دستگاه آب شیرین کن در چه مدل هایی عرضه می شوند؟

کد خبر: 1127729

نمک زدایی به معنای حذف نمک و ناخالصی‌ها از آب دریا و در کل آب‌های شور برای تولید آب شیرین است. دستگاه‌های آب شیرین کن اغلب از روش اسمز معکوس استفاده می‌کنند. آب از دریا و اقیانوس و سایر منابع آب شور به دستگاه آب شیرین کن پمپ می‌شود و از فیلتر پیش تصفیه عبور می‌کند تا بیشتر ذرات بزرگ و کوچک را حذف کند. سپس آب تحت فشار از طریق غشاهای ویژه‌ای عبور می‌کند که در نتیجه فرآیند اسمز که معمولاً در طبیعت اتفاق می‌افتد، به صورت معکوس انجام می‌شود. منافذ غشا آنقدر ریز هستند که نمک، باکتری، ویروس و سایر ناخالصی‌ها از آب جدا می‌شوند. در اصل آنها مانند صافی‌های میکروسکوپی عمل می‌کنند و حدود نیمی از آبی که از منبع موردنظر وارد آب شیرین کن می‌شود به آب شیرین تبدیل می‌شود. در نهایت نمک و سایر ناخالصی‌های حذف شده از آب، از طریق پخش‌کننده‌ها به دریا و اقیانوس و غیره بازگردانده می‌شوند.

آب شیرین کن چیست؟

آب شیرین کن، تاسیساتی است که از فرآیندهای شیمیایی یا فیزیکی برای کاهش یا بازیابی غلظت نمک از منابع آبی در نظر گرفته شده برای مصارف شرب یا صنعتی استفاده می‌کند. حذف نمک از آب، آن را برای مصارف انسانی مناسب می‌کند و وقوع خوردگی ناشی از نمک هر فلزی را که در تماس با آب تصفیه شده باشد، کاهش می‌دهد.

آب شیرین کن‌ها در درجه اول از یک یا چند مورد از فرآیندهای زیر برای تصفیه آب استفاده می‌کنند:

  • اسمز معکوس
  • تقطیر فلاش چند مرحله‌ای حرارتی
  • فشرده سازی بخار مکانیکی

کارخانه‌های نمک‌زدایی (DPs) دارای سطح بالایی از خطر خوردگی هستند، زیرا آنها مقادیر زیادی آب شور غلیظ را مدیریت می‌کنند. شرایط عملیاتی کارخانه اغلب شامل تقطیر، هم زدن و سرعت جریان آب نمک بالا است. ترکیب طولانی مدت این مکانیسم‌ها سرعت خوردگی را تسریع می‌کند.

آب شور باعث ایجاد انواع مشکلات خوردگی مانند ترک خوردگی حفره‌ای، شکافی، گالوانیکی و خوردگی تنشی می‌شود. کارخانه‌های نمک زدایی ممکن است با استفاده از آلیاژهای مس-نیکل به عنوان یک ماده ساختاری برای ساخت تجهیزات، نرخ خوردگی را کاهش دهند. این آلیاژها در دماهای مختلف در آب هوادهی شده و مقاومت بالایی در برابر خوردگی نشان می‌دهند.

انواع دستگاه‌های آب شیرین کن

امروزه انواع دستگاه آب شیرین کن در بازار موجود است که هر کدام کارایی خاص خود را دارند. هر مدل با توجه به کاربرد آن تولید و عرضه می‌شود. برای مثال نمی‌توان از آب شیرین کن صنعتی در مصارف خانگی استفاده کرد، زیرا اندازه و ابعاد آن بزرگ است و همچنین از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه نیست. ظرفیت شیرین کنندگی یکی دیگر از مواردی است که در انتخاب نوع آب شیرین کن تأثیر می‌گذارد.

اغلب، دستگاه‌های آب شیرین کن را در دو دسته کلی صنعتی و خانگی طبقه بندی می‌کنند.

آب شیرین کن صنعتی چیست؟

دستگاه‌های آب شیرین کن صنعتی مهمترین تجهیزات ضدعفونی و تصفیه آب هستند. قدرت این دستگاه‌ها آن‌ها را قادر می‌سازد تا تمامی طعم‌های بد، شور و املاح مضر آب را از بین ببرد. آب شیرین کن‌های صنعتی معمولاً از اسمز معکوس برای تصفیه مایعات یا آب استفاده می‌کند.

عملکرد دستگاه‌های آب شیرین کن صنعتی

دستگاه‌های آب شیرین کن صنعتی قابلیت تصفیه آب با حجم بیش از 5 متر مکعب را دارند. این دستگاه‌ها علاوه بر قابلیت حذف هرگونه مواد جامد، شوری، تلخی یا مزه نامطبوع آب، قابلیت تنظیم مواد محلول را نیز دارند. به این ترتیب با تنظیم میزان فیلتراسیون می‌توانند آب محلول را در حد استاندارد تنظیم کنند. این قابلیت تنظیم آب شیرین کن صنعتی، سختی آب را از بین می‌برد و املاحی مانند کلسیم و منیزیم در آب به میزان لازم برای سلامت و رشد انسان باقی می‌ماند.

اهمیت دستگاه‌های آب شیرین کن

نیاز روزافزون به تأمین آب سالم، قابل اعتماد و مداوم، بسیاری از صنایع تولیدی و تصفیه خانه‌های آب را به جستجوی نیروگاه‌های آب شیرین کن کارآمد سوق داده است. نمک زدایی فرآیندی است که طی آن مواد معدنی مضر از آب حذف می‌شود تا آن را برای مصارف مختلف صنعتی خالص کنند. بسیاری از صنایع برای تولید، تصفیه و سایر فعالیت‌ها به آب تصفیه شده نیاز دارند. گاهی اوقات، کیفیت آب ناکافی است یا استانداردهای کیفی را برای اهداف تولید برآورده نمی‌کند. در این راستا، صنایع از آب شیرین کن‌ها برای تصفیه آب برای استفاده خود استفاده می‌کنند.

با افزایش رقابت، صنایع سعی در بهبود کارایی و کیفیت محصولات و خدمات خود دارند. بنابراین برای دستیابی به اهداف خود، دستگاه‌های آب شیرین کن به گونه‌ای طراحی شده‌اند که آب با کیفیت بهتری را برای مصارف مختلف صنعتی فراهم کنند. استفاده از یک دستگاه آب شیرین کن برای تصفیه آب از نظر کارایی و هزینه نسبت به ساخت خود مفیدتر است.

در اینجا به برخی از دلایل افزایش اهمیت آب شیرین کن‌ها در چند دهه اخیر اشاره شده است:

  • تأمین آب شیرین صنایع

دستگاه‌های آب شیرین کن برای حذف ناخالصی‌ها مانند نمک‌ها و سایر مواد معدنی از آب دریا یا آب شور طراحی شده‌اند. نمک زدایی آب می‌تواند آب دریا را به آب آشامیدنی قابل حمل برای مناطقی که دسترسی به آب تمیز دشوار است تبدیل کند. این آب را برای آشامیدن و همچنین برای مصارف مختلف صنعتی ایمن می‌کند. برای مکان‌هایی که آب تمیز به راحتی در دسترس نیست ایده آل است.

  • بهبود کیفیت آب

آب دریا یا آب شور به دلیل فراوان بودن برای مصارف صنعتی ایده آل است، اما به دلیل داشتن مقدار فراوانی ناخالصی برای ابزارها و تجهیزات مضر است. تنها چیزی که لازم است این است که آن را خالص سازی کنید و آن را با مصارف تولیدی سازگار کنید. این را می‌توان با کمک یک آب شیرین کن دریایی کارآمد انجام داد، زیرا از فناوری پیشرفته برای ایجاد منابع آب شیرین استفاده می‌کند. کارخانه‌ها از فناوری پیشرفته‌ای استفاده می‌کنند که با نیازهای امروزی مطابقت دارد.

  • کاهش مشکلات کم آبی

در بسیاری از نقاط جهان، مشکل کمبود آب سالم و شیرین وجود دارد. صنایع برای بقا و شکوفایی به سیستمی نیاز دارند که بتواند به آنها کمک کند تا از منابع آبی موجود به نحو احسن استفاده کنند. فرآیند نمک زدایی یک کار بزرگ و اغلب گران است. با استفاده از آب شیرین کن‌های کارآمد، صنایع می‌توانند بحران کم آبی را برطرف کرده و شرکت و جامعه را در تأمین آب مورد نیاز و کیفیت کمک کنند.

آب دریا یک منبع تقریباً پایان ناپذیر آب است که با کمک تجهیزات آب شیرین کن، صنایع می‌توانند برای زمان‌های خشکسالی آماده شوند و از تأمین آب کارآمد اطمینان حاصل کنند.

آب شیرین کن خانگی چیست؟

دستگاه‌های آب شیرین کن خانگی اغلب کوچک و نسبت به آب شیرین کن‌های صنعتی کم ظرفیت‌تر هستند و به راحتی در داخل خانه‌ها نصب می‌شوند. اکثر دستگاه‌های آب شیرین کن خانگی با روش اسمز معکوس کار می‌کنند.

خرید مطمئن با آب شیرین کن‌های باران بهاری

شرکت تصفیه آب باران بهاری در سال 1379 تأسیس و در سال 1380 موفق به ساخت اولین دستگاه آب شیرین کن شد. اختراع این دستگاه در نتیجه تلاش مهندس بخشعلی و همکارانش بود تا با افزایش راندمان این فرآیند انقلابی جدید در زمینه تصفیه آب به وجود بیاورند. دستگاه‌های آب شیرین کن به روش اسمز معکوس در حال حاضر بهترین انتخاب برای تصفیه انواع آب لوله کشی، چاه، رودخانه، آب‌های سطحی و آب دریا هستند که مهندس بخشعلی پدر علم تصفیه آب ایران انجام داده است. اگر نیاز به خرید دستگاه آب شیرین دارید می‌توانید برای مشاهده، خرید و کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع آب شیرین کن‌ دریایی، صنعتی، خانگی و غیره به وب سایت شرکت باران بهاری مراجعه نمایید.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها