افزایش 6500 واحدی شاخص بورس تهران

کد خبر: 1229659

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش 6525 واحد نسبت به روز قبل همراه شد.

 افزایش 6500 واحدی شاخص بورس تهران

 بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند رو به رشد قرار گرفت، به گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با افزایش 6525 واحد به میزان 0.3 درصد نسبت به روز قبل رشد کرد و به رقم 2 میلیون و 196 هزار و 127 واحد رسید.

شاخص هموزن هم امروز با افزایش 5 هزار و 942 واحد به رقم 756 هزار و 186 واحد رسید. ارزش روز بازار که ناشی است از ارزش روز حدود 600 شرکت حاضر در بورس است به بیش از 8 میلیون و 57 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از 7.7 میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب 656 هزار فقره معامله و به ارزش 5 هزار و 426 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 0.3 درصد تقویت شدند این دو شاخص با معیار هموزن 0.79 درصد افزایش یافتند، شاخص آزاد شناور 0.13 درصد افزایش یافت.

شاخص بازار اول بورس 0.47 درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس به اندازه یک دهم درصد تقویت شد.

امروز نمادهای گل‌گهر، چادرملو و فولاد مبارکه بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و نمادهای پالایش نفت بندرعباس،‌بانک ملت، پالایش نفت تهران و پتروشیمی خلیج‌فارس بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را از خود به جای گذاشته‌اند.

در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل 18 واحد کاهش یافت و به رقم 28 هزار و 27 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس به بیش از یک میلیون و 534 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه فرابورس 496 هزار میلیارد تومان شد. معامله‌گران امروز بیش از 5.5 میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب 428 هزار فقره معامله و به ارزش 143 هزار میلیارد تومان داد و ستد کردند.

البته لازم به یادآوری است امروز مطابق روال دوشنبه‌ها در قالب  عملیات بازار باز اوراق بدهی دولت توسط بانک‌ها خرید و فروش شد که ارقام آن صرفا در معاملات بورس درج می‌شود امروز بیش از 1.5میلیارد اوراق بدهی در قالب 183 نوبت معامله و به ارزش 139 هزار میلیارد تومان بین بانک‌ها دست به دست شد.

معامله سهام به میزان 3.2 میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب 396 هزار نوبت معامله و به ارزش 2 هزار و 174 میلیارد تومان داد و ستد شد. اوراق مالی اسلامی به میزان 5.8 میلیون ورقه در قالب 366 معامله و به ارزش 534 میلیارد تومان داد و ستد شد.

سایر اوراق هم به میزان 785 میلیون ورقه در قالب 33 هزار معامله و به ارزش 1273 میلیارد تومان داد و ستد شد. نمادهای پتروشیمی تندگویان و سپیدار سیستم آسیا بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای مالی سپهر صادرات، آریا ساسول، جهان فولاد سیرجان، فولاد هرمزگان و پالایش نفت لاوان به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

به گزارش فارس، امروز عرضه اولیه شرکت توسعه صنایع و معادن کوثر (کتوسعه1) انجام می‌شود و امسال با توجه به رشد بازار سرمایه شرکت‌های جدید وارد بورس و فرابورس می‌شوند از جمله شرکت‌های سهامی عام پروژه‌محور وارد بورس می‌شوند و امید می‌رود با عرضه‌های اولیه یا سلب حق‌تقدم و افزایش شناوری سهام تأمین مالی از بازار سرمایه انجام خواهد شد.

همچنین با توجه به اینکه سهام عدالت پرتفوی ارزشمندی در بورس است که ارزش روز آن به گفته رئیس فراکسیون تعاون مجلس به 800 هزار میلیارد تومان رسیده قرار است برای نحوه اداره سهام عدالت آئین‌نامه‌ای تدوین شود که با استفاده از همه ذی‌نفعان باشد و این آئین‌نامه به زودی رونمایی خواهد شد و تکلیف نمادهای استانی سهام عدالت که بیش از دو سال بسته مانده است، امیدواریم با تدوین آئین‌نامه انجام انتخاب شرکت‌های استانی سهام عدالت و افزایش سرمایه و تعیین هیأت مدیره آنها بعد از دو سال مشخص شود به هر حال سیاست سیاست‌گذاران ماندگاری مردم در سهام عدالت و استفاده از سودها و حق‌ تقدم‌های تعلق گرفته به این سهام است.

فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها