دیدار مهم بلینکن با رئیس‌جمهور چین

کد خبر: 1228328

وزیر خارجه آمریکا که هم‌اکنون در سفری دو روزه در پکن به سر می‌برد، با رئیس‌جمهور چین دیدار و گفت‌وگو کرد.

دیدار مهم بلینکن با  رئیس‌جمهور چین

وزیر خارجه آمریکا که هم‌اکنون در سفری دو روزه در پکن به سر می‌برد، با رئیس‌جمهور چین دیدار و گفت‌وگو کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا که هم‌اکنون در سفری دو روزه در پکن به سر می‌برد، با «شی جین‌پینگ»، رئیس‌جمهور چین دیدار و گفت‌وگو کرد.

به نوشته وب‌سایت شبکه «سی‌ان‌ان»،شی‌ جین‌پینگ در این دیدار به وزیر خارجه آمریکا گفت: جهان نیازمند روابط پایدار چین-آمریکاست و اینکه آیا چین و ایالات متحده می‌توانند با هم کنار بیایند، بر آینده و سرنوشت بشر تأثیر دارد. چین به منافع ایالات متحده احترام می گذارد و ایالات متحده را به چالش نمی کشد یا به‌دنبال جایگزین آن نیست. به همین ترتیب، ایالات متحده نیز باید به چین احترام بگذارد و به حقوق و منافع مشروع چین آسیب نرساند.

آنتونی بلینکن نیز دراین‌باره گفت: واشنگتن از استقلال و جدایی تایوان حمایت نمی‌کند. در نیاز به برقراری ثبات در روابط با چین توافق داریم.

هوآ چونینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین همزمان با دیدار آنتونی بلینکن با شی جین‌پینگ، نسبت به سودمند بودن این دیدار در ثبات روابط دو کشور ابراز امیدواری کرد.

هوآ در توییتی نوشت: شی جین‌پینگ در حال دیدار با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا است. رئیس جمهور چین گفته است که تعاملات بین دولتی همواره باید برپایه احترام و صداقت متقابل باشد. امیدوارم که سفر بلینکن به ثبات روابط چین و آمریکا کمک به‌سزایی کند.

بعد از سفر مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا به پکن در سال ۲۰۱۸، سفر دیروز بلینکن به چین، نخستین سفر وزیر خارجه دولت مستقر آمریکا به پکن محسوب می‌شود. پومپئو بعد از آن سفر و همزمان با سال‌های پایانی ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، راهبرد رویارویی با چین را دنبال کرد و از آن به بعد، دولت بایدن، این سیاست تندروی را ادامه داد و حتی در برخی حوزه‌ها از جمله اعمال تحریم‌های صادراتی با هدف تحدید خرید و استفاده از ریزتراشه‌های پیشرفته ساخت پکن برای «کاربردهای نظامی»، پا را فراتر نیز گذاشت.

بلینکن پیش از این با وانگ یی، دیپلمات ارشد حزب کمونیست و همچنین چین کانگ، وزیر خارجه چین دیدار کرده بود. تنش‌ها بین این دو اقتصاد بزرگ جهان در سال‌های اخیر بر سر مسائلی همچون تجارت، فناوری و البته تایوان تشدید شده است.

شبکه دولتی چین (سی‌سی‌تی‌وی) نیز نوشت که وانگ در دیدار با بلینکن گفته که پکن در مساله تایوان هیچ سازش و توافقی نخواهد کرد./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها