کاسبی ۴ هزار روانشناس قلابی با روان مردم

کد خبر: 1200673

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور گفت: ۱۲ هزار پیج مشاوره و روانشناسی در فضای مجازی فعالیت می‌کنند که اکثر آنها متعلق به افرادی است که یا روانشناس نیستند، یا مجوز ندارند.

کاسبی ۴ هزار روانشناس قلابی با روان مردم

دکتر محمد حاتمی، رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور  اظهار کرد: حدود ۱۲ هزار صفحه (پیج) در فضای مجازی، در حوزه روانشناسی و مشاوره فعالیت می‌کنند که از این تعداد، ۴ هزار صفحه روانشناس واقعی نیستند؛ یعنی نه تحصیلات مرتبط دارند و نه مجوز دارند و خود را روانشناس جا زده‌اند.

دکتر حاتمی گفت: قبلا شکایت‌هایی از سوی مردم به سازمان نظام روانشناسی کشور درباره روانشناس‌نماها شده بود و ما طی بررسی‌هایی که انجام دادیم، متوجه شدیم که این افراد، خود را به عنوان روانشناس و مشاور جا زده بودند.

این مقام مسئول ادامه داد: سازمان در ابتدا تمایل نداشت لیست روانشناس‌نماها را منتشر کند، اما چون موضوع تضییع حقوق مردم در میان است، این کار را انجام دادیم. چون مردم، همه مشاوران و روانشناسان را نمی‌شناسند و روانشناسان تقلبی را از اصل تشخیص نمی‌دهند.

حاتمی گفت: موضوعی که سازمان را مجاب به معرفی روانشناس‌نماها کرد، تخلفات متعددی بود که در این حوزه گزارش می‌شد؛ رسانه‌ها، مردم و مسئولان بارها موضوعاتی را به ما نسب می‌دادند که از جانب مشاوران این سازمان مطرح نشده بود. حتی به تعدادی از این روانشناسان که تحصیلات مرتبط داشتند اما مجوز نداشتند، تذکر دادیم که بیایند مجوز بگیرند.

دکتر حاتمی با بیان این که ما امسال اسامی افراد غیر روانشناسِ فاقد مجوز را در ۳ لیست آماده کرده‌ایم، گفت: در لیست اول، اسامی ۱۴۴ روانشناس‌نما یا روانشناس زرد را منتشر کردیم که همه آنها افراد شاخص و معروفی هستند. در لیست دوم اسامی حدود ۱۰۰ نفر (۶۱ روانشناس‌نما و ۳۲ صفحه مَجازی غیرمُجاز) را معرفی و منتشر کردیم. لیست سوم هم شامل ۳۰ نفر است که آماده شده و به زودی منتشر می‌شود.

او گفت: اسامی لیست اول و دوم در سایت سازمان نظام روانشناسی به آدرس https://pcoiran.ir/ موجود است و مردم می‌توانند با مراجعه به سایت، این افراد را شناسایی کنند و برای مشاوره روانشناسی یا کلاس‌های آموزشی حضوری و آنلاین به افراد فاقد شماره نظام روانشناسی و مشاوره مراجعه نکنند.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور گفت: از میان صفحات مجازی مربوط به روانشناسان، ۶۰۰ صفحه متعلق به افرادی است که نه تحصیلات‌شان مرتبط با روانشناسی است و نه مجوز دارند. تعدادی از آنها تحصیلات مرتبط دارند اما دارای مجوز نیستند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها