آمریکا از ناامنی در اقصی نقاط جهان سود می برد؟

کد خبر: 1286973

مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت آرا، بسته کمک به اوکراین و رژیم صهیونیستی را تصویب کردند. این بسته حمایتی به ارزش ۹۵.۳ میلیارد دلار کمک‌های امنیتی برای اوکراین، اسرائیل و تایوان فراهم می‌کند. در این بسته، ۶۰.۸ میلیارد دلار برای اوکراین جهت کمک به مبارزه با روسیه در نظر گرفته شده است. همچنین ۱۷ میلیارد دلار کمک نظامی برای رژیم صهیونیستی در نظر گرفته است.

آمریکا از ناامنی در اقصی نقاط جهان سود می برد؟

۹ میلیارد دلار برای کمک های بشردوستانه به کرانه باختری و همچنین ۸.۱ میلیارد دلار برای کمک به تایوان برای مقابله با چین از دیگر موارد این بسته است. در حالی انتظار می‌رود هفته آینده این لایحه در سنا بررسی شود که مخالفین سرسختی در جامعه آمریکا دارد. مخالفان معتقدند که نباید مالیات شهروندان آمریکایی، خرج جنگ‌افروزی و نیات نظامی کشورهای دیگر شود.

اختلافات درون‌حزبی جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها

لایحه کمک نظامی به اوکراین، اسرائیل و تایوان با وجود ۱۱۲ عضو جمهوری‌خواهی که رأی منفی دادند، بالاخره به تصویب مجلس نمایندگان رسید. نخستین مصوبه کمک ۶۱ میلیارد دلاری به اوکراین مشتمل بر تسلیحات دفاعی، کمک‌های بشردوستانه و پول نقد برای اداره کردن دولت است.

در دومین مصوبه ۱۷ میلیارد دلار کمک نظامی، از جمله با هدف پرکردن ذخیره موشک‌های سامانه گنبد آهنین، به رژیم اسرائیل پرداخت می‌شود. این مصوبه در راستای پر کردن خشاب جنایت‌های رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی است و می‌توان از آن به‌عنوان دهن‌کجی دولتمردان آمریکایی به مردم این کشور یاد کرد؛ چراکه از ابتدای آغاز نبرد طوفان الاقصی، شهرهای آمریکا مثل نیویورک شاهد تجمع مداوم و هفتگی حامیان فلسطین و مدافعان حقوق مردم مظلوم غزه بوده است که با تصویب این مصوبات در راستای حمایت از جنایت‌های بیشتر رژیم صهیونیستی، عملا مالیات شهروندان آمریکایی را روانه خزانه جنایت‌های رژیم اسرائیل کرده‌اند.

همچنین در مصوبه، پرداخت کمکی به ارزش ۹ میلیارد دلار به کرانه باختری و تقویت اقدامات توسعه‌ای آمریکا در کرانه باختری تعیین شده است. هشت میلیون دلار هم برای دفاع از متحدان آمریکا در غرب اقیانوس آرام، عمدتا تایوان هزینه می‌شود.

مجلس نمایندگان آمریکا به کمک نظامی دوباره به رژیم صهیونیستی رأی داد

از طرفی مجلس نمایندگان آمریکا شنبه کمک نظامی دوباره و چندین میلیارد دلاری را به رژیم اسرائیل تصویب کرد. این کمک در حالی تصویب شد که رژیم صهیونیستی با نیروهای مقاومت فلسطین در حال جنگ است. جامعه جهانی درباره سرنوشت غیرنظامیان در غزه نگران است. این کمک‌ها به‌ویژه برای تقویت سپر ضد موشکی رژیم اسرائیل به نام «گنبد آهنین » به کار گرفته خواهد شد. این پیش‌نویس هم‌اکنون باید به تصویب سنا برسد که نخستین رأی‌گیری آن در روز سه‌شنبه انجام می‌گیرد.

دو روز باقی مانده تا بررسی نهایی کمک‌رسانی سناتورهای آمریکایی به صهیونیست‌ها، زنگ هشدارهای متعددی در فضای دیپلماسی و سیاست داخلی این کشور به صدا درآمده است. زنگ هشداری که حالا متوجه سناتورهای آمریکایی است و بیش از هر چیزی می‌تواند گریبانگیر ادعاهای بشردوستانه چپ‌های مدرن آمریکایی باشد.

دایره مخالفین این لایحه، طیف گسترده‌ای از شخصیت‌ها و چهره‌های سیاسی آمریکا از جمله نمایندگان مجلس آمریکا را در بر می‌گیرد. روز گذشته بود که یک عضو تندروی حزب جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان آمریکا، تصویب شدن لوایح کمک خارجی در مجلس را فروختن یک‌جای آمریکا توصیف کرد. مارجری تیلور گرین، پس از به تصویب رسیدن بسته کمک ۹۵ میلیارد دلاری به اوکراین، اسرائیل و سایر متحدان آمریکا گفت: «شما قوی‌ترین و رسا‌ترین صدا‌ها را در خاستگاه جنبش جمهوری‌خواهان دارید که خشمگین هستند و برکناری مایک جانسون را مطالبه می‌کنند. کسانی که اینجا هستند، همکاران من، هنوز پیام را نگرفته‌اند؛ بنابراین چشم انتظار بازگشت آنها به خانه و شنیدن صدای مردم هستم؛ اما این کار امروز فروختن یک‌جای آمریکاست. وقتی در کنگره اعضایی هستند که در مجلس نمایندگان پرچم اوکراین تکان می‌دهند، آن هم درحالی‌که برای امنیت مرزهایمان هیچ کاری نمی‌کنیم، گمان می‌کنم هر آمریکایی حق دارد خشمگین باشد.»

استقبال بایدن از تصویب «کمک حیاتی» به اسرائیل و اوکراین

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا شامگاه شنبه از تصویب «کمک حیاتی» به اوکراین و رژیم اسرائیل در مجلس نمایندگان آمریکا استقبال کرد.

رئیس‌جمهور دموکرات آمریکا در این‌باره اظهار کرده است: «این بسته کمک ۹۵ میلیارد دلاری «پیامی روشن در مورد قدرت رهبری آمریکا در سراسر جهان» ارسال می‌کند.» البته که بوی پول مالیات شهروندان آمریکایی تا تل‌آویو هم رسیده و نتانیاهو که بار دیگر پدرخوانده نه‌چندان وفادارش را با دستانی پر از دلار تجسم می‌کند، تصویب کمک نظامی چند میلیارد دلاری جدید آمریکا به رژیم اسرائیل را دفاع از تمدن غرب تعبیر کرده است.

او سرمست از دلارهای بی‌زبان آمریکایی در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت: «کنگره آمریکا با اکثریت قاطع یک لایحه کمک را تصویب کرده است که بسیار مورد استقبال قرار گرفته و نشان‌دهنده حمایت قوی آمریکا از اسرائیل است و از تمدن غرب دفاع می‌کند. از دوستانم تشکر می‌کنم. از آمریکا تشکر می‌کنم.»

واکنش کرملین به کمک نظامی جدید آمریکا به اوکراین

از طرفی کرملین با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «واشنگتن مسئول تصمیم مصادره دارایی‌های روسیه خواهد بود و ما اقداماتی را انجام خواهیم داد که منافع‌مان را بدون محدودیت زمانی تأمین کند. تصمیم مجلس نمایندگان آمریکا برای کمک به اوکراین باعث افزایش ثروت آمریکا و در عین حال ویرانی اوکراین خواهد شد.

شورش جمهوری‌خواهان در حالی رخ می‌دهد که جانسون پس از کنار گذاشتن طرح ۹۵ میلیارد دلاری سنا برای بیش از دو ماه، برنامه مورد انتظار خود را برای پیشبرد بسته کمک‌های خارجی اعلام کرد. طرح جدید جانسون، کمک‌ها به اوکراین، تایوان و اسرائیل را در لوایح جداگانه تقسیم کرد و اقدامات سیاسی دیگری مانند ممنوعیت احتمالی تیک‌تاک را به آن اضافه کرد؛ اما مسأله این است که از طریق یک رویه محرمانه، مجلس می‌تواند در نهایت این لوایح را در یک بسته بزرگ به سنا بفرستد و تندرو‌هایی را که نمی‌خواهند یک سکه بیشتر برای کمک به اوکراین خرج کنند، خشمگین کند.

صبح نو

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها