حسینی: اساتید معارف اسلامی در خط مقدم دفاع از مبانی اسلام و انقلاب اسلامی قرار دارند

کد خبر: 1288927

سید محمد حسینی گفت: حال که تمدن غرب نقاب نفاق را از چهره کنار زده و وحشی‌گری عریان را به نمایش گذاشته فرصت مناسبی است که ماهیت پلید سردمداران نظام سرمایه داری را برای جوانان آشکار ساخت.

حسینی: اساتید معارف اسلامی  در خط مقدم دفاع از مبانی اسلام و انقلاب اسلامی قرار دارند

سید محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در جمع اساتید دانشکده معارف دانشگاه تهران با تبریک روز معلم و استاد و گرامیداشت یاد استاد شهید مطهری، اظهارداشت: اساتید معارف اسلامی  در خط مقدم دفاع از مبانی اسلام و انقلاب اسلامی قرار دارند.

معاون رئیس جمهور با اشاره به جایگاه برجسته علم و عالم از منظر اسلام، افزود: ابن ابی‌عمیر از جمله محدثان بزرگ و از اصحاب اجماع که  محضر امام کاظم، امام رضا و امام جواد علیهم‌السلام را درک کرده است به نقل حدیثی درباره صفات شیعه پرداخته است به این مضمون که بعضی از شما بیش از دیگران اهل نماز هستید، بعضی حج بیشتری بجا می‌آورید و بعضی اهل جود و بخشش و صدقه و بعضی بیش از دیگران روزه می گیرید، اما برترین شما کسی است که معرفت بیشتری نسبت به دیگران دارد و شناخت نیز با مطالعه، تدبر و کسب دانش بدست می آید.

حسینی اهمیت ایجاد شوق و رغبت در دانشجویان برای علم آموزی را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت:  قطعاً اگر شیوه تدریس بگونه ای باشد که اشتیاق بیشتری در دانشجو ایجاد کند، با انگیزه، نظم و علاقه بیشتری در کلاس درس و تلاش برای علم آموزی حضور می یابد.

معاون رئیس جمهور با گرامیداشت یاد شهید مطهری گفت: استاد والامقام به دنبال پاسخگویی به سؤالات مطرح در جامعه بود و حل معضلات فکری و پاسخ به نیازهای زمان از جمله دغدغه‌های فکری ایشان به شمار می‌رفت. اهتمام استاد به بررسی شبهات مطرح در جامعه بود تا با شیوه مناسب پاسخ های متقن و قانع‌کننده را ارائه کند و نسل جوان و تحصیلکرده را همراه سازد.

وی خاطرنشان کرد: امام راحل در توصیف ابعاد شخصیت علامه مطهری می گوید «مطهری که در طهارت روح و قوّت ایمان و قدرت بیان کم نظیر بود، رفت و به ملأ اعلی پیوست، لکن بدخواهان بدانند که با رفتن او شخصیت اسلامی و علمی و‌ فلسفی اش از بین نمی رود» و ما واقعیت سخن امام را شاهد بودیم که با شهادت استاد، اندیشه و آثار استاد بیش از گذشته در ایران و جهان اسلام جلوه و گسترش یافت.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: شهید مطهری اسوه و الگوی تمام عیاری برای معلمان و اساتید است که اگر رمز و راز موفقیت او دریافته شود و سیر و سلوک استاد سرمشق اساتید و معلمان قرارگیرد به توفیقات فراوانی در انجام رسالت خود نائل می شوند.

حسینی در ادامه با اشاره به مهمترین شاخصه‌های علمی و شخصیتی شهید مطهری اظهارداشت: استاد مطهری اهل اندیشه و تفکر بود لذا در خصوص حوزه‌های مورد نیاز جامعه اسلامی پیوسته در حال تامل، مطالعه و  اندیشه‌ورزی بود، تا پاسخ سوالات را دریابد و همچون طبیبی دوار در مجامع و محافل گوناگون علمی و مردمی به تشریح موضوعات بپردازد. این روحیه را نداشت که صرفا به مصداق «جهانی است بنشسته در گوشه ای» باشد که اگر کسی به وی مراجعه و سوالی کرد لب به سخن بگشاید بلکه در پی یافتن مخاطبانی در دانشگاه و جامعه، تهران و استانها بود تا یافته های خود را مطرح و روشنگر سفسطه ها و مغلطه های منحرفان باشد؛ امروز هم از اساتید متعهد انتظار می رود که سوالات و شبهات جوانان را در فضای مجازی رصد کرده و نسبت به آن پاسخگو باشند و شهید مطهری تأسی جویند که با صراحت و قاطعیت حرف حق را بیان می‌کرد و زودتر از دیگران انحرافات و اعوجاجات جامعه  را شناسایی و تشخیص می داد و بدون ملاحظه و محافظه کاری در مقابل آن موضع گیری می کرد.

معاون رئیس جمهور افزود: شهید مطهری با اطلاعات وسیع و اعتماد به نفس در جمع‌های فکری  موافق و  مخالف برای پاسخ به شبهات و اقناع مخاطبین حضور می یافت و با طرح دقیق سخنان مخالفان بخوبی، پاسخ های دقیق و قابل پذیرش ارائه می کرد، لذا در معرض کینه و بغض هجمه کنندگان به آموزه اسلامی و صاحبان اندیشه های انحرافی و التقاطی قرار می گرفت.

وی، زمان شناسی در پاسخ به شبهات را از دیگر ویژگی های استاد مطهری دانست و گفت: شهید مطهری در هر عرصه ای که نیازمند دفاع صحیح از اندیشه اسلامی بود حضور فعال و به موقع داشت و  بسیاری از سخنرانی‌ها و کتاب‌های استاد دقیقاً در زمانی به جامعه عرضه شد که شرایط بوجود آمده نیازمند دریافت پاسخ صحیح به ابهامات  بود، از جمله کتاب خدمات متقابل اسلام و ایران درست در مقطعی منتشر شد که بحث باستان‌گرایی افراطی و تمسک به ناسیونالیسم برای مقابل با اسلام و ایجاد دوقطبی کاذب ایرانیت و اسلامیت در جامعه  پررنگ شده بود. استاد مطهری انحراف‌ ها، بدعت‌ها و تحریف‌ها را زودتر از دیگر علماء و صاحب نظران تشخیص و به مقابله عالمانه با آنها می پرداخت، ضمن اینکه  در زندگی نظم و برنامه‌ریزی دقیقی داشت که اساتید ما نیز با این ویژگیها و با رفتار و سلوک صادقانه خود می توانند عناصری تاثیر گذار باشند و بر مسئولین است که اساتید دلسوزی را که جدیت بیشتری در امر تدریس و تربیت دارند مورد تقدیر و تشویق قرار دهند.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: امام راحل، شهید مطهری را شجره‌ی طیبه‌ی پرثمری می دانست که همگان باید از میوه‌های فراوان این درخت استفاده کنند.

وی در ادامه سرکوب شدید دانشجویان و اساتید دانشگاه های آمریکا را برخلاف موازین آزادی بیان و دموکراسی دانست و اظهار داشت: دولت های غربی بویژه آمریکا پائیز سال ۱۴۰۱ به بهانه درگذشت یک بانو در ایران همه امکانات خود را به عنوان دفاع از حقوق زن و بشر بکار گرفتند و از اقدام هنجارشکنانه برخی افراد در دانشگاه ها و جامعه و تخریب اموال عمومی دفاع کردند اما امروز نه تنها نسل کشی و قتل عام هزاران زن و کودک در غزه را محکوم نمی کنند بلکه با تمام توان حمایت می کنند و اعتراض و تحصن مدنی و مسالمت آمیز دانشجویان و اساتید دانشگاه های آمریکایی را با برخوردهای ضد انسانی و وحشیانه سرکوب و به گفته واشنگتن پست بیش از ۹۰۰ نفر دانشگاهی را خشونت آمیز دستگیر و بازداشت کرده‌اند که اساتید باید اینگونه برخوردها و استانداردهای دوگانه غرب و مدعیان آزادی و دموکراسی را برای نسل جوان و افکارعمومی تبیین کنند تا غربگرایان نتوانند به فریب و اغواگری بپردازند.

معاون رئیس جمهور تاکید کرد: حال که تمدن غرب نقاب نفاق را از چهره کنار زده و وحشی‌گری عریان را به نمایش گذاشته فرصت مناسبی است که ماهیت پلید سردمداران نظام سرمایه داری را برای جوانان آشکار ساخت دنیای غرب را به چالش کشید و نباید در این زمینه موضع انفعالی داشت بلکه باید با قاطعیت از حرف حق دفاع کرد.

در این مراسم تعدادی از اساتید در سخنانی دیدگاه ها و پیشنهادات خود را با معاون رئیس جمهور در میان گذاشتند./ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها