هماهنگی گفتگوی تلفنی پوتین و اردوغان ظرف چند ساعت آینده

کد خبر: 1255931

دبیر مطبوعاتی رئیس جمهور روسیه در باره قصد ورشو برای استقرار یک گردان تانک جدید در شرق لهستان، اعلام آمادگی شولتز برای گفتگو با پوتین، مشارکت کی‌یف در انفجار خط لوله گاز نورد استریم و ادامه تلاش‌ها برای خروج اتباع روسیه از نوار غزه صحبت کرد.

هماهنگی گفتگوی تلفنی پوتین و اردوغان ظرف چند ساعت آینده

دبیر مطبوعاتی رئیس جمهور روسیه در باره قصد ورشو برای استقرار یک گردان تانک جدید در شرق لهستان، اعلام آمادگی شولتز برای گفتگو با پوتین، مشارکت کی‌یف در انفجار خط لوله گاز نورد استریم و ادامه تلاش‌ها برای خروج اتباع روسیه از نوار غزه صحبت کرد.

به نقل از خبرگزاری «تاس»، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین برنامه وزارت دفاع لهستان برای استقرار یک گردان تانک جدید در مناطق شرقی این کشور را گام دیگری برای افزایش تنش در منطقه نامید.

پسکوف امروز در نشست خبری خود در این باره گفت: «البته، این یک گام دیگر به سوی تشدید تنش است و نه بیشتر. البته دوستان بلاروسی ما می‌دانند چه باید بکنند، آنها هر اقدامی که در این شرایط لازم باشد را برای تضمین امنیت کشور متحد روسیه-بلاروس انجام می‌دهند.»

اوایل امروز، دوشنبه، ماریوش بلاشاک، وزیر دفاع ملی لهستان اعلام کرد که یک گردان تانک جدید از قبل در مناطق شرقی این کشور مستقر شده که وظیفه آن مقابله با "تهدیدات ناشی از طرف روسیه و بلاروس" است.

پسکوف: پوتین برای هر گونه تماسی آماده است، هرچند آنها باید موثر باشند

سخنگوی کرملین در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران، تاکید کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه آماده گفتگو با رهبران کشورهای دیگر است، البته مذاکرات با اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، به دلیل نادیده گرفتن منافع روسیه، بعید است مفید باشد.

 پسکوف یادآور شد که رهبر روسیه برای هر نوع مذاکراتی در بالاترین سطح باز است و از انجام این مذاکرات به خاطر نتیجه، و نه فقط به خاطر خود فرآیند، حمایت می کند. با این حال، گفت‌وگوی مؤثر با مقامات برلین به سختی امکان‌پذیر است، زیرا آلمان آماده در نظر گرفتن منافع روسیه نیست. وی افزود: «البته در حال حاضر، با قضاوت بر اساس اظهارات نمایندگان جمهوری فدرال، به سختی می توان گفت که ترازو هنوز به نفع در نظر گرفتن حداقل منافع فدراسیون روسیه باشد.»

با این حال، او تاکید کرد که با گذشت زمان، مواضع تعدادی از کشورهای اروپایی ممکن است تغییر کند و منافع مسکو را هم ببینند. پسکوف بدین ترتیب در مورد اظهارات شولتز که شب گذشته، در مصاحبه با روزنامه Heilbronner Stimme گفته بود که آماده ادامه گفتگو با رئیس جمهور روسیه است، اظهار نظر کرد.

هماهنگی گفتگوی تلفنی پوتین و اردوغان ظرف چند ساعت انجام می‌شود

دبیر مطبوعاتی رئیس جمهور روسیه همچنین گفت که ولادیمیر پوتین هنوز در برنامه روزانه خود گفتگوی تلفنی با همتای ترکیه‌ای خود رجب طیب اردوغان ندارد، البته گفتگوهای آنها ظرف چند ساعت هماهنگ می شود.

دیمیتری پسکوف در واکنش به اظهارات رئیس جمهور ترکیه مبنی بر تمایل وی برای گفتگو در مورد روند اوضاع در نوار غزه با پوتین به خبرنگاران گفت: «<...> گفتگوهای سطح بالا با طرف ترکیه‌ای ظرف چند ساعت توافق می‌شود و مشکلی در این رایطه وجود نخواهد داشت.»  وی افزود: دستور کار گفتگوهای پوتین با اردوغان همیشه گسترده است و این به دلیل گستردگی روابط دو کشور است.

گفتگوی قبلی روسای جمهور روسیه و ترکیه در تاریخ 24 اکتبر انجام شد و در خصوص وخامت اوضاع در خاورمیانه بود که مواضع دو طرف در این باره بر یکدیگر منطبق بود.

کرملین خواستار اعلام نتایج تحقیقات در مورد خرابکاری در نورد استریم شد

سخنگوی کرملین همچنین درباره  امکان مشارکت کی‌یف در انفجار صورت گرفته در خطوط لوله گاز نورد استریم صحبت کرد و تاکید کرد که نتایج تحقیقات باید علنی شود و مسئولین آن باید مجازات شوند.

پسکوف با توجه به گزارش‌های اخیر رسانه‌های غربی مبنی بر دخالت یک سرهنگ بازنشسته سرویس‌های ویژه اوکراین در انفجار رخ داده در این خطوط لوله، به خبرنگاران گفت که ردپای مقامات کی‌یف در این اقدام خرابکارانه به طور فزاینده‌ای آشکار می‌شود. وی افزود: «ما آنها (اطلاعات مربوط به این خرابکاری) را با دقت بررسی می کنیم. در هر صورت، این دلیلی است برای کسانی که در حال تحقیق در این باره هستند تا این احتمال را در نظر بگیرند. البته لازم است تا نتایج تحقیقات هرچه زودتر اعلام و علنی شود و از عاملان و کسانی که در هماهنگی این اقدام مشارکت داشته و کسانی که دستور آن را دادند نام برده شود.»

سخنگوی کرملین همچنین یادآور شد که ادعاهایی مبنی بر بی اطلاعی ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین از تدارکات نیروهای امنیتی کشورش، هشداردهنده است زیرا نشان می دهد که کنترلی بر اقدامات مقامات اوکراینی ندارد.

پسکوف: روند خروج اتباع روسیه از منطقه غزه ادامه خواهد داشت

دبیر مطبوعاتی رئیس جمهور  همچنین در جمع خبرنگاران اعلام کرد که مسکو انتظار دارد که روند خارج سازی شهروندان روسی از نوار غزه ادامه یابد و هر کسی که بخواهد بتواند این منطقه را ترک کند.

وی گفت: «این بدان معنا نیست که تلاش‌های دیپلمات‌ها به پایان رسیده، کارهای زیادی باید انجام شود تا اطمینان حاصل شود که همه کسانی که می‌خواهند غزه را ترک کنند، بتوانند خارج شوند.»

پسکوف به تلاش دیپلمات‌ها و سرویس‌های اطلاعاتی روسیه برای حل این مشکل اشاره کرد.

اوایل صبح امروز، وزارت حوادث غیرمترقبه روسیه گزارش داد که فهرست گروه جدیدی از روس‌ها متشکل از 90 تا 100 نفر، مورد تایید همه طرف‌ها برای تخلیه از نوار غزه قرار گرفته‌ است. مشخص شده که گروه عملیاتی این وزارتخانه هم اکنون در حال ترک قاهره هستند تا برای همراهی آنها در ایست بازرسی گذرگاه رفح حضور داشته باشند.

اوایل امروز گزارش شد که نخستین گروه از روس‌های تخلیه شده از نوار غزه سالم و سلامت به مقر عملیاتی حوادث غیرمترقبه روسیه در قاهره رسیدند. آنها همین امروز دوشنبه عازم پایتخت روسیه خواهند شد.

چند روز قبل، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفته بود که بیش از یک هزار نفر شهروند روس دارای تابعیت دوگانه در فهرست تخلیه از نوار غزه هستند که 300 نفر از آنها خردسال هستند./تسنیم

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها