تعطیلات زمستانی | تعطیلات زمستانی ۱۴۰۲ | تعطیلات زمستانی مدارس ایران

تصمیم جدید دولت درباره تعطیلات زمستانی مدارس

کد خبر: 1261874

طبق شنیده های جدید از مقامات دولتی بدلیل افزایش آلودگی هوا در پایتخت و کلان شهرها احتمال تصویب تعطیلات زمستانی به جای تابستان برای مدارس و دانشگاه ها قوت گرفته است. جزئیات اجرای تعطیلات زمستانی را در ادامه با هم می خوانیم.

تصمیم جدید دولت درباره تعطیلات زمستانی مدارس

به گزارش پایگاه خبری نشان 24 : طرح تعطیلات زمستانی در سال های قدیم اجرا میشد. در تعطیلات زمستانی مدارس یک هفته کامل تعطیل بودند. تعطیلات زمستانی بدلیل برودت هوا در مناطق سردسیر و آلودگی شدید هوا در کلانشهر ها صورت می گرفت. حال خبرهای جنجالی درباره ازسرگیری تعطیلات زمستانی به گوش می رسد.

طرح جدید تعطیلی مدارس؛ تعطیلات زمستانی به جای تابستان

رئیس پژوهشگاه مطالعات وزارت آموزش و پرورش گفت: طرحی که بخواهد تعطیلات مدارس را ساماندهی کند هنوز به طور کامل تهیه نشده است و ما در حال بررسی و کار کردن بر روی آن هستیم. رئیس پژوهشگاه مطالعات وزارت آموزش و پرورش گفت: طرحی که بخواهد تعطیلات مدارس را ساماندهی کند هنوز به طور کامل تهیه نشده است و ما در حال بررسی و کار کردن بر روی آن هستیم.

تعطیلی مدارس به دلیل آلودگی هوا هر سال در فصول سرد سال و عمدتاً اواخر آبان تا دی ماه در حال تکرار است، امسال نیز دانش‌آموزان استان تهران از ۱۱ تا ۱۵ آذر ماه و به مدت یک هفته به دلیل آلودگی هوا، آموزش مجازی را تجربه کردند.

علیرضا فخاری، استاندار تهران در جمع خبرنگاران گفت: در بعضی از موارد دوستان اعلام می کنند هوا تا 24 یا 48 ساعت آینده چه وضعیتی دارد؛ ما بر مبنای آن با دسترسی به یک سری اطلاعات جامع فنی که به دست می آید شرایط را برای تعطیل شدن یا نشدن اعلام می کنیم. تعطیلی خیلی مفهومی ندارد چرا که به محض اینکه فضای تعطیل رسمی می‌شود از فعالیت‌های عمومی مردم کاسته نمی‌شود.

 بنابراین باید عوامل تعطیلی و عنصر تعطیلی را مورد بررسی قرار دهیم که مشخص شود چه میزان تاثیر در کاهش آلاینده‌ها دارد. ما اطلاعات را از دستگاه‌های ذی‌ربط دریافت می‌کنیم و خودمان تولید کننده اطلاعات فضای آلایندگی و غیر آلایندگی نیستیم و تلاش می‌کنیم تعادلی برای زمان غیر حضوری شدن به ویژه برای دانش آموزان و اقشار آسیب پذیر ایجاد کنیم و امیدواریم به نقطه‌ای برسیم که مردم بتوانند برای تعطیلات برنامه‌ریزی داشته باشند.

تعطیلات زمستانی برای مدارس و دانشگاه ها در راه است

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی شهر تهران گفت: فعلا تا رسیدن اولین رام قطار ها، تنها راه چاره برای مقابله با آلودگی هوا، تعطیلات زمستانی است تا مردم مسافرت بروند و از تهران خارج بشوند.

مالک شریعتی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون انرژی امشب ۱۳ دوشنبه  آذر ماه ۱۴۰۲ در برنامه تهران ۲۰ شبکه ۵ تهران گفت: طبق بازدیدهایی که سال گذشته از نیروگاه‌های اطراف تهران انجام شد به طور قطع و یقین هیچ مجوزی برای استفاده از سوخت‌هایی همچون مازوت در نیروگاه‌ها وجود ندارد بنابراین از این سوخت‌ها استفاده نمی‌شود.

شریعتی افزود: اما در زمان ناترازی گاز طبیعی برخی از نیروگاه‌های کشور مجوز دارند که از مازوت استفاده کنند که نیروگاه‌های تهران از این قاعده مستثناست.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی شهر تهران گفت: متهم اصلی در حوزه آلودگی هوا حوزه نیروگاهی ما نیست ابتدا خودرو و صنعت خودروسازی ما و همچنین سیاست واردات خودرویی ماست.

وی ادامه داد:  به عنوان مثال ترکیه با جمعیت تقریباً مشابه ما ۱۰ درصد ما مصرف بنزین دارد که یک سوخت آلوده کننده است و ۶۰ درصد ال پی جی استفاده می‌کنند و حتی وارد میکنند.

شریعتی گفت: ما خودمان تولید کننده ال پی جی هستیم و پالایشگاه‌ها ال پی جی را فلر میکنند و در مشعل‌ها می‌سوزانند اما می‌توانستیم این ال پی جی را به خودروها بدهیم که آلودگی آن کمتر و همچنین پیمایش بیشتر و همخوانی بیشتری هم با موتور خودروها دارد همچنین می‌توانستیم درآمد کشور را از جهت اینکه بنزین وارد نکنیم یا بنزین اضافی را صادر بکنیم داشته باشد اما متاسفانه تعارض منافع مانع انجام این عمل است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی شهر تهران گفت: ترک فعل‌هایی که چند روزه نیست راه حل‌های چند روزه هم ندارد.

وی ادامه داد: زمانی که یک دهه هیچ واگنی به تهران اضافه نشد و هیچ اتوبوس و تاکسی جدیدی به ناوگان حمل و نقل عمومی اضافه نشد و برقی شدن را دنبال نکردیم بنابراین نمی‌توانیم این ترک فعل‌های چند ساله را چند روزه مرتفع بکنیم.

شریعتی افزود: باید هواشناسی از قبل پیش‌بینی آلودگی هوا را انجام بدهد که در نیمه اول آذر ماه انباشت آلودگی را خواهیم داشت و این را از قبل اعلام بکنند تا با تصمیم دولت، در آذر ماه تعطیلات زمستانی داشته باشیم و مردم سفرهای زمستانی بروند و از شهر تهران خارج بشوند نه اینکه ساعت ۱۲ شب تعطیلی اعلام بشود.

داریوش گلعلیزاده رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم گفت: ۱۶ نیروگاه حرارتی از جنس بخاری قابلیت استفاده از گاز و مازوت را دارند در تهران هم تنها نیروگاه بعثت که در منطقه ۱۶ است که از سال ۹۱ با حکم مرجع قضایی مشعل آن پلمب است و هیچ استفاده‌ای از آن نمی‌شود.

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم ادامه داد: نیروگاه منتظرالقائم فردیس کرج از ابتدای امسال از هیچ مازوتی تا امروز استفاده نکرده است همچنین نیروگاه شهید اژه‌ای قزوین به صورت ۵۰ درصد از مازاد استفاده می‌کند.

وی تصریح کرد: در کل ۱۶ نیروگاه در زمان ناترازی گاز طبیعی و برای مدیریت تولید برق  به صورت مدیریت شده مازاد مصرف می‌کنند اما تا به امروز هیچ کدام از نیروگاه‌ها مازاد مصرف نکرده‌اند.

گلعلیزاده گفت: نیروگاه‌ها عامل ایجاد آلودگی هوا در شهرهای ما نیستند اما می‌توانند تشدید کننده آلودگی باشند.

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم ادامه داد: به طوری که اصفهان از ابتدای سال درگیر آلودگی هواست در حالی که هیچ مازوت سوزی در اصفهان رخ نداده است.

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم افزود: آلودگی هوا تابع شرایط جوی است سال گذشته در تهران حدود ۳۵۰ هزار خودروی نوشماره وارد ناوگان خودرویی کشور شد و ۲۰۸۰۰  خودروهایی بودند که از رده خارج شدند.

وی تصریح کرد: میانگین مصرف سوخت روزانه کشور در نیمه اول سال ۱۱۶ میلیون لیتر بود که امروز ۱۱۵ میلیون لیتر است.

گلعلیزاده گفت: باد عامل اصلی تهویه هواست و باعث رقیق سازی آلودگی هوا می‌شود و در بخش دوم سال که آلودگی هوا در کشور تشدید می‌شود به این دلیل است که باد در کشور وجود ندارد.

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم افزود: آلودگی هوا یک مسئله جدی است که یک راه حل دارد و ما می‌توانیم در یک دوره ۵ ساله این آلودگی هوا را از بین ببریم.

وی ادامه داد: ما باید حمل و نقل عمومی پاک را نوسازی بکنیم و باید بر این اساس منابعمان را متعادل کنیم بالای ۸۴ درصد اتوبوس‌های تهران به فرسودگی رسیده‌اند.

گلعلیزاده گفت: آلودگی هوا تغییر اقلیم با یکدیگر یک رابطه دوسویه دارند هر کدام از این‌ها می‌توانند به یکدیگر تاثیر بگذارند هم اکنون تغییر اقلیم یکی از مسائل مهم کشور است.

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم افزود: در کل استان تهران سوخت یورو ۴ و یورو ۵ توزیع می‌شود اما در برخی از مواقع انحراف دارد ولی شاخص‌های محیط زیستی مانند سوفور در سوخت ها وضعیت مناسبی دارند.

وی افزود: اما برخی از مردم و شهروندان در شهرهای اطراف تهران سوخت‌گیری انجام می‌دهند و بعد از سوختگیری وارد تهران می‌شوند که آلودگی را به تهران منتقل می‌کنند.

منبع: اقتصاد آنلاین

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها