دولت در نرخ سود رکورد زد

کد خبر: 1274991

میزان فروش اوراق بدهی دولتی در هفته اخیر نسبت به هفته قبل حدود 24 برابر افزایش یافت اما استقبال خریداران از اوراق با سررسید دیرتر، بیشتر بود و همین امر موجب شد نرخ بهره موثر اوراق در بالاترین سطح از ابتدای سال جاری قرار بگیرد.

دولت در نرخ سود رکورد زد

دولت که در هفته گذشته کمترین میزان فروش اوراق را از ابتدای سال تجربه کرده بود در فروش اخیر خود در آخرین هفته از بهمن ماه با استقبال خریداران روبرو شد و البته رکورد جدید دیگری را برای نرخ سود به ثبت رساند.

بر اساس گزارش بانک مرکزی و وزارت اقتصاد، دولت در تازه‌ترین حراج هفتگی اوراق بدهی خود یعنی حراج مرحله بیست‌ونهم (هفته منتهی به 25 بهمن) توانست از مجموع 13 همت ارزش اوراق عرضه شده در این حراج قریب به 37 درصد آن یعنی 4.8 هزار میلیارد تومان را به فروش برساند که در مقایسه با فروش پنج مرحله قبل در سطح بالاتری قرار دارد.

استقبال متقاضیان از اوراق بدهی دولتی طی چهار هفته گذشته در سطح بسیار پایین قرار داشت اما در هفته اخیر این موضوع بهبود پیدا کرده است.

تناقض در آمارهای بانک مرکزی و خزانه‌داری

نکته قابل تاملی که وجود دارد این است در گزارش بانک مرکزی به عدم مشارکت بانک‌ها اشاره شده و نهادهای دیگر را به عنوان خریدار اوراق بدهی دولتی عنوان کرده؛ اما در گزارشی که خزانه‌داری کشور منتشر کرده آماری متناقض دارد و در آن عنوان شده که بزرگترین خریدار اوراق بدهی دولت در این مرحله بانک‌ها و موسسات اعتباری بوده‌اند که میزان خرید آنها برابر با 4.5 همت بوده است، بیمه‌ها و صندوق‌های بازنشستگی نیز به عنوان دیگر خریدار اوراق معرفی شده است.

نرخ بهره موثر اوراق دولتی در حراج 29 رکورد زد

جزییات بیست‌ونهمین هفته از عرضه اوراق بهادار دولتی در هفته منتهی به 25 بهمن ماه امسال نشان می‌دهد در این مرحله سه نوع اوراق با نمادهای «اراد 148»، «اراد 149» و «اراد 150» با نرخ بهره‌های متفاوت و متناسب با تاریخ سررسید عرضه شد، بدیهی است که هرچه تاریخ سررسید نزدیک‌تر باشد نرخ بهره مربوط به آن اوراق نیز کمتر از اوراق با سررسیدهای طولانی‌تر است.

نرخ بهره موثر اوراق بدهی دولتی فروش رفته در هفته بیست‌ونهم که همان میانگین نرخ بهره اوراق است برای پنجمین بار وارد کانال 26 درصدی شده و در بالاترین سطح خود از ابتدای سال جاری که برابر با 26.8 درصد است قرار گرفته که به این معناست در این هفته تمایل متقاضیان به خرید اوراق بدهی با سررسید دیرتر (و نرخ بهره بالاتر) بیشتر از دیگر عرضه‌ها بوده است.

متقاضیان در این هفته به خرید هر سه نوع اوراق عرضه شده اقدام نموده اما حجم فروش اوراق با نماد «اراد 149» بیشتر بوده که نرخ سود آن 26.5 درصد و تاریخ سررسید آن نیز مربوط به شهریور ماه سال 1405 است.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها