تحلیلگر صهیونیست: حماس برای جنگ همه‌جانبه با اسرائیل آماده می‌شود

کد خبر: 1230915

پژوهشگر موسسه مرکز امنیت داخلی رژیم صهیونیستی ضمن ابراز نگرانی از نقش جنبش حماس در اتحاد گروههای فلسطینی، گفت که حماس با افزایش قدرت خود، برای جنگی آماده شود که در آن، همه طرفهای فلسطینی علیه تل‌آویو وارد عمل خواهند شد.

تحلیلگر صهیونیست: حماس برای جنگ همه‌جانبه با اسرائیل آماده می‌شود

پژوهشگر موسسه مرکز امنیت داخلی رژیم صهیونیستی ضمن ابراز نگرانی از نقش جنبش حماس در اتحاد گروههای فلسطینی، گفت که حماس با افزایش قدرت خود، برای جنگی آماده شود که در آن، همه طرفهای فلسطینی علیه تل‌آویو وارد عمل خواهند شد.

منابع صهیونیستی، دوشنبه هفته گذشته خبر دادند که از شهر جنین در شمال کرانه باختری ۲ راکت به سمت شهرک‌های صهیونیستی شلیک شد که به شدت وحشت مسئولان و شهرک‌نشینان اسرائیلی را به همراه داشت. این منابع گفتند که این موشکها توسط حماس شلیک شده است.

کوبی میخائیل پژوهشگر موسسه مرکز امنیت داخلی رژیم صهیونیستی (INSS) با انتشار یادداشتی به بررسی ابعاد این مسئله پرداخت و نوشت، تلاشی که برای شلیک موشک از منطقه جنین صورت گرفت، نشانگر «اصرار، استقامت و پایبندی سران حماس به مأموریت خود است، مبنی بر اینکه اسرائیل نتواند راهبرد ایجاد شکاف بین نوار غزه و کرانه باختری را اجرایی کند».

پایگاه خبری الهدهد ضمن ترجمه این یادداشت، گزارش داد، راهبردی که برای رژیم صهیونیستی ارجحیت دارد، حفظ آرامش در نوار غزه و اجازه دادن به مصر است تا به اقدامات خود در زمینه کاهش تنش و برقراری آرامش در این زمینه ادامه دهد؛ هر چند که حماس به دنبال گسترش و توسعه زیرساختهای خود در کرانه باختری است؛ به ویژه در زمینه توانمندیهای موشکی.

وی با بیان اینکه هدف حماس از توسعه توانمندی موشکی، بر هم زدن امنیت صهیونیستهاست، در ادامه نوشت، حماس با رهبرد خود در کرانه باختری قصد دارد جایگاه خود را در کرانه باختری تثبیت کند و قدرت نظامی خود را همچنان در نوار غزه افزایش دهد و برای جنگی آماده شود که در آن، همه طرفهای فلسطینی علیه رژیم صهیونیستی وارد عمل خواهند شد.

در این گزارش آمده است، رژیم صهیونیستی در تلاش است که اجازه ندهد حماس بین جبهه‌های عملیاتی در فلسطین، اتحاد ایجاد کند و در این زمینه، هزینه‌هایی به این جنبش تحمیل کند. در این شرایط، شلیک موشک توسط حماس، فقط بر روی صهیونیستها اثر نخواهد گذاشت، بلکه مردم فلسطین را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد.

بر اساس این گزارش، حماس بر این باور است که صرف شلیک موشک برای بر هم زدن زندگی عادی شهرک‌نشینان اسرائیلی حاضر در کانه باختری و سایر شهرکهای صهیونیستی کافی است و وقوع چنین اتفاقی، بر میزان تنش بین صهیونیستها، ارتش و کابینه این رژیم می‌افزاید. لذا، صرف ورود موشک به عرصه نبرد، بذر امید را در دل مردم فلسطین می‌کارد و این مسئله را یک فرصت واقعی برای تغییر یا یک نقطه تحول می‌دانند.

در پایان این گزارش تأکید شد، به موشکها به عنوان ابزاری برای بر هم زدن موازنه نگاه می‌شود؛ بنابراین فهم این موضوع اهمیت دارد که شلیک موشک، یک اقدام چالشی دیگر از سوی حماس است و این مسئله نشان می‌دهد که این جنبش تا چه اندازه، اعتماد به نفس پیدا کرده است. این مسئله هم باعث افزایش سطح مقاومت می‌شود تا حماس بتواند یک گام دیگر به سوی اهداف راهبردی خود بردارد.

بر خلاف این یادداشت، «یونی بن مناحیم» تحلیلگر نظامی و امنیتی رژیم صهیونیستی چند روز پیش گفته بود که جهاد اسلامی این موشکها را شلیک کرده و در تلاش است از نوار غزه الگوبرداری کند و در منطقه جنین، کارگاههایی برای تولید موشک ایجاد کند تا بتواند صهیونیستها را هدف قرار دهد.

بن مناحیم ادعا کرد، هدف جهاد اسلامی این است که از این طریق، شهرهای رژیم صهیونیستی را هدف موشک قرار دهد لذا علیرغم فشارهای آمریکا، باید در سطح سیاسی به ارتش و شاباک اجازه داده شود تا زیرساخت‌های مسلحانه در جنین را در سریعترین زمان ممکن از بین ببرند.

سرویس‌های امنیتی رژیم اشغالگر قدس هم به تازگی به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم، پیشنهاد کرده‌اند که در واکنش به حملات موشکی جنین، «عملیات نظامی محدودی» در شمال کرانه باختری انجام دهند. روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت خبر داد که قرار است ۲۵ گردان نظامی صهیونیست در زمانی که این عملیات صورت خواهد گرفت، مستقر شوند. عملیات احتمالی صهیونیستها، شامل یورش گسترده به اردوگاه جنین به مدت ۴۸ ساعت خواهد بود.

شبکه صهیونیستی کان هم گزارش داد که پس از شلیک راکت از جنین، نهادهای امنیتی اسرائیلی در حال بررسی گسترش اقدامات نظامی در شمال کرانه باختری هستند. نظامیان صهیونیست اواخر خرداد ماه گذشته نیز دست به حمله به اردوگاه جنین زدند. صهیونیستها به بهانه دستگیری چند نیروی مقاومت تحت تعقیب، به جنین یورش برده بودند.

صهیونیستها در حالی دست به این حمله زدند که ناگهان خود را در کمین نیروهای مقاومت دیدند و در پی آن، هفت نفر از نظامیان صهیونیست زخمی شدند. مسئولان این رژیم هم به شکست مفتضحانه خود در این درگیری، اعتراف کردند./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها