سازمان ملل: با روسیه درباره تعلیق توافق انتقال غلات در تماسیم

کد خبر: 1182703

در پی تصمیم روسیه برای تعلیق توافق انتقال غلات اوکراین، سخنگوی دبیر کل سازمان ملل اعلام کرد که در این زمینه با مسکو در تماس است.

 سازمان ملل: با روسیه درباره تعلیق توافق انتقال غلات در تماسیم

در پی تصمیم روسیه برای تعلیق توافق انتقال غلات اوکراین، سخنگوی دبیر کل سازمان ملل اعلام کرد که در این زمینه با مسکو در تماس است.

«استفان دوجاریک» سخنگوی دبیر کل سازمان ملل عصر شنبه در واکنش به تصمیم روسیه برای تعلیق توافق انتقال غلات با اوکراین گفت که سازمان ملل در این باره با مقام‌های روسیه در تماس است.

وی گفت: «ما گزارش‌هایی از روسیه درباره تعلیق در عملیات ارسال غلات از دریای سیاه پس از حمله به ناوگان دریای سیاه روسیه دیده‌ایم و در این زمینه با مقام‌های روسیه در تماس هستیم».

سخنگوی دبیر کل سازمان ملل اضافه کرد: «ضروری است که همه طرف‌ها از هرگونه اقدامی که می‌تواند ابتکار مهم بشردوستانه را که به وضوح تاثیر مثبتی بر دسترسی میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به غذا دارد به خطر بیاندازد، خودداری کنند».

وزارت امور خارجه روسیه نیز اعلام کرد به دلیل اقدامات کی‌یف، دیگر نمی‌تواند امنیت کشتی‌ها را در دریای سیاه بر اساس توافق انتقال غلات تامین کند.

ساعتی پیش بود که وزارت دفاع روسیه اعلام کرد مشارکت این کشور در توافقنامه صادرات غلات با اوکراین پس از هدف قرار گرفته شدن سواستوپول با پهپاد به حالت تعلیق در آمده است.

مقام‌های شهر بندری «سواستوپول» واقع در کرانه دریای سیاه و جنوب غربی «کریمه» امروز (شنبه) اعلام کردند که پس از حمله پهپادی صبح امروز به کشتی‌های ناوگان دریای سیاه روسیه، کشتی‌گاه این شهر به طور موقت مسدود شد و کشتی‌ها و قایق‌ها قادر به عبور از طریق این خلیج نبودند.

خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» در این خصوص گزارش کرد، «میخائیل رازووژایوف» فرماندار شهر سواستوپول کریمه صبح امروز در کانال تلگرامی اعلام کرد که کشتی‌های ناوگان دریای سیاه روسیه در آب‌های خلیج سواستوپول حملات پهپادی را دفع کردند اما هیچ یک از تأسیسات شهر مورد هدف قرار نگرفته است.

وی در این خصوص گفت: «کشتی‌گاه به طور موقت مسدود شده است-کشتی‌ها و قایق‌ها حرکت ندارند».

از طرف دیگر، وزارت دفاع روسیه در این خصوص گفته است که اوکراین،‌ 16 پهپاد را برای حمله به کشتی‌های ناوگان دریای سیاه روسیه ارسال کرده است و ردیاب‌های پرواز، یک پهپاد جاسوسی آمریکا را بر فراز دریای سیاه در نزدیکی کریمه در حال پرواز نشان داده است.

بنا بر گفته وزارت دفاع روسیه تمامی پهپادهای ارتش اوکراین که برای هدف قرار گرفتن کشتی‌های روسیه اعزام شده بودند، منهدم شدند. برنامه‌ریزی برای حمله به کشتی‌های روسیه و آموزش نظامیان اوکراینی توسط نظامیان انگلیسی در شهر «اوچاکف» استان نیکولایف انجام گرفته است./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها