روایت چین از توافق ایران و عربستان

کد خبر: 1210619

سخنگوی وزارت خارجه چین توافق میان ایران و عربستان سعودی در پکن را الگویی از حل اختلاف از طریق گفت‌وگو توصیف کرد.

روایت چین از توافق ایران و عربستان

سخنگوی وزارت خارجه چین توافق میان ایران و عربستان سعودی در پکن را الگویی از حل اختلاف از طریق گفت‌وگو توصیف کرد.

سخنگوی وزارت خارجه چین توافق میان ایران و عربستان برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک را الگویی برای حل اختلافات از طریق گفت‌وگو توصیف کرد.

وانگ ون‌بین، سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین تصریح کرد: «گفت‌وگوهای پکن صفحه جدیدی در روابط عربستان سعودی و ایران باز کرد، راه را برای تحقق صلح و ثبات در خاورمیانه هموار کرده و الگوی خوبی برای حل مشکلات و اختلافات بین کشورها از طریق گفتگو و رایزنی است.»

وی اضافه کرد: «مهم‌ نیست که مسائل چقدر پیچیده یا چالش‌ها چقدر غامض باشند؛ گفت‌وگوهای هم‌سطح بر مبنای احترام دوجانبه به راه‌حل‌های قابل قبول برای دو طرف منجر می‌شود.»

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین اضافه کرد: «خاورمیانه به مردم منطقه تعلق دارد. آینده آن را مردم کشورهای خاورمیانه باید تعیین کنند. کشورهای منطقه از حمایت چین برای پیشبرد روحیه استقلال، تقویت همبستگی و هماهنگی و دست در دست هم دادن برای منطقه‌ای آرام‌تر، باثبات‌تر و مرفه‌تر برخوردارند.»

به‌ دنبال سفر بهمن‌ماه آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی به پکن، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی از روز دوشنبه ۱۵ اسفندماه در شهر پکن با هدف پیگیری توافقات سفر رئیس جمهور، مذاکرات فشرده‌ای را به منظور حل‌ و فصل نهایی موضوعات فیمابین ایران و عربستان سعودی با همتای سعودی خود آغاز کرد.

در پایان این مذاکرات روز  ۱۹ اسفندماه ۱۴۰۱، بیانیه سه‌جانبه‌ای در پکن با امضای «علی شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی، «مساعد بن‌محمد العیبان» وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و «وانگ یی» عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رئیس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین صادر شد.

در این بیانیه آمده است: در پاسخ به ابتکار شایسته جناب آقای شی جین‌پینگ رئیس جمهوری خلق چین در حمایت از گسترش روابط جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی، براساس اصل حسن همجواری و با توجه به توافق ایشان با سران دو کشور در میزبانی و حمایت از انجام گفت‌وگو بین جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی و همچنین تمایل دو کشور به حل و فصل اختلافات از طریق گفت‌وگو و دیپلماسی بر اساس پیوندهای برادرانه و با تأکید بر پایبندی دو کشور به اصول و اهداف منشور سازمان ملل متحد و منشور سازمان همکاری اسلامی و اصول و رویه‌های بین‌المللی، هیأت‌های جمهوری اسلامی ایران به ریاست امیر دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی و پادشاهی عربستان سعودی به ریاست دکتر مساعد بن محمد العیبان وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی از تاریخ ۱۵ تا ۱۹ اسفندماه ۱۴۰۱ خورشیدی برابر با ۶ تا ۱۰ مارس ۲۰۲۳ میلادی در پکن با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.

در بیانیه مذکور عنوان شده است: جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی با سپاس و قدردانی از جمهوری عراق و سلطنت عمان به خاطر میزبانی گفت‌وگوهای انجام شده بین دو طرف در سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۱ خورشیدی (۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ میلادی) از رهبری و دولت جمهوری خلق چین برای میزبانی و حمایت از گفت‌وگوهای انجام شده در این کشور و تلاش برای به ثمر نشستن آن تشکر کردند.

این بیانیه می‌افزاید: در نتیجه‌ گفت‌وگوهای انجام شده، جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی توافق کردند ظرف حداکثر دو ماه، روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفته و سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌ها را بازگشایی کنند.

در این بیانیه همچنین عنوان شده است که وزرای امور خارجه دو کشور جهت اجرای این تصمیم و انجام تمهیدات لازم برای تبادل سفرا با یکدیگر ملاقات می‌کنند./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها