افزایش عجیب قیمت خودرو/گرانی ۷ میلیون تومانی پژو ۲۰۷

کد خبر: 1079360

با وجود تعطیلی و توقف فعالیت نمایشگا های عرضه خودرو به دلیل شدت گرفتن شیوع کرونا، رشد قیمت خودرو در بازار توقفی نداشته و نرخ ها همچنان روی ریل گرانی پیش می روند.

با وجود پایین آمدن کرکره نمایشگاه های عرضه خودرو در روزهایی که سرایت کرونای دلتا پلاس شدت گرفته است، قیمت ها در بازار خودرو میلی به پایین آمدن نداشته و همچنان با رشد نرخ ها روبرو هستیم.

در بازار امروز هر دستگاه سمند LX مدل ۱۴۰۰ با رشد ۴ میلیون تومانی نسبت به روزهای آغازین هفته پیش، معادل ۲۱۰ میلیون تومان، پژو ۴۰۵ مدل جی ال ایکس با رشد ۲ میلیون تومانی معادل ۲۰۵ میلیون تومان و پژو ۲۰۶ تیپ ۵ ساده بدون تغییر قیمت، معادل ۲۶۲ میلیون تومان معامله می‌شود.

همچنین پژو ۲۰۶ صندوقدار بدون تغییر قیمت نسبت به هفته پیش با قیمت ۲۷۳ میلیون تومان و پژو ۲۰۷ اتوماتیک با رشد ۷ میلیون تومانی با قیمت ۳۹۲ میلیون تومان به مشتریان عرضه می‌شود.

در بازار امروز هر دستگاه پژو پارس ساده مدل ۱۴۰۰ معادل ۲۴۳ میلیون تومان معامله شد که نسبت به هفته گذشته تغییر قیمتی نداشته است. در مورد قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ ساده نیز باید به افزایش قیمت ۳ میلیون تومانی اشاره کنیم، به طوری که این خودرو با قیمت ۲۱۷ میلیون تومان به مشتریان عرضه می‌شود.

همچنین هر دستگاه پژو ۲۰۷ دنده‌ای رینگ فولادی با رشد قیمت ۳ میلیون تومانی به قیمت ۲۹۶ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

در مورد دنا معمولی رینگ فولادی نیز باید به رشد قیمت ۵ میلیون تومانی این خودرو و عرضه آن به قیمت ۲۹۲ میلیون تومان در بازار امروز اشاره کنیم. قیمت دنا پلاس دنده‌ای توربو رشد ۱۵ میلیون تومانی را نسبت به هفته پیش تجربه کرده و به ۳۷۵ میلیون تومان رسیده است. هایما s۷ توربو نیز با افزایش قیمت ۵ میلیون تومانی با نرخ ۶۶۵ میلیون تومان به خریداران عرضه می شود.

در عین حال، رنو تندر۹۰ مدل E۲ معادل ۳۳۲ میلیون تومان و رنو تندر پلاس اتوماتیک ۴۵۰ میلیون تومان معامله می‌شود که تغییری نسبت به هفته پیش نداشته است.

در مقابل، هر دستگاه رانا پلاس ۲۲۵ میلیون تومان به متقاضیان عرضه می‌شود که نسبت به ابتدای هفته گذشته یک میلیون تومان افزایش قیمت دارد.

در عین حال، قیمت هر دستگاه سایپا ۱۱۱ در بازار بدون تغییر قیمت ۱۳۴ میلیون تومان است. سایپا ۱۳۱ با رشد یک میلیون تومانی به ۱۲۴ میلیون تومان و سایپا ۱۳۲ به ۱۱۹ میلیون تومان رسیده است.

در همین حال، ساینا با افزایش یک میلیون تومانی معادل ۱۴۷ میلیون تومان، تیبا رینگ فولادی با رشد یک میلیون تومانی معادل ۱۳۲ میلیون تومان، تیبا ۲ رینگ فولادی بدون تغییر قیمت معادل ۱۴۰ میلیون تومان، کوییک دنده‌ای با رشد قیمت ۵ میلیون تومانی معادل ۱۵۵ میلیون تومان، سراتو ۲۰۰۰ آپشنال با رشد ۸ میلیون تومانی معادل ۷۹۸ میلیون تومان و ام وی ام ۳۱۵ هاچ بک با رشد قیمت ۷ میلیون تومانی معادل ۲۶۵ میلیون تومان در بازار به مشتریان عرضه می‌شود.

 گذشت ۸ ماه از بررسی طرح ساماندهی صنعت خودرو

مجلس و دولت ماه هاست به دنبال اجرای طرحی برای مدیریت بازار خودرو هستند اما هیچ طرحی هنوز نهایی نشده و اقدامی برای ساماندهی بازار صورت نگرفته است.

یکی از این طرح ها، طرح ساماندهی صنعت خودرو است که در کمیسیون صنایع مورد بررسی قرار گرفته و با گذشت ۸ ماه از مطرح شدنش، بررسی طرح همچنان ادامه دارد و هنوز به نتیجه نرسیده است.

به گفته حجت الله فیروزی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، هدف از طرح عرضه خودرو به بورس این بود که اولاً عرضه و تقاضا همسان شوند و هدف دیگر هم منطقی و رقابتی شدن قیمت آن بود.

وی می گوید: یکی از مسائلی که خودروسازان دائماً آن را مطرح می کنند این است که فاصله بین قیمت تمام شده تولید خودرو در کارخانه با قیمت بازار بسیار زیاد است و به خاطر همین قیمت گذاری دستوری، زیان می‌کنند و سود اصلی را دلالان و سوداگران می‌برند.

فیروزی ادامه می دهد: گلایه ما این است چرا طرحی که از مطرح شدن آن در کمیسیون ۸ ماه می‌گذرد، همچنان در رفت و برگشت است.

در همین حال، علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت یکی از مخالفان عرضه خودرو در بورس است. وی می گوید: با اجرای طرح عرضه خودرو در بورس کالا موافق نیستم، زیرا اجرای این طرح کار کارشناسی شده‌ای نیست.

رزم حسینی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برای متعادل سازی قیمت خودرو وزارت صمت چه پیشنهادی بهتر از عرضه خودرو در بورس را دارد، می‌گوید: همکاری خوبی بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی وجود دارد، لذا طرحی وزارت صمت برای قیمت‌گذاری خودروها به مجلس ارائه داده است که کمیسیون اقتصادی مجلس هم با آن طرح موافقت کرده است. بنابراین در انتظار فرصتی برای اجرای این طرح هستیم و امیدواریم با اجرای این طرح قیمت‌ها بهتر شود.

رزم حسینی با بیان اینکه قیمت‌گذاری دستوری تولید را افزایش نمی دهد، می گوید: ظرفیت تولید خودرو در ایران بالغ بر ۲ میلیون خودرو است و با این میزان تولید کاملا نیاز داخل را می توان تامین کرد.

وی ادامه می دهد: در یک مقطعی یک میلیون و ۶۰۰ هزار خودرو در کشور تولید می شد، در آن زمان برای خرید خودرو وام پرداخت می‌شد، لذا این مساله حاکی از آن است که تقاضایی برای خودرو نبوده است.

وی معتقد است: شرایط تحریم باعث شده که واردات خودرو قطع شود، لذا بازار خودرو رقابتی نیست./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

تازه های سایت

دیگر رسانه ها