دومین همایش «وحدت در سایه قدس» در آنکارا برگزار شد

کد خبر: 1283658
دومین همایش «وحدت در سایه قدس» در آنکارا برگزار شد

دومین همایش «وحدت در سایه قدس»، با استناد به  رویکرد تحول محور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در راستای ارتقای گفتمان مقاومت در ابعاد فرامرزی و  با  استقبال گسترده و  با حضور نمایندگان مجلس، روسای احزاب، استادان دانشگاه، سازمانهای مردم نهاد، فعالان سیاسی و فرهنگی و دیپلمات های خارجی مقیم ترکیه در سالن اجتماعات هتل دیوان آنکارا برگزار شد. در این نشست که به همت راینی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آنکارا برگزار شد،  علاوه بر سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه، سفیر آفریقای جنوبی، پروفسور محمود ارول کلیچ مدیرکل موسسه فرهنگی و هنری سازمان کشورهای اسلامی و تمل کارا ملا اوغلو دبیرکل حزب سعادت ترکیه سخنرانی کردند. حضور پررنگ خبرنگاران و اصحاب  رسانه های ترکیه ای و بین المللی، از نقاط برجسته این نشست بود.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در آنکارا :موضوع غزه  یک دستور کار بین المللی است 

 محمد حسن حبیب الله زاده سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه به عنوان اولین سخنران این نشست با اشاره به اهمیت نامگذاری جمعه آخر ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس از سوی امام خمینی (ره) اظهار داشت: برگزاری نشست ها در حمایت از مردم تحت ستم فلسطین حائز اهمیت و درخور تشکر است.  

حبیب الله زاده،  آزادی قدس را از دغدغه های مرحوم امام قدس سره دانست و افزود: آزادی فلسطین و قدس شریف از محوری ترین دغدغه آن رهبر حکیم بود. در حالی که بسیاری تلاش می کردند تا موضوع فلسطین را به دعوای مردم تحت ستم در یک بخش از فلسطین با یک دولت اشغالگر و مستبد منحصر کنند، اقدام امام خمینی (رحمه الله علیه) در نامگذاری روز جمعه آخر رمضان به عنوان روز جهانی قدس باعث شد تا مسئله اشغال سرزمین فلسطین و قدس شریف به یک مسئله جهانی تبدیل کند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در آنکارا  وضعیت امروز فلسطین را یک موضوع و دستور کار بین المللی دانست و افزود: طغیان فلسطینی ها، ناشی از خشم این مردم در برابر بیش از هفت دهه اشغالگری، نقض حق تعیین سرنوشت، محاصره غزه، احداث دیوار حائل، کوچ اجباری، ترور مجاهدین فلسطینی، نابودی اراضی کشاورزی، توسعه غیرقانونی شهرک نشینی، تغییر بافت جمعیتی قدس شریف، لغو مجوز اقامت دائم فلسطینی ها در قدس، محاکمه فلسطینیها در دادگاههای نظامی و غیره است. در تمام این سال ها رژیم آپارتاید و اشغالگر صهیونیستی اقدامات جنون آمیز را نه علیه مردم فلسطین بلکه علیه انسانیت انجام داد. 

سفیر آفریقای جنوبی در آنکارا:با آزادی فلسطین، ما هم آزاد می شویم 

دومین سخنران این مراسم خانم دیپو لتساتسی دوبا سفیر آفریقای جنونی در ترکیه بود که با تقدیر از برگزاری نشست وحدت در سایه قدس توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکیه، اظهار داشت: معتقدم اکثر ما در این اتاق احساس همدلی مشترکی برای انسانیت داریم که ما را در همان مسیر نوری که به صلح در دنیای ما می‌انجامد گرد هم می‌آورد.

وی افزود: به عنوان افرادی که امتیاز تأثیرگذاری بر سیاست ها را داریم، مسئولیت داریم که رفاه برادران و خواهران خود را صرف نظر از منطقه جغرافیایی آنها مورد توجه قرار دهیم.

سفیر آفریقای جنوبی در ترکیه با اشاره به مبارزات مردم آفریقا علیه آپارتاید و نژادپرستی و حمایت جمهوری اسلامی ایران از این مبارزات، گفت: جمهوری اسلامی ایران همچنان دوست ارزشمند و برادر قابل اعتماد آفریقای جنوبی است و آفریقای جنوبی ایران را به عنوان یک شریک مهم در ارتقای اقتصادهای جهانی و رسیدگی به بی عدالتی های جهانی، به ویژه در خاورمیانه می داند.

وی با اشاره به جنگ و خونریزی در منطقه غرب آسیا  و فلسطین گفت: "آزادی ما تا زمانی که مردم فلسطین آزاد نشوند کامل نمی شودآفریقای جنوبی بر این عقیده است که هیچ انسانی شایسته محو شدن از روی زمین نیست. هر انسانی حق دارد زندگی کند و با او باید با احترام، کرامت و برابری رفتار شود. در این زمینه، ما صلح را برای مردم فلسطین و بازگرداندن سرزمین هایشان به آنها در درون مرزهای 1967، متصور هستیم."

وی با اشاره به دعاوی مطرح شده دیوان بین المللی دادگستری اظهار داشت: علاوه بر بیانیه های جاری در مجامع چندجانبه، در بیست و دومین نشست مجمع کشورهای عضو اساسنامه رم دادگاه کیفری بین المللی و در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و شورای امنیت اعلام کردیم که اقدامات اسرائیل می تواند به نسل کشی تبدیل شود و براین اساس یادداشتی را در 9 نوامبر 2023 به سفیر اسرائیل دادیم با این مضمون که اسرائیل کنوانسیون اجتناب از نسل کشی را نقض کرده است. اما اسرائیل اتهام ما را رد کرد. پس از آن، پارلمان آفریقای جنوبی تصمیم گرفت تا روابط دیپلماتیک خود با اسرائیل را تا زمانی که اسرائیل آتش‌بس در غزه را در  بپذیرد، متوقف کند.

وی افزود: در 8 دسامبر 2023، کابینه آفریقای جنوبی توصیه کرد که آفریقای جنوبی علیه اسرائیل در دیوان بین المللی دادگستری مطابق با کنوانسیون 1948 در مورد پیشگیری و مجازات جنایت نسل کشی ("کنوانسیون نسل کشی") در رابطه با رفتار اسرائیل در این زمینه اقدام کند. درخواست آفریقای جنوبی از دیوان بین‌المللی دادگستری در 29 دسامبر 2023 بر این اساس انجام شد که هم آفریقای جنوبی و هم اسرائیل طرف‌های کنوانسیون نسل‌کشی هستند، که مقرراتی را برای اختلافات بین طرفین در مورد تفسیر، اعمال یا اجرای کنوانسیون تعیین می‌کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سایر اقدامات آفریقای جنوبی در حمایت از مردم فلسطین گفت: دفاع مستمر آفریقای جنوبی از مردم فلسطین بازتاب فریاد نسل های گذشته، حال و آینده است. 

پروفسورمحمود ارول کلیچ:مظلومیت غزه را باید خانه به خانه فریاد زد 

سومین سخنران این همایش پروفسور محمود ارول کلیچ مدیرکل موسسه فرهنگی و هنری سازمان کشورهای اسلامی (ارسیکا) بود که با تشریح وضعیت سرزمینهای فلسطینی در دوره عثمانی اظهار داشت: تمام اسناد و مدارک مالکیت فلسطینیها بر این سرزمین موجود است و این منطقه براساس اسناد حقوقی متعلق به مردم فسطین است و فلسطین با توطئه و شیطنت انگلیسیها برای غارت این سرزمین حاصلخیز توسط آنان اشغال شد و در این مدت با فجیع ترین شکل ممکن ظلم، قتل و غارت عیله مردم فسطین تداوم دارد. 

مدیر کل موسسه ارسیکا افزود: "آنچه امروز باید کوچه به کوچه، خانه به خانه و شهر به شهر فریاد بزنیم، دفاع از مردم مظلوم فلسطین است. ملت فلسطین امروز از حقوق حقه خود سخن می گویند و در راستای تحقق این حقوق انسانی و طبیعی، باید درکنار آنها بود. وجدانهای بشری و انسانها در سرتاسر جهان، امروز عمق فاجعه و جنایاتی که ( در غزه ) رخ می دهد را مشاهده می کنند. "

پروفسور کلیچ در پایان تصریح کرد: "ارزش ذاتی قدس و مسجد الاقصی بر هیچ کس پوشیده نیست. پیامبر گرامی اسلام ( صلی الله علیه و آله) از مسجد الاقصی به معراج رفت و چه بسا آثار ادبی و مذهبی که در این خصوص در طول تاریخ اسلام نگاشته شده است. پس نباید نسبت به از بین رفتن حریم و حرکت قدس شریف و مسجد الاقصی توسط اشغالگران بی تفاوت ماند."

رهبر حزب سعادت ترکیه : وظیفه و انتخابی  جز یاری فلسطین نداریم

سخنران بعدی این همایش تمل کارا ملا اوغلو رئیس حزب سعادت ترکیه بود که با اشاره به نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس از سوی امام خمینی(ره) ، کشورهای اسلامی را به حمایت از مردم مظلوم غزه و فلسطین دعوت کرد و اظهار داشت : 

امرروز اگر به یاری مردم فلسطین نشتابیم ،چه زمانی می خواهیم چنین اقدامی را صورت دهیم؟جنگ غزه و جنایات رژیم اشغالگر قدس علیه کودکان و زنان، نقطه ای است که در قبال آن سکوت ودرنگ جایز نیست."

وی در بخش دیگری از سخنان خود برای مجروحان حمله رژیم تروریستی اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران آرزوی شفای عاجل کرد و به ملت برادر تسلیت گفت و تصریح کرد: "این همایش، با هدف دفاع از مردم مظلوم فلسطین، قبله اول مسلمانان و مسجد الاقصی، برگزار شده است. زیرا قدس شریف از دیروز تا امروز نقطه پیوند ما بوده است. لذا این موضوع باید بتواند ما مسلمانان را گرد هم آورد .با توجه به وحشیگری که امروز در غزه اتفاق می افتد باید به خود بیاییم و اگر امروز نتوانیم به خود بیاییم چه زمانی خواهیم توانست. امروز نسل کشی در غزه جلوی چشمان همه بشریت صورت می گیرد  و این برای دنیا یک لکه  ننگ محسوب می شود. 

رهبر  حزب سعادت ترکیه با اشاره به بهانه قرار دادن 7 اکتبر برای قتل عام مردم فلسطین توسط رژیم قاتل صهیونیستی  و کشتار بی رحمانه مردم بیگناه اعم از کودکان، زنان، سالمندان و معلولان در برابر دیدگان مردم جهان تاکید کرد: "سکوت مجامع بین المللی در برابر این وحشیگری را که حتی بیمارستان ها، آمبولانس ها، عبادتگاه ها و مدارس را هدف قرار می دهد، ننگ بزرگی است. همه نهادها و سازمان های بین المللی مردود شدگان این امتحان بزرگ بوده و هستند..  متأسفانه کشورهای اسلامی  نیز در این آزمون  مردود شده اند و برخی در مقابل این حجم اسفبار از  ظلم و ستم، به  فکر دغدغه اقتصادی و تجارت خود هستند!"

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: در حالی که مردم وظیفه شناس در سراسر دنیا صدای خود را علیه ظلم و ستم بلند می کنند، صاحبان قدرت شریک این ظلم شده اند و همدستی خود را به نمایش گذاشته اما ملت مظلوم فلسطین در برابر گرسنگی، تشنگی و هزاران تن بمب قهرمانانه مقاومت می کند! زن و مرد، پیر و جوان در حال مقاومت هستند. خداوند از ایشان راضی باشد.

تمل کارا ملا اوغلو با اشاره به مسئولیت سایر مسلمانان در برابر این ظلم آشکار، گفت: وقایع امروز جهان به ویژه کشتار مردم فلسطین، به وضوح نشان می دهد که نظم کنونی جهان ورشکسته است و لذا اساسی ترین وظیفه ما تلاش برای غلبه حق بر باطل و برقراری نظم عادلانه در جهان است. ما باید به عنوان جهان اسلام باهم وحدت داشته باشیم و از خود محافظت کنیم و با قدرت گرفتن از ارزش های خود، جنبش احیای جدیدی را بنا بگذاریم.

رهبر حزب سعادت ترکیه در پایان سخنرانی خود  به شکل گیری هسته اولیه کشورهای دی - 8 توسط مرحوم اربکان، تلاش برای احیای این جنبش را وظیفه کشورهای اسلامی اشاره و تصریح کرد: " دی - 8 تقریباً فراموش شد و تنها روی کاغذ باقی مانده است. اگر این جنبش ادامه می یافت، امروز با تصویر بسیار متفاوتی روبرو می شدیم. شاید فلسطین به این شکل رها نبود و اسرائیل قادر به ارتکاب جنایت علیه بشریت نبود."

در پایان این نشست ، میهمانان در مراسم افطار که از سوی رایزنی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آنکارا و در همان محل هتل تدارک دیده شده بود، حضور یافتند .این مراسم، حدود ساعت 8شب به وقت آنکارا به پایان برسید. 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها