66 سال؛ میانگین عمر در کشور!

کد خبر: 1267621

سازمان ثبت احوال کشور اعلام کرد: در ۹ ماه سال جاری میانگین سنی فوت‌ شدگان در کشور ۶۶.۰۳ سال بوده است.

66 سال؛ میانگین عمر در کشور!

در ۹ ماه امسال میانگین سنی فوت‌شدگان در کشور برابر با ۶۶.۰۳ سال بوده که در بین استان‌ها بالاترین میانگین سن مربوط به استان گیلان با ۷۱.۰۴ سال و کمترین مربوط به استان سیستان و بلوچستان با ۵۰.۲ سال است.

براساس آمار مرکز رصد جمعیت کشور، میزان نرخ خام فوت کل کشور در ۹ ماه امسال برابر با ۵.۱ در هزار جمعیت بوده که استان گیلان با نرخ ۷.۳ در هزار نفر جمعیت بیشترین نرخ فوت و استان هرمزگان با نرخ ۹.۳ در هزار نفر جمعیت کمترین نرخ فوت را در بین استان‌ها داشته‌اند.

همچنین بیشترین تعداد فوت شدگان مربوط به گروه سنی ۸۹ - ۸۵ سال است، به طوری که ۱.۱۰ درصد از کل فوت شدگان مرد و ۵.۱۳ درصد از کل فوت شدگان زن مربوط به این گروه سنی بوده‌اند.

 مرگ و میر از عوامل موثر حرکات جمعیتی است. آمار مربوط به وفات برای تهیه تخمین‌ها و پیش‌بینی‌هایی از جمعیت کل کشور و برای سطوح مختلف نواحی جغرافیایی در داخل یک کشور ضرورت دارد. زمان وقوع دقیق مرگ در جمعیت‌ شناسی نیز از اهمیت به‌سزایی برخوردار است.

بر اساس قانون، مهلت قانونی ثبت فوت در ثبت احوال ۱۰ روز است و برابر ماده ۲۲ قانون ثبت احوال کشور، وفات هر فرد اعم از ایرانی یا خارجی باید به یکی از ادارات ثبت احوال سراسر کشور اعلام شود. همچنین وفات ایرانیان در خارج از کشور به ماموران کنسولی محل اقامت یا به یکی از ادارات سازمان ثبت احوال کشور اعلام می‌شود.

نزدیکترین خویشاوند متوفی یا هر شخصی که در موقع وفات حاضر بوده با ارائه مدرک شناسائی، ماموران انتظامی متصدی یا صاحب مکانی که وفات در آن رخ داده است، متصدیان گورستان ها، مقامات قضایی و نظامی و گروه های امدادی، می توانند برای اعلام وفات واخذ گواهی فوت اقدام کنند.

شبکه اعلام وقایع حیاتی در کشور از سال ۱۳۸۵ و با مشارکت بیش از ۳۵ هزار ثبت یار شکل گرفته و ثبت یاران شامل دهیاران، بهورزان، متصدیان آرامستان ها، اعضای شوراهای اسلامی، شورایاران، مسئولان پایگاه های بسیج و مدیران مدارس هستند.

این مجموعه ذیل شورای هماهنگی ثبت احوال استان ها و شهرستان ها به ریاست استانداران و فرمانداران فعال بوده و با برنامه ریزی و تلاش مستمر به انجام رسیده و اکنون بیش از ۹۸ درصد فوت های ثبت شده در فاصله کمتر از یک سال از رخداد، در مهلت قانونی ۱۰ روزه به ثبت می رسند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها