بخش‌های در خطر فرونشست تهران کجاست؟

کد خبر: 1265552

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور نرخ فرونشست زمین را در ایران ۵ برابر میانگین جهانی اعلام کرد.

بخش‌های در خطر فرونشست تهران کجاست؟

علی جاویدانه رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور گفت: در میان حوادث طبیعی، اتفاقاتی مانند سیل و زلزله در یک لحظه رخ می‌دهند، تاثیر می‌گذارند و تمام می‌شوند. اما در مورد بحرانی مانند فرونشست صحبت از کاهش چند سانتیمتری سطح وسیعی از آب‌های زیر زمینی در سال است و این رقم تاثیر خود را نشان نمی‌دهد.

وی یادآورشد: مهمترین علت فرونشست برداشت بی‌رویه از آب‌های زیر زمینی است و در صورت وقوع غیرقابل جبران محسوب می‌شود و حتی به گفته زمین شناسان دوره بازیابی آن به ۱۰‌ها هزار سال می‌رسد.

نخستین نمودهای فرونشست زمین در اوایل دهه ۸۰

جاویدانه اظهارداشت: گاه نرخ فرونشست کاهش پیدا می‌کند چون به تدریج خاک تحول خود را از دست می‌دهد تا تمام شود که خود الزاما اتفاق خوبی نیست و غیر قابل جبران است. برای نخستین بار در اوایل دهه ۸۰ اولین نمودهای فرونشست مشاهده شد.

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور با بیان اینکه این سازمان وظیفه مستندسازی عرصه و پایش هندسی کشور را بر عهده دارد، گفت: در همین راستا، این سازمان شبکه‌های مبنای ترازیابی را طی سال‌های مختلف توسعه داد و برای نخستین بار در اوایل دهه ۸۰ با مقایسه این شبکه‌ها، اولین نمودهای فرونشست مشاهده شد.

وی خاطرنشان کرد: به روش‌های مختلف فرونشست پایش شد و به تازگی نیز با استفاده از تکنیک تداخل سنجی راداری و استفاده از تصاویر سال، کل کشور پایش و آخرین وضعیت فرونشست تمامی مناطق در کشور شناسایی شد.

جاویدانه ادامه داد: نتایج کارها و مطالعات را به صورت طبقه بندی شده به همه دستگاه‌ها ارائه کردیم اما آنچه که مهم است باید به فرونشست یکپارچه پرداخته شود، اکنون این مساله در هیات دولت در قالب کارگروه سازگاری با کم‌آبی مطرح می‌شود، این کار گروه به علت فرونشست می‌پردازد.

رئیس سازمان نقشه برداری کشور تاکید کرد: خود فرونشست علت یک سری مشکلات دیگری مانند تحت تاثیر قرار دادن خطوط مترو و فضاهای مسکونی است از همین رو باید به آن توجه جدی شود.

وی با تاکید بر اینکه فرونشست موضوع حاد و خطرناکی است، تصریح کرد: دوره بازیابی این بحران طولانی است، از همین رو نباید اجازه دهیم که اتفاق بیفتد.

جاویدانه اذعان داشت: فرونشست در همه جای دنیا وجود دارد اما آنچه ایران را خاص می‌کند این است که نرخ میانگین آن ۵ برابر متوسط جهان است. اکنون نرخ متوسط جهانی اگر ۳ سانتیمتر باشد، متوسط ایران به ۱۵ سانتی متر می‌رسد.

۳۰ استان درگیر فرونشست هستند

رئیس سازمان نقشه برداری کشور اضافه کرد: در ایران تمامی استان‌های کشور به نحوی درگیر هستند، از ۳۱ استان ۳۰ استان درگیر فرونشست با شدت و ضعف و در پهنه‌های مختلف است.

وی اعلام کرد: اقدامی که انجام دادیم حسب وظیفه این نقشه جامع فرونشست با استفاده از آخرین تکنیک‌های دنیا تهیه و با توجه به محتوای اطلاعاتی که دارد برای دستگاه‌های مختلف ملی و استانی ارسال شد.

بیشترین نرخ فرونشست کشور در این استان

جاویدانه افزود: عمده ترین علت فرونشست استخراج آب‌های زیر زمینی و در مناطقی که آب‌های عمیق بیشتر است شرایط خاص تر محسوب می‌شود از همین رو اکنون بیشترین نرخ فرونشست را در کرمان داریم اما از سوی دیگر پهنه‌های گسترده‌تری نیز مانند آنچه که در گلستان و خوزستان رخ داده وجود دارد.

مساله‌ای که برخی فرونشست‌ها را خاص می‌کند، نزدیک شدن به نواحی شهری است. در هر بخشی به نحوی نمود دارد و برای کشور خطرساز است و به خصوص اگر در نزدیک نواحی شهری باشد یا تغییر نرخ در یک محدوده اتفاق بیفتد، مانند آنچه که در اتوبان آزادگان تهران رخ داد.

بخش‌های در معرض فرونشست در تهران

وی با اشاره به آخرین وضعیت تهران در زمینه فرونشست اظهار کرد: سمت جنوب غرب استان تهران و در دشت شهریار کاملا درگیر است و بخشی از جنوب غرب شهر تهران و برخی خطوط مترو را هم تحت تاثیر قرار داده است.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها