پوتین و اردوغان چه زمانی با یکدیگر دیدار می‌کنند؟

کد خبر: 1238325

رسانه‌ها پایان ماه جاری یا ماه آتی میلادی را زمان دیدار رؤسای جمهور روسیه و ترکیه اعلام کردند.

پوتین و اردوغان چه زمانی با یکدیگر دیدار می‌کنند؟

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، یک منبع آگاه در دولت اردوغان امروز شنبه اعلام کرد: تاریخ و مکان دیدار آتی اردوغان و پوتین (رؤسای جمهور ترکیه و روسیه) مورد بحث است و آنکارا امیدوار است این دیدار را در ماه جاری برگزار کند.

از سوی دیگر، خبرگزاری تاس به نقل از هابر تُرک اعلام کرد که دیدار ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان همتای ترکیه ای وی ممکن است در پایان ماه جاری یا اوایل ماه آتی (سپتامبر) برگزار شود.

این رسانه اضافه کرد که در نشست آتی رؤسای جمهور دو کشور به چندین موضوع پرداخته خواهد شد که مهمترین آنها توافق گذرگاه غلات است.

این در حالیست که در این رسانه به تاریخ مشخص و دقیقی برای این دیدار اشاره نشده است.

از سوی دیگر، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه جمعه ۱۳ مرداد ماه اعلام کرد که مشتاقانه منتظر سفر ولادیمیر پوتین همتای روس خود به ترکیه است.

رئیس جمهور ترکیه پس از نماز جمعه استانبول به خبرنگاران در این خصوص گفت: تاریخ این دیدار به صورت دقیقی هنوز مشخص نیست؛ اما وزیر امور خارجه، رئیس سازمان اطلاعات، همگی در حال مذاکره هستند. در چارچوب این مذاکرات، من فکر می‌ کنم که این دیدار در ماه آگوست انجام شود.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه چندی پیش در گفتگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین همتای روس خود بر اهمیت توافق غلات تاکید کرده بود.

وی گفته بود که توقف طولانی مدت انتقال غلات به نفع احدی نیست و بزرگترین ضرر آن متوجه کشورهای نیازمند به غلات و کم درآمد است.

همچنین سران روسیه و ترکیه درباره انجام سفر رئیس جمهور روسیه به ترکیه توافق کرده بودند./مهر

 آنکارا: اردوغان مسکو را برای از سرگیری توافق غلات متقاعد می‌کند

وزیر دفاع ترکیه روز شنبه در مصاحبه‌ای گفت اطمینان دارد که رئیس جمهور ترکیه، روسیه را برای از سرگیری توافق غلات متقاعد خواهد کرد.

«یشار گولر» وزیر دفاع ترکیه روز شنبه گفت به توانایی «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه برای قانع کردن روسیه برای از سرگیری توافق غلات اطمینان دارد.

وی که با یک شبکه خبری مصاحبه می‌کرد، گفت: «کاملا پیامدهای تعلیق توافق غلات بین روسیه و اوکراین آشکار بوده و خطر قحطی وجود دارد».

وزیر دفاع ترکیه گفت: «به رئیس جمهور ترکیه برای حل این مشکل مسئولیت داده شده است و طی ابتکار وی که با نام گذرگاه غلات شناخته شده، بیش از 33 میلوین تن غلات به کشورهای نیازمند انتقال داده شد».

گولر افزود: «همانطور که دبیر کل سازمان ملل گفته، تمام سران جهان این چالش را پیگیری کرده و معتقدند که تنها رئیس جمهور ما می‌تواند این مشکل را حل کند».

وی ادامه داد: «رئیس جمهور ما تلاش‌های زیادی برای ایجاد راه حل می‌کند و من شخصا مطمئن هستم که رئیس جمهور ما قادر به حل این مشکل است».

 رئیس جمهور ترکیه روز سه‌شنبه گذشته گفته بود که آنکارا به تماس‌های خود برای از سرگرفته شدن «توافق غلات» میان روسیه و اوکراین ادامه خواهد داد.

وی که این سخنان را در جریان کنفرانسی با حضور سفرای ترکیه مطرح می‌کرد، افزود: «به تماس‌های خود با هدف از سرگیری توافق غلات که از 17 جولای به حالت تعلیق در آمده ادامه می‌دهیم و حل موضوع صادرات غلات به پایبندی غرب به تعهداتش وابسته است».

به‌رغم تلاش‌های صورت گرفته از سوی سازمان ملل و ترکیه، توافق غلات که سال گذشته میان روسیه و اوکراین برای صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه به بازارهای جهانی امضا شده بود ۱۷ ژوئیه (۲۶ تیر) به پایان رسید و خبری از تمدید آن نیست. کشورهای غربی روسیه را به ایجاد بحران و ناامنی غذایی در بحبوحه جنگ متهم می‌کنند. روسیه با رد این اتهامات می‌گوید بلافاصله پس از برآورده شدن خواسته‌هایش ذیل این توافقنامه، به آن باز خواهد گشت.

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه اخیرا در نشستی گفت که مسکو می‌تواند عرضه غلات اوکراین به آفریقا را جایگزین کند و اعلام کرد روسیه در چند ماه آینده غلات را به صورت رایگان به ۶ کشور آفریقایی ارسال خواهد کرد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها