روش بازیافت ضایعات کمپرسور یخچال

کد خبر: 1191751
روش بازیافت ضایعات کمپرسور یخچال

 

 

 

مهمترین قسمت یخچال شما کمپرسور یا موتور آن است، زیرا قلب یخچال به حساب می آید، دستگاهی که گاز مبرد را در اطراف سیستم به گردش در می آورد و سرما ایجاد می کند. اکثر مردم فقط آن را به عنوان یک جعبه سیاه در پشت دستگاه خود می بینند که یک دسته لوله و سیم از آن خارج می شود. کمپرسور یخچال حتما بیش از این حرف برای گفتن دارد. پس برای پاسخ به سوال کمپرسور یخچال چیست و بازیافت ضایعات کمپرسور ،  با ادامه ی این مقاله همراه باشید.

کمپرسور یخچال چیست؟

کمپرسور یخچال مجموعه ای از پیستون ها، میل لنگ ها و ولوها است که با انجام فرآیندی برای تکمیل چرخه تبرید یخچال، کار خود را به درستی انجام می دهند.میل لنگ با چرخش خود باعث بالا و پایین رفتن پیستون می شود و دقیقاً مانند پمپاژ است و با باز و بسته شدن متناوب سوپاپ ها این فرآیند باعث جاری شدن گاز در لوله و سیلندر می شود.

گاز مبرد یا همان گاز موجود در یخچال توسط کمپرسور داخل لوله پمپ می شود. پس در واقع کمپرسور یک پمپ است. این الکتروپمپ کوچک در یک محفظه مهر و موم شده معلق در روغن با دسته ای از بیت ها و فنرها قرار می گیرد که اکثر مردم تا زمانی که خراب می شود حتما متوجه حضورش هم نمی شوند. این روش خنک کننده به چندین دهه قبل برمی گردد، و درک سازوکار آن خیلی سخت نیست.

تنها تغییر واقعی در فرآیند و عملکرد کمپرسور یخچال در پنجاه سال اخیر کاهش مصرف انرژی است که یک نمونه آن مدلی به نام کمپرسور خطی است. کمپرسور خطی می تواند بجای مدام خاموش و روشن شدن که هم مصرف انرژی بالایی دارد و هم عم کمپرسور یخچال را پایین می آورد، فقط سرعتش کم یا زیاد شود (مانند یک دیمر).

اجزای کمپرسور یخچال

اجزای کمپرسور یخچال

کمپرسور یخچال یک مجموعه مکانیکی است که شامل پیستون، میل لنگ و شیر می باشد. میل لنگ که با موتور ناهمزمان در داخل محفظه کمپرسور یخچال قرار دارد با چرخش خود باعث می شود که پیستون مانند یک پمپ عمل کند و با باز و بسته شدن سوپاپ ها، گاز موجود در لوله و سیلندر به گردش در می آید، گاز به حرکت خود ادامه می دهد. گاز از لوله برگشتی که باید مکیده شود جریان یافته و با فشار وارد لوله خروجی می شود، در نتیجه گاز خنک کننده به طور متناوب حرکت می کند و عملیات خنک سازی انجام می شود.

لازم به ذکر است در کمپرسورهای نوع خطی و کمپرسورهای اسکرول و روتاری دیگر خبری از میل لنگ نیست. خنک کاری و روانکاری قسمت های مکانیکی و الکتریکی با مقدار معینی روغن داخل پوسته انجام می شود، از فن ها برای خنک سازی کمپرسور و کندانسور در فریزرهای بزرگ استفاده می شود.

عملکرد کمپرسور یخچال

کمپرسور یخچال وظیفه گردش و فشرده سازی گاز (مبرد فریون) را در داخل لوله اواپراتور بر عهده دارد که گاز موجود در کندانسور را خنک کرده و به مایع تبدیل می کند. اغلب در بدنه کمپرسور سه لوله دیده می شود، لوله شارژ گاز، لوله خروجی (لوله فشار گاز) و لوله برگشت (لوله مکش گاز).

سیکل گردش گاز با کمپرسور یخچال

گاز از لوله تحت فشار به کندانسور و سپس به درایر (گاز فیلتر تصفیه) می رود و پس از خنک شدن و فیلتر شدن، گاز وارد اواپراتور (لوله خنک کننده) می شود و سپس دوباره وارد لوله می شود و به کمپرسور می رسد و این چرخه مدام تکرار می شود.

 

استهلاک و خرابی کمپرسور یخچال

حقیقت در مورد کمپرسورها این است که همه آنها در نهایت فرسوده و مستهلک می شوند. آنها برای همیشه کار نمی کنند و در نهایت به یکی از سه روش زیر از کار می افتند:

  • سیم پیچ ها از بین می روند یا دچار ضعف می شوند.
  • آب بندی داخلی خراب می شود
  • گیرپاچ می کنند.

کمپرسور ضایعاتی

کمپرسور یخچال نیز مانند هر وسیله دیگری عمر مفیدی دارد که پس از آن به دلایل مختلف کارکرد آن با اختلال مواجه می شود. برای پاسخ به این سوال که کمپرسور ضایعاتی چیست و چطور می توان از آن استفاده کرد و همچنین قیمت کمپرسور ضایعاتی و عوامل موثر بر آن ، در ادامه همراه ما باشید.

کمپرسور ضایعاتی

کمپرسور ضایعاتی را بیشتر بشناسیم

کمپرسور وسیله ای مکانیکی است که در انواع صنایع بزرگ و کوچک کاربرد فراوانی دارد. کمپرسور قدرت مکش لازم برای مکش گاز سرد کننده و متراکم کردن آن را اعمال می کند و در نهایت به کندانسور می فرستد که مکش این گاز را انجام می دهد.کمپرسورها شباهت زیادی به پمپ دارند اما تفاوت کمپرسور با پمپ در این است که از پمپ برای افزایش فشار مایعات استفاده می شود اما کمپرسور برای گاز استفاده می شود.

یک تفاوت دیگر کمپرسور و پمپ در این است که از آنجایی که گازها تراکم پذیر هستند، کمپرسور می تواند حجم گاز را افزایش دهد، اما مایعات تراکم ناپذیر هستند که در پمپ ها تغییر سرعت مایعات و افزایش فشار مایعات با استفاده از قانون برنولی انجام می شود.

یکی دیگر از کاربردهای کمپرسور این است که هوا را از جو گرفته و آن را فشرده و ذخیره می کند.

بازیافت ضایعات کمپرسور

 

پس از پایان عمر مفید کمپرسورها تبدیل به زباله کمپرسور شده و با پردازش مجدد کمپرسور را به چرخه تولید برمی گردانند. در فرآیند بازیافت ضایعات کمپرسور یخچال ، اگر مخزن کمپرسور آسیب دیده و قابل تعمیر باشد، تعمیر می شود. اما اگر آسیب آن جدی باشد و ارزش تعمیر نداشته باشد، معدومی و قراضه محسوب می شود و برای ذوب در کارگاه های ذوب ضایعات آهن فرستاده می شود.

به همین ترتیب اگر موتور کمپرسور قابل تعمیر و استفاده باشد تعمیر شده و به چرخه تولید بر می گردد و به بخش های مختلف ارسال می شوند.

مراحل بازیافت کمپرسور ضایعاتی

در صورتی که بازیافت با هدف ذوب یا خرد کردن صورت می گیرد باید دانست که اولین قدم در بازیافت یخچال و فریزرهای ضایعاتی و قدیمی مرحله جمع آوری است که یکی از مهم ترین مراحل بازیافت این نوع زباله ها می باشد. نکته اصلی جمع آوری یخچال فریزرهای قدیمی و مستعمل و کولرگازی های ضایعاتی، جلوگیری از آسیب دیدن مدارها و لوله های خنک کننده این دستگاه ها می باشد. زیرا یخچال ها و فریزرها می توانند تا 100 گرم گازهای مخرب لایه ازن (CFC و HCFC) داشته باشند که این گازها نیز سمی هستند و زمانی که مدار خنک کننده آسیب ببیند، این گازهای خطرناک آزاد می شوند و به محیط زیست آسیب وارد می کنند.

بازیافت کمپرسور ضایعاتی

در قدمهای بعد اجزای ارزشمند جدا شده و پس از آن فرآیند تخلیه روغن از کمپرسور ضایعاتی یخچال و کمپرسور ضایعاتی کولر گازی و مانند آن آغاز می شود. پس از اتمام گازها و روغن، برخی از قطعات با ارزش در صورت سالم بودن به صورت دستی جدا می شوند تا به عنوان قطعات کارکرده در بازار به فروش برسند. و در نهایت پس از جداسازی دستی قطعات با ارزش، بقیه را با خردکن مخصوص خرد کرده و به قطعات 15 سانتی متری تبدیل می کنند. بعد از خرد کردن، مرحله بعدی در فرآیند بازیافت کمپرسور ضایعاتی یخچال، جداسازی اجزای خرد شده است. این مرحله به صورت دستی یا با استفاده از تجهیزات اتوماتیک و یا هر دو انجام می شود و بسته به نوع ماده از روش های مختلفی استفاده می شود و در نهایت این قطعات خورد شده سورت بندی شده و درقالب ضایعات آهن به کارخانجات ذوب، به فروش می رسند.

البته بهتر است به این موضوع هم توجه کنید که کمپرسورضایعاتی یخچال و یا کمپرسور ضایعاتی کولرگازی به صورت جداگانه قابل جداسازی و فروش می باشد.

قیمت کمپرسور ضایعاتی

قیمت کمپرسور ضایعاتی تحت تأثیر عوامل مختلفی است. نوع دستگاه و مواد اولیه به کار رفته در آن از فاکتورهای دخیل در این امر است. همچنین واضح است که خرید ضایعات به صورت عمده و جزئی نیز باعث اختلاف قیمت می شود. البته بسته به نوع فلز موجود در آن، قیمت کمپرسور ضایعاتی به قیمت فلز نیز بستگی دارد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها