کارگردان فیلم: «نپتون» شبیه «اتاق تاریک» نیست

کد خبر: 1273358

کارگردان فیلم نپتون گفت: این فیلم‌ برای بچه‌ها ساخته نشده، بلکه فیلمی برای والدین و بزرگترها است و تلنگر می‌زند تا آنچه را که در زندگی روزمره توجه نمی‌کنیم، ببینم.

کارگردان فیلم: «نپتون» شبیه «اتاق تاریک» نیست

کارگردان فیلم نپتون گفت: این فیلم‌ برای بچه‌ها ساخته نشده، بلکه فیلمی برای والدین و بزرگترها است و تلنگر می‌زند تا آنچه را که در زندگی روزمره توجه نمی‌کنیم، ببینم.

فیلم سینمایی نپتون به کارگردانی محمد ابراهیم غفاریان در ششمین روز جشنواره فیلم فجر - سه شنبه ۱۷ بهمن- در خانه جشنواره اکران شد و پس از آن نشست خبری فیلم با حضور محمد ابراهیم غفاریان کارگردان، سیاوش امین پور تهیه کننده، مرجان ساداتی نویسنده، بهروز شهامت طراحی و ترکیب صدا، منصور شهبازی مدیر صدابرداری، داود محمدی مدیر فیلمبرداری، حمید نجفی‌راد تدوینگر و آرمین رحیمیان، امین میری، آیدا ماهیانی، امیررضا جوکار از جمله بازیگران این فیلم و اهالی رسانه در برج میلاد تهران برگزار شد.

سیاوش امین‌پور تهیه‌کننده فیلم سینمایی نپتون با تشکر از دست‌انداکاران جشنواره فیلم فجر و سازمان سینمایی گفت: امیدوارم این فیلم از طرف مردم هم مورد توجه قرار بگیرد؛ زیرا موضوع این فیلم موضوع خیلی از خانواده هاست. ما باید بدانیم در زندگی با کی مسابقه گذاشته‌ایم!

«نپتون» شبیه «اتاق تاریک» نیست

محمدابراهیم غفاریان کارگردان این فیلم گفت: در ابتدا از پدرم تشکر می‌کنم و با از علیرضا فتحی نجفی که از هنرستان شاگرد او بودم اجازه می‌گیرم تا صحبت‌هایم را آغاز کنم و جواب سوال‌های شما عزیزان را بدهم. برای ساخت فیلم سینمایی «نپتون» با دوستم که مهندس عمران است صحبت‌های زیادی کردم و او به گفتم تا حالا فکر کردی پدر و مادرها برای ساختن آینده بچه‌ها، اکنونِ آن‌ها را فراموش می‌کنند. در نتیجه این ایده یک خطی، ذهن من را مشغول کرد تا مرجان ساداتی بعد از آن ۱۰ماه فیلمنامه آن را نوشت.

کارگردان فیلم در ادامه بیان کرد: ما تصمیم گرفتیم در مورد یک معضل فیلم بسازیم و این فیلم‌ به ما تلنگر می‌زند تا چیزهایی در روزمره که به آنها توجه نمی‌کنیم را ببینم.

وی اضافه کرد: افسانه و بابک زن و شوهر داستان هستند. ما به آن‌ دو حق می‌دهیم به فکر خودشان باشند؛ اما همان‌قدر هم به آنها نمی‌توانیم حق بدهیم که صاحب بچه‌ای شوند و او را نادیده بگیرند. همچنین که این فیلم برای بچه‌ها ساخته نشده و برای بزرگترهاست.

غفاریان ادامه داد: ما در مرحله تولید تشخیص دادیم که این قصه می‌تواند سوژه فیلم سینمایی باشد و در نتیجه آن را ساختیم. این را هم بگویم که «نپتون» شباهتی به فیلم «اتاق تاریک» ندارد.

در «نپتون» مسئله نقد زن یا مرد وجود ندارد

امیررضا جوکار بازیگر کودک فیلم توضیح داد: امیدوارم از تماشای فیلم لذت برده باشید. خودم از تماشای فیلم خیلی لذت بردم. من قبل از «نپتون» در آثار مختلفی مثل سریال «سرگیجه» هم بوده‌ام و می‌خوام بازیگری را در آینده ادامه دهم‌.

مرجان ساداتی نویسنده فیلم سینمایی «نپتون» نیز درباره دغدغه موضوع این فیلم و سیر نوشتن آن توضیح داد که اثری لذت‌بخش بود.ما با خانواده‌هایی روبه‌رو می‌شویم که معضل‌هایی دارند. در «نپتون» مسئله نقد زن یا مرد وجود ندارد؛ بلکه به ما نشان می‌دهد که بسیاری از خانواده‌های در دنیای کنونی، شبیه به این خانواده زندگی می‌کنند و فرزند آنها شرایطی همچون کودک قصه دارند. مادر این بچه به دنبال پیدا کردن استقلال خود است؛ اما مسیر اشتباهی می‌رود و ما قرار نبود مادر را مقصر بدانیم.

آرمین رحیمیان بازیگر فیلم از تجربه حضور در نقش اول عنوان کرد: خیلی ممنون که فیلم ما را تماشا کردید و امیدوارم فیلم را دوست داشته باشید. من تمام تلاشم را برای ایفای این نقش کردم. اولین برخوردم با فیلمنامه این بود که بسیار از شخصیت حقیقی من دور بود؛ زیرا من تا به حال پدر نبودم و تاکنون چنین شخصیتی را بازی نکرده بودم. ایفای این نقش و روزمرگی‌های یک پدر را بازی کردن بسیار دشوار بود.

آیدا ماهیانی دیگر بازیگر «نپتون» خاطرنشان کرد: من عاشق این جنس فیلم‌ها هستم که بدون هیچ ادعا می‌خواهد یک زندگی را روایت می‌کند. همچنین خوشحال هستم که سهم این فیلم دارم. حتی زمانی که فیلمنامه را می‌خواندم بسیار به من آرامش می‌داد و داستان من را با خود می‌برد.

استادم «غلامرضا پودینه» را از دست دادیم

امین میری دیگر بازیگر فیلم سینمایی «نپتون» از نقش خود توضیح داد: این اثر، نخستین نقش منفی من در سینماست. باید بگویم که این فیلم در مورد هویت جنسی کودک صحبت می‌کند. «نپتون» درباره انسانیت حرف می‌زند و می‌بینیم کسانی که به انسانیت اهمیت می‌دهند، در نهایت از کار اخراج‌ می‌شوند. شخصیت آذری وجه بیرونی‌تری نسبت به دیگر نقش‌ها

وی تشریح کرد: من بچه زاهدان هستم و هر آن‌چه دارم از تئاتر زاهدان دارم. امروز، روز سختی داشتم و فقط به احترام عوامل آمده‌ام؛ زیرا امروز از بهشت زهرا آمدم. در این دو هفته اخیر، دو عزیز از دست دادم. یکی از آنها استادم غلامرضا پودینه بود.

رهاخدایاری دیگر بازیگر این فیلم گفت: من آخرین نفری بودم که به پروژه اضافه شدم. جای خیلی از هنرمندان پشت صحنه و جلوی دوربین در اینجا خالی است.

منصور شهبازی مدیر صدابرداری درباره چالش‌های صدابرداری در این فیلم سینمایی اظهار کرد: صدابرداری کاری فنی است. هر صدابرداری سر صحنه مشکلات خودش را دارد. ضمن آن که هر فضایی با دیگری متفاوت است و مصائب خاص خودش را دارد.

بهروز شهامت طراحی و ترکیب صدا فیلم «نپتون» درباره صداگذاری و صدابرداری در تولید فیلم توضیحی ارائه داد.

داوود محمدی مدیرفیلمبرداری ادامه داد: زمانی که این فیلمنامه «نپتون» به من پیشنهاد شد، دیگر پروژه «قلب رقه» بودم؛ اما جهان قصه فیلم «نپتون» بسیار متفاوت بود. به همین دلیل ترغیب شدم فیلمبرداری آن را بپذیرم. تلاش کردم تا افق دید و منفک بودن دو شخص زن و شوهر همچنین فضای سرد بین آن‌ها را با نما و رنگ فیلم نشان دهم.

حمید نجفی‌راد تدوین‌گر فیلم تاکید کرد: ما در سونامی عجیب غریب بیماری‌های روانی هستیم و چیزی که فراموش کردیم توجه به این مسائل است. من به دلیل یک تجربه شخصی متوجه شدم چقدر سینما نیاز دارد تا به این مسائلی بپردازد. ضمن آن که در تدوین فیلم از ریتم گذشتم و برای من مهم بود که روح فیلم به مخاطب چه می‌گوید./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها