بهانه‌تراشی امریکایی برای توجیه جنایت تحریم

کد خبر: 1279401

توقیف کشتی امریکایی از سوی ایران در آب‌های خلیج فارس که به تلافی تحریم‌های ضدایرانی بویژه در حوزه کالاهای اساسی و دارویی صورت گرفت، بهانه‌ای برای تکرار ادعای موهوم مقام‌های امریکایی مبنی بر مستثنی کردن کالاهای ضروری علیه ایران شد.

بهانه‌تراشی امریکایی برای توجیه جنایت تحریم

توقیف کشتی امریکایی از سوی ایران در آب‌های خلیج فارس که به تلافی تحریم‌های ضدایرانی بویژه در حوزه کالاهای اساسی و دارویی صورت گرفت، بهانه‌ای برای تکرار ادعای موهوم مقام‌های امریکایی مبنی بر مستثنی کردن کالاهای ضروری علیه ایران شد. اردیبهشت سال‌جاری بود که نفتکش «ادونتج سوئیت» که با پرچم جزایر مارشال و در اجاره شرکت نفتی «شِوران» امریکا نفت خام حمل می‌کرد، توسط نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی توقیف شد. چهارشنبه هفته گذشته منابع خبری اعلام کردند که دادگاه حقوقی روابط بین‌الملل در تهران، فرمان توقیف محموله نفتی این نفتکش را که ارزش آن به بیش از ۵۰ میلیون دلار می‌رسد، صادرکرده است. بنا به اعلام مرکز رسانه‌ای قوه قضائیه در پی تحریم‌های کشورهای غربی و به‌طور ویژه امریکا که منجربه جلوگیری فروش داروهای مورد نیاز برای بیماران پروانه‌ای توسط یک شرکت سوئدی شده و به بروز صدمات شدید جسمانی و روحی بر این بیماران انجامیده است، بیماران پروانه‌ای (EB) پرونده شکایتی را علیه امریکا در دادگاه حقوقی روابط بین‌الملل تهران گشودند. با پیگیری‌های حقوقی انجام گرفته در نهایت دادگاه دستور توقیف محموله نفتی نفتکش «ادونتج سوئیت» در خلیج فارس را صادر کرد که به توقیف محموله این کشتی انجامید.

فراموشی یک گزارش

در پی صدور این حکم بود که «متیو میلر»، سخنگوی وزارت خارجه امریکا ادعا کرد که تحریم‌های کشورش همیشه برای تدارک اقلام بشردوستانه مانند مواد غذایی، دارو، لوازم و تجهیزات پزشکی و کشاورزی استثنا قائل شده است. او با ادعای اینکه این سیاست همه دولت‌های مختلف امریکا در اعمال تحریم‌های ضدایرانی بوده است، خواستار آزادی فوری نفتکش «ادونتج سوئیت» از سوی ایران شد. «میلر» در توضیح بیشتر ادعاهای خود درباره دلیل توقیف کشتی‌های حامل کالاهای ایرانی از سوی امریکا مدعی شد: هیچ‌گاه اقلامی که از تحریم معاف بوده، توقیف نشده است و آنچه ضبط شده طبق قانون ایالات متحده امریکا انجام شده است. به نظر می‌رسد این مقام امریکایی درحالی ادعای مستثنی شدن داروهای حیاتی از تحریم‌های ضدایرانی را تکرار می‌کرد که گزارش سال گذشته «آلنا دوهان» گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره آثار تحریم‌ها بر بیماران ایرانی را به فراموشی سپرده است. گزارشگر سازمان ملل بعد از تحقیق و تفحص مفصلی که در جریان سفر خود به ایران انجام داد، تأیید کرد: موانعی که تحریم‌ها برای تهیه دارو‌ها و تجهیزات پزشکی کافی از جمله قطعات یدکی و سوخت برای تأمین برق تجهیزات یا مواد تولید دارو‌های باکیفیت خوب در داخل کشور ایجاد می‌کند، تأثیر گسترده‌ای به جای گذاشته است. چنان که افراد مبتلا به بیماری‌های نادر یا شدید از جمله انواع خاص بیماری‌های مبتلا به دیابت، سرطان، هموفیلی، پروانه‌ای و لوسمی را تحت‌تأثیر قرار داده است؛ زیرا دارو و تجهیزات این بیماری‌ها در داخل تولید نمی‌شود و رژیم‌های تحریمی اعمال ‌شده توسط دولت‌ها و سازمان‌های منطقه‌ای مختلف، کار را چنان برای بانک‌ها، کمک‌کنندگان و بازیگران بشردوستانه پیچیده کرده که مقررات مربوط به امکان اجرای نظام تحریم‌ها از طریق تحریم‌های ثانویه، مجازات‌های فراسرزمینی و همچنین بیانیه‌های عمومی در مورد کارزار‌های فشار حداکثری باعث ایجاد احساس ترس بین دولت‌ها و گروه‌های مؤثر خصوصی در این زمینه شده است تا از همکاری با ایران برای تأمین داروهای حیاتی برای بیماران ایرانی خودداری کنند.

روزنامه ایران

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها