تاکید کرد:‌ باید مواجهه ما در دنیای آینده بر مدار منافع ملی باشد و نتیجه همه مراودات دیپلماتیک تسهیل توسعه ملی ایران باشد و شئون دیگر در اولویت‌های بعدی قرار گیرد.

وی در عین حال تصریح کرد: حفظ و سامان‌بخشی مزیت‌های منطقه‌ای را باید مورد توجه قرار داد و توجه به جریان مقاومت مزیت سرنوشت ساز برای ما دارد و جنبه سیاسی آن همراه با جنبه امنیتی گسترش یاید.

لازیجانی بر ضرورت و اهمیت استفاده از عقل و عقلانیت در سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌های کشور تاکید کرد و با بیان روایاتی در این خصوص گفت: اگر عقل اینقدر جایگاه دارد چرا امروز در غربت است. یک عده عقل حسابگر را دنبال می‌کنند که عقل اصیل نیست و برخی قرائت منفی از عقل دارند که یک قسم آنها تروریست‌ها در دنیا هستند و یک عده هم فکر می‌کنند منفعت‌شان در بی‌توجهی به عقل است.

وی  یاداور شد: گاهی سیاستمداران منطقه‌ به صورت خصوصی به ما می‌گفتند بخشی از کشور را در اختیار چین قرار می‌دهیم چون نمی‌توانیم کشور را تک قطبی اداره‌ کنیم.

وی در این راستا گفت: در جامعه ما برخی فکر می‌کنند انقلابی بودن واژه‌ خود بسنده ای است‌ و نیاز به توجیه عقلی ندارد؛ حال آنکه امام‌ و حواریون ایشان فیلسوف عقل گرا بودند.

لاریجانی افزود: مرحوم‌ شهید مطهری می‌گوید خطر تحجر از کفر بیشتر است‌ و حتی یکی از راههای پیشرفت علوم انسانی را تمسک به علوم دیگران و مخالفان می دانست اما برخی تصور می کنند این علوم غربی و غیر دینی اند.

لاریجانی افزود: بسیاری از کشورهایی که وضع بدتری از ما داشتند با به کارگیری علم به پیشرفت رسیدند و وظیفه اصلی حکومت رفاه‌ و آسایش مردم‌ همراه‌ با رشد معنوی است./ تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها