آمارهای هولناک از سلامت ایرانی‌ها

کد خبر: 1260500

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وضعیت قندخون و فشار خون شهروندان تهرانی را چندان مطلوب نمی‌داند و از سوی دیگر معاون وزیر بهداشت مصرف سرانه نمک ایرانی‌ها را سه برابر جهان اعلام کرده است.

آمارهای هولناک از سلامت ایرانی‌ها

علیرضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه افزایش تعداد مراقبان سلامت پیام نوید بخشی از مسئولیت‌پذیری اجتماعی و مهرورزانه این عزیزان است، اضافه کرد: بخش زیادی از خدمات بهداشتی و سلامت محور را مراقبان سلامت به صورت داوطلبانه عهده‌دار شده‌اند، ضمن اینکه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز برنامه مشخصی برای توانمندی، ارتقای دانش و مشارکت بیشتر این حرکت خودخوش در دستورکار دارد.

زالی گفت: مشارکت خودجوش، خانه به خانه و فعالیت در حوزه پاسخگویی اجتماعی بدون کوچک‌ترین مطالبه‌ای از ویژگی‌های ممتاز داوطلبان سلامت و ستودنی است.

وی، اثر بخشی فعالیت داوطلبان سلامت در مشارکت فعالانه خانه‌به خانه، ریشه‌کنی مالاریا، سرخک و سرخچه، تکمیل روند واکسیناسیون، اجرا و ارتقای برنامه‌های محیطی مثل بهداشت آب و سلامت بر دوش این افراد است.

زالی با بیان اینکه در برخی مناطق کشور شاخص‌های بهداشتی بین ۲۵ تا ۳۰ درصد ارتقا یافته، این مهم را نتیجه تلاش داوطلبان سلامت عنوان کرد و افزود: داوطلبان سلامت ستون فقرات برنامه‌های خودمراقبتی و سلامت محور کشور هستند.

وی با اشاره به اینکه مراقبان حوزه سلامت از جنس زلال مردم هستند، خاطرنشان کرد: برنامه‌های اجتماعی و بهداشتی تا درب منازل مردم با دستان توانمند این عزیزان محقق می‌شود.

زالی از اجرای پویش ملی دیابت و فشار خون خبر داد و افزود: تردید ندارم داوطلبان سلامت در این پویش همچنان و با قوت نظام سلامت را همراهی می‌کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از آمار تکان دهنده مبتلایان و شهروندان استان تهران به قندخون خبر داد و گفت: اگر میزان قندخون را عدد ۱۲۶ ملی‌لیتر در نظر بگیریم ۱۵ درصد از تهرانی‌ها به قند خون مبتلایند و این آمار در افراد پیش دیابتی به مراتب فراتر است.

زالی افزود: فشارخون نیز در بین شهروندان تهرانی خصوصاً در شرق و جنوب تهران وضعیت مطلوبی ندارد، این عدد به ۳۲ و ۶ دهم درصد رسیده و این در شرایطی است که بسیاری از مبتلایان به فشار خون به دلیل فاقد علامت بودن این بیماری از بیماری خون بی اطلاع هستند.

وی عدم تحرک بین شهروندان تهران را عددی فراتر از ۵۲ درصد عنوان کرد و اضافه کرد: ابتلاء به اضافه وزن، سندرم‌های متابولیک و چربی‌های مضر نتیجه بی تحرکی است.

به گفته زالی، دستان توانمند داوطلبان سلامت در پویش‌ها و غربالگری‌ها می‌تواند تکمیل کننده زنجیره درمان و کاهش بار بیماری‌ها باشد.

وی از اجرای برنامه‌های نوآورانه در حوزه بهداشت دانشگاه خبر داد و افزود: ایجاد خانه‌های مشارکت بهداشت دانشگاه به نقطه مطلوبی رسیده است، ضمن اینکه بیش از ۱۳ سازمان و نهاد بهداشتی و درمانی در این خانه‌های بهداشت مشارکت دارند، دانشگاه قصد دارد از پلت‌فرم خانه‌های مشارکت بهداشت برای همکاری بیشتر مراقبان سلامت بهره‌ببرد.

غربالگری در زمینه سرطان‌ها، دیابت، راه‌اندازی اپلیکیشن خودمراقبتی ضمن بهره‌مندی از امکان تعامل از مواردی بود که زالی به آن اشاره کرد و اجرای بی ‌کم و کاست این برنامه‌ها را نیازمند همکاری بیشتر مراقبان سلامت دانست.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اوج شکوفایی داوطلبان سلامت در دوران تلخ کرونا بود، بدون شک بدون کمک این عزیزان طرح پیشگیری، واکسیناسیون و بسیاری از دستاوردهای این حوزه دست‌نیافتنی بود.

وی با بیان اینکه حضور ۲۵۰۰ داوطلب سلامت نشان‌دار حائز تخصص و عدد ۱۲ هزار داوطلب مستمر پایدار، نشان از همت بلند این عزیزان دارد، گفت: این افراد عناصر درخشانی هستند که همواره در حال پیشرفت و به روزرسانی اطلاعات خود هستند.

ایرانی‌ها سه برابر بیشتر نمک می‌خورند

از سوی دیگر حسین فرشیدی،معاون بهداشت وزیر بهداشت در مراسم روز جهانی داوطلب بیان داشت:اکنون بیش از ۶ میلیون داوطلب سلامت،سفیران سلامت و افراد مرتبط با سلامت در کشور فعالیت می کنند.

وی با اشاره به تلاش خوب داوطلبان در دوران کرونا،گفت:آنچه در روستاها از ارتباط جامعه با مراکز درمانی و بهداشتی دست پیدا کردیم در شهرها دست نیافتنی بود.

معاون بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به برنامه ملی کنترل فشارخون و دیابت ،تصریح کرد:متاسفانه مصرف غذا، کم تحرکی باعث روند روبه رشد بیماری های غیر واگیر شده است.

فرشیدی با تاکید بر ضرورت افزایش سواد سلامت در کشور،ابراز کرد:رابطان سلامت می توانند این نقیصه را رفع کنند و اکنون به طور رسمی ۴۰۰ هزار نفر داوطلب سلامت در کشور دادیم.

معاون بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به تحریم های اعمال شده علیه ایران،افزود:در برخی امکانات و داروهای مربوط به برخی بیماری ها با مشکل روبرو هستیم.

وی با بیان اینکه تاکنون بیش از ۹ میلیون نفر در پویش دیابت و فشار خون مورد کنترل قرار گرفته اند،بیان داشت:یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از این تعداد از پرفشارخونی برخوردار هستند؛ضمن اینکه یک درصد از ۹ میلیون نفر دچار دیابت هستند.

فرشیدی با تاکید بر ضرورت تحرک کافی،گفت:نباید در سفره غذا نمکدان باشد؛چراکه دو تا سه برابر میزان جهانی نمک مصرف می کنیم.

معاون بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به اهمیت مردمی سازی در کشور،افزود:داوطلبان سلامت جلوه برجسته این مردمی سازی است.

وی خاطرنشان کرد:تا پایان سال ۲۰ میلیون شهروند کشور تحت پوشش پویش کنترل فشار خون و دیابت قرار می گیرند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به برنامه خود مراقبتی فردی و خانواده در کشور،ابراز کرد: بیش از ۳ میلیون نفر سفیر خانواده خواهند بود.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد