وزیر اقتصاد: صورت‌های مالی ۲۰۷ شرکت منتشر می‌شود

کد خبر: 1196589

 خاندوزی وزیر اقتصاد خبر داد که صورت‌های مالی ۲۰۷ شرکت دولتی روز شنبه هفته آینده منتشر و شفاف خواهد شد.

وزیر اقتصاد: صورت‌های مالی ۲۰۷ شرکت منتشر می‌شود

 خاندوزی وزیر اقتصاد خبر داد که صورت‌های مالی ۲۰۷ شرکت دولتی روز شنبه هفته آینده منتشر و شفاف خواهد شد.

سیداحسان خاندوزی وزیر اقتصاد در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در جمع خبرنگاران در خصوص ادامه سیاست شفافیت اقتصادی و صورت‌های مالی بخش‌های دولتی اظهار داشت: برای اولین بار روز شنبه صورت‌های مالی 207 شرکت دولتی که بیشتر آن‌ها وابسته به بانک‌های کشور هستند، منتشر خواهد شد. در کنار 400 عنوان شفافیت شرکت‌های پیشین، بیش از 600 مورد انتشار خواهیم داشت.

وی در ادامه ابراز امیدواری کرد که تا فروردین سال آینده رکورد بی‌سابقه شفافیت و ثبت صورت‌های مالی یک هزار شرکت دولتی در سامانه کُدال صورت بگیرد. این اقدام کمک شایانی به اصلاح مدیریت، ضعف بهره‌وری، تصمیمات غلط و مفاسدی که در برخی از شرکت‌های دولتی در سال‌های گذشته وجود داشته است.

درخواست از قوه قضائیه درباره پرونده‌های مالیاتی

وزیر اقتصاد درباره درخواستی هم که روز گذشته از ریاست قوه قضائیه داشت، گفت: این درخواست با حمایت ایشان مواجه شد. حدود یک میلیون پرونده از معوقات مالیاتی با ارزش حدود 470 هزار میلیارد تومان در هیات‌های بررسی مالیاتی مدت‌ها معطل مانده است؛ یکی از دلایل آن این بود وقتی که باید از سوی قضات گذاشته می‌شد، کمتر بود. در قانون به قاضی شاغل تصریح شده است. اما قضات شاغل وقتی کمی می‌توانستند بگذارند.

وی خاطرنشان کرد: درخواست ما از رئیس قوه قضائیه این بود که از قضات بازنشسته و سایر حقوقدانان استفاده شود تا همانطور که در حوزه اموال تملیکی با حضور قضات و آرای جدید توانستیم، بیش از هزار خودرو و بیش از 20 هزار میلیارد تومان از مجموع دارایی‌های انبارهای کشور را تعیین تکلیف کنیم. امیدواریم در حوزه مالیاتی بتوانیم با اراده جدی که در قوه قضائیه وجود دارد، موضوع معوقات مالیاتی را که سال‌های سال در رسانه‌ها مطرح می‌شد و به عنوان یکی از درهای مزمن مطرح بود، در یک اقدام انقلابی به سر و سامان برسانیم.

واکنش وزیر به سخنان رئیس‌جمهور سابق

خاندوزی همچنین در واکنش به سخنان چند روز پیش حسن روحانی رئیس‌جمهور سابق در خصوص خزانه گفت: طبق آن چیزی که دولت گذشته در یک نامه رسمی اعلام کرد، خزانه کاملاً خالی بود. البته اگر منظور ذخایر ارزی بانک مرکزی باشد، تمامی روسای بانک‌های مرکزی به خصوص از سال 89 و 90 تا به امروز تلاش کردند تا چنین اتفاقی رخ بدهد.

وی افزود: اما خرانه خالی نبود بلکه شهریور ماه 1400 خزانه را با 54 هزار میلیارد تومان منفی تحویل گرفتیم. خزانه از بانک مرکزی استقراض انجام داده بود. بخش زیادی از اوراق دولت که باید تا پایان سال واگذار می‌شد، در شش ماه نخست سال واگذار شده بود. در شهریور 1400 همه ظرفیت‌ها خالی و استفاده شده تحویل دولت جدید داده شد. ما برای مهر ماه که تا پایان سال طول می‌کشید ناچار شدیم اجازه بگیریم و فراتر از کل سال اوراق منتشر کنیم. بنابراین تمام ظرفیت‌ها در روز 31 شهریور 1400 به پایان رسیده بود.

صدور بیش از 180 هزار مجور کسب و کار آنلاین

وزیر اقتصاد همچنین در گفتگویی عنوان کرد: با توجه به نوع عملکردی که وزارت اقتصاد در مورد تغییر منافعی که سال‌ها به گروه‌های مختلفی می‌رسید اتخاذ کرده انتظار این است اگر یک صدم آن منابع را بخواهند برای تخریب وزارت اقتصاد خرج کنند، باید به آنها حق داد.

وی ادامه داد: وزارت اقتصاد دولت سیزدهم رکورد 50 درصد افزایش مودیان یعنی کاهش شدید فرارهای مالیاتی که از زمان قاجار تا امروز این میزان کشف فرارهای مالیاتی بی‌سابقه است.

خاندوزی تاکید کرد: رکورد 180 هزار مجوز کسب و کار آنلاین بدون اینکه نیاز به مراجعه حضوری باشد، صادر شده است. در همین جهت فساد و رشوه‌ها نیز در این حوزه کم شده است.

تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها