پوتین: دلارزدایی روندی غیرقابل بازگشت است

کد خبر: 1240301

رئیس جمهور روسیه روز سه‌شنبه در سخنرانی ویدئوکنفرانسی در نشست سران گروه بریکس گفت که دلارزدایی در جهان، روندی غیرقابل بازگشت است.

پوتین: دلارزدایی روندی غیرقابل بازگشت است

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه روز سه‌شنبه به صورت ویدئو کنفرانس در نشست سران کشورهای بریکس (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) شرکت کرد.

وی طی سخنرانی گفت: «تورم چشمگیر جهانی سبب شده تا برخی کشورها به صورت غیرمسئولانه رفتار کنند».

رئیس جمهور روسیه اضافه کرد: «بلوک کشورهای بریکس بر اساس برابری و همکاری به تعامل می‌پردازند چرخش مالی روسیه با شرکای بریکس به بیش از 230 میلیارد دلار رسیده است».

وی در ادامه گفت: «اقتصاد کشورهای بریکس از نظر برابری قدرت خرید از گروه G7 پیشی گرفته است».

پوتین اضافه کرد: «روسیه در حال جهت گیری مجدد حمل و نقل و لجستیک به سوی شرکای قابل اعتماد از جمله کشورهای بریکس است».

رئیس جمهور روسیه با اشاره به اینکه دلار زدایی، روندی غیرقابل بازگشت شده، گفت: «آمادگی روسیه برای بازگشت به ابتکار غلات دریای سیاه تنها در صورتی خواهد بود که خواسته‌های مسکو محقق شود».

از سوی دیگر «پل ماشاتیله» معاون رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی گفت کشورهای عضو بریکس ایده کنار گذاشتن تدریجی دلار در پرداخت‌های بین‌المللی را به نفع پول‌های ملی مطرح می‌کنند که موضوع بحث در اجلاس ژوهانسبورگ خواهد بود.

بلومبرگ به نقل از ماشاتیله گزارش داد: «امروز جهان به این بلوک توجه دارد زیرا [کاهش وابستگی به دلار] در خط مقدم گفتمان جهانی قرار دارد». وی افزود رهبران بریکس بر روی راه‌های کاهش اتکا بر دلار در جریان نشست تمرکز خواهند کرد.

آفریقای جنوبی امسال ریاست بریکس را برعهده دارد. «الکساندر پانکین» معاون وزیر خارجه روسیه پیش‌تر به خبرگزاری «تاس» روسیه گفت کشورهای عضو موضوع واحدهای پولی مشترک را در نشست ژوهانسبورگ که از ۲۲ تا ۲۴ اوت (۳۱ مرداد تا دوم شهریور) برگزار می‌شود، مورد بحث قرار خواهد داد.

اعضای گروه بریکس متشکل از اقتصاد‌های نوظهور جهان در بردارنده بالغ بر یک چهارم از حجم اقتصاد جهانی، مجری یک پنجم از تجارت جهانی و میزبان بیش از ۴۰ درصد از جمعیت جهان هستند./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها