کاهش قیمت نفت در سایه اختلاف‌ها در اوپک

کد خبر: 1258678

احساس منفی بازار در مورد اختلاف‌ها در اوپک پلاس قیمت نفت را در معاملات امروز به 80 دلار در هر بشکه کاهش داد.

 کاهش قیمت نفت در سایه اختلاف‌ها در اوپک

به گزارش رویترز، در آستانه نشست اوپک پلاس در آخر این هفته، قیمت نفت در معاملات امروز بازارهای جهانی کاهش یافت.

هر بشکه نفت برنت با 84 سنت کاهش 80.58 دلار فروخته شد و هر بشکه نفت خام آمریکا با یک دلار و 56 سنت کاهش 75.54 دلار معامله شد.

هر دو شاخص نفتی هفته گذشته اندکی افزایش یافته بود و نخستین افزایش هفتگی در 5 هفته گذشته بود؛ این افزایش ناشی از تقویت انتظار برای ادامه کاهش تولید داوطلبانه عربستان و روسیه تا سال 2024 و احتمال برنامه اوپک پلاس برای کاهش تولید بیشتر بود.

پس از اینکه سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام و هم پیانانش موسوم به اوپک پلاس نشست وزارتی این گروه را از 26 نوامبر به 30 نوامبر موکول کرد، قیمت‌ها در نیمه هفته گذشته سقوط کرد چراکه گفته می‌شود این تعویق تاریخ برای رفع اختلاف برای سهمیه تولیدکنندگان آفریقایی بود.

4 منبع آگاه در اوپک پلاس به رویترز گفته‌اند، از آن زمان به بعد، این گروه به مصالحه نزدیک شده است.

تحلیلگران می‌گویند، با اینکه به احتمال زیاد عربستان به کاهش تولید یک میلیون بشکه‌ در روز خود در سال آینده ادامه خواهد داد، احساس حاکم بر بازار با توجه به اختلاف‌های موجود در اوپک پلاس بر سر سهمیه تولید همچنان منفی است.

به گفته تحلیلگران گلدمن ساکس، صادرات برآوردی کشورهای عضو اوپک در آستانه نشست اوپک پلاس به 1.3 میلیون بشکه در روز کمتر از سطح ماه آوریل کاهش یافته است.

این تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند، کاهش یک‌جانبه عربستان و روسیه حداقل تا سه ماهه نخست 2024 تمدید شود و کاهش گروهی بدون تغییر باقی بماند، هرچند گزینه کاهش بیشتر گروهی هم روی میز است.

فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها