هشدار ایران درباره پیامدهای تشدید اسلام‌هراسی

کد خبر: 1280653

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل با هشدار درباره پیامدهای تشدید اسلام‌هراسی در کشورهای غربی اعلام کرد که کلیشه‌ها و تعصبات مضر در مورد مسلمانان و اسلام به طور مداوم تقویت شده است.

هشدار ایران درباره پیامدهای تشدید اسلام‌هراسی

امیرسعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد نیویورک در نشست قطعنامه اقدامات مبارزه با اسلام هراسی بیان کرد که ترتیبات پیشنهادی در پیش‌نویس قطعنامه، از جمله تصمیم برای تعیین نماینده ویژه سازمان ملل برای مبارزه با اسلام‌هراسی، به این سازمان کمک خواهد کرد تا تلاش‌ها را برای مبارزه با این چالش‌های فزاینده بسیج کند.

متن کامل سخنرانی نماینده ایران به شرح زیر است:

آقای رئیس،

اجازه دهید حمایت کامل خود را از ابتکار پیشنهادی اعضای سازمان همکاری اسلامی برای انجام اقدامات پیگیری جهت رسیدگی به روند رو به رشد نابردباری و تعصب علیه اسلام و مسلمانان در سراسر جهان که چالشی دلهره آور برای جامعه بین المللی است، تکرار کنم.

در طول چند دهه گذشته، کلیشه ها و تعصبات مضر در مورد مسلمانان و اسلام به طور مداوم توسط برخی رسانه ها، سیاستمداران و تأثیرگذاران فرهنگ عامه تقویت شده، و اعمال تبعیض آمیز متعددی در نقاط مختلف جهان با هدف جلوگیری از زندگی مسلمانان مطابق با نظام اعتقادی خود، در حال اجرا است.

در چنین لحظات حساسی، مهم است که اطمینان حاصل شود که سازمان ملل متحد در برابر تلاش برای پذیرش اسلام هراسی، و اقداماتی مانند ممنوعیت سفر مسلمانان، سوزاندن قرآن، و ممنوعیت حجاب و نمادهای مسلمانان، متحد بماند.

اعتقاد راسخ داریم که ترتیبات پیشنهادی در پیش‌نویس قطعنامه، از جمله تصمیم برای تعیین نماینده ویژه سازمان ملل برای مبارزه با اسلام‌هراسی، به این سازمان کمک خواهد کرد تا تلاش‌ها را برای مبارزه با این چالش‌های فزاینده بسیج کند.

همچنین لازم است در این نشست، اقدامات خشونت آمیز علیه نمادهای دینی و کتاب مقدس مسلمانان را به شدت محکوم شود. هتاکی به کتب مقدس، پیش تر توسط مجمع عمومی به عنوان نقض قوانین بین المللی شناخته شده و عمیقا توهین آمیز و بی احترامی به حساب می آید. اینها در واقع اقدامات تحریک آمیز، خصومت وار و خشونت آمیزی هستند که برای جلوگیری و ایجاد پاسخگویی در قبال چنین اعمالی، باید توسط قانون در سطوح ملی جرم انگاری و منع شوند.

مایه تاسف است که چنین اقداماتی در کشورهایی صورت می گیرد که مدعی برقراری و اجرای حاکمیت قانون هستند. این که چنین اقداماتی در پوشش آزادی بیان موجه نمایش داده می شود، امری مذموم است.

متاسفیم که با وجود تلاش های معتنابه سازمان همکاری های اسلامی برای به اجماع سازی، کشورهای عضو اتحادیه اروپا اصلاحاتی را ارائه کرده اند که مستقیماً بر اهداف اصلی پیش نویس قطعنامه با هدف مبارزه با اسلام هراسی در سراسر جهان تأثیر می گذارد.

ایران مواضع همسو با اعضای سازمان همکاری های اسلامی دارد و به شدت با این اصلاحات مخالفت می‌کند و از کل اعضا می‌خواهد که علیه آن رای دهند.

همچنان از همه کشورهای عضو می خواهیم که مسئولیت های خود را بر عهده بگیرند و به تعهدات قانونی خود عمل نمایند تا ارزش های مشترک همزیستی مسالمت آمیز، مدارا و درک متقابل را پیش ببرند. بیایید برای عدالت و عزت برای برادران و خواهران مسلمان خود و برای همه بشریت تلاش کنیم./ تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها