عقب‌نشینی گروسی از برخی ادعاهایش درباره توافق با ایران

کد خبر: 1209008

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از برخی ادعاهای روز شنبه خود در خصوص توافق با ایران عقب‌نشینی کرد.

 عقب‌نشینی گروسی از برخی ادعاهایش درباره توافق با ایران

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از برخی ادعاهای روز شنبه خود در خصوص توافق با ایران عقب‌نشینی کرد.

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یک نشست خبری روز دوشنبه از برخی اظهاراتش در خصوص توافق با ایران عقب‌نشینی کرد.

لاورنس نورمن، خبرنگار وال‌استریت‌ژورنال نوشته گروسی نتوانست اظهاراتش در روز شنبه در خصوص توافق با ایران برای دسترسی به برخی اطلاعات، افراد و اماکن در ایران را تأیید کند.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «برداشت من این است که برای دادن دسترسی گسترده به آژانس تفاهم وجود دارد.»

روز شنبه گروسی در پاسخ به این سوال که آیا ایران دوربین‌ها و تجهیزاتی که در ماه ژوئن از کار انداخته بود را مجدداً نصب خواهد کرد، پاسخ مثبت داده بود. او امروز در پاسخ به این سوال گفت: «به طور کلی بله.»

مدیر کل آژانس اتمی گفته که ایران برخی از تجهیزات را جایگزین خواهد کرد اما این مسئله به «شرایط معینی» بستگی خواهد داشت. او گفت: «لازم است در  این خصوص رایزنی کنیم.»

پیش از این یک نماینده مجلس به نقل از بهروز کمالوندی، معاون سازمان انرژی اتمی ایران اظهارات گروسی درباره دسترسی به افراد را رد کرده بود. ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم با اشاره به حضور رییس سازمان انرژی اتمی، اظهار داشت: ظهر امروز جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با دعوت از آقای اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی و آقای کمالوندی معاون سازمان برای بررسی ابعاد و نتایج سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس انرژی اتمی به تهران برگزار شد.

وی افزود: آقای اسلامی با تشریح آخرین وضعیت برنامه هسته‌ای کشور در تولید و ذخائر اورانیوم غنی شده، خاطرنشان کرد: در هفته های اخیر کسانی که مخالف برنامه هسته ای ما هستند با تمرکز بر برخی موارد از جمله یافتن ذره ای اورانیوم فراتر از 60 درصد یا طرح سوال درباره نحوه چینش آبشارهای جدید سانتریفیوزها (DIQ)، سعی می‌کردند به فضای سیاسی علیه برنامه هسته‌ای ما دامن بزنند که ما در چارچوب پادمان، و در گفتگو با مقامات آژانس ابهام نسبت به این موضوعات را برطرف کردیم و به نوعی بهانه را از دشمنان گرفتیم. در موضوعات باقیمانده از جمله 3 مکان هم طبق پادمان با آژانس همکاری خواهیم کرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت گفت: در این جلسه آقای کمالوندی هم با تشریح مواد سه گانه مورد توافق در بیانیه مشترک  سازمان انرژی اتمی و آژانس بین المللی، گفت ملاک ما برای همکاری با آژانس، پادمان است و طبق قانون اقدام راهبردی مجلس، تا زمانی که تحریم‌ها طبق توافق رفع نشود، ایران نظارت‌های فراپادمانی را اجرا نمی‌کند.

عمویی تصریح کرد: کمالوندی در پاسخ به سوالات مطرح شده از جانب نمایندگان، ادعای مطرح شده درباره دسترسی آژانس به افراد را رد کرد و همچنین گفت با توجه به اینکه در فردو افزایش فعالیت هسته‌ای داشته‌ایم براساس استانداردهای متعارف بازرسی آژانس، دفعات بازرسی از این سایت افزایش دارد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس بیان داشت: بر اساس گزارش ارائه شده در جلسه، نحوه نظارت و راستی‌آزمایی بعدی در جلسه فنی که در آینده بین ایران و آژانس در تهران برگزار خواهد شد، مورد توافق قرار خواهد گرفت./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها