تل‌آویو: مذاکرات درباره توافق تبادل اسرا، سازنده است

کد خبر: 1271489

دفتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل مذاکرات پاریس را که در راستای تبادل اسرا با حماس است، «سازنده» خواند، ولی در عین حال گفت که هنوز «شکافهای بزرگی» وجود دارد.

 تل‌آویو: مذاکرات درباره توافق تبادل اسرا، سازنده است

رسانه‌های اسرائیلی امروز یکشنبه خبر دادند که دیدارهای رؤسای موساد و شاباک رژیم صهیونیستی با مسئولان آمریکایی، قطری و مصری در پاریس آغاز شد. هدف از این مذاکرات، «حرکت به سمت توافق جدید تبادل اسرا» بین اسرائیل و مقاومت فلسطین است.

تلویزیون اسرائیل امشب خبر داد که این نشست به پایان رسیده و «در مذاکرات، پیشرفت حاصل شده است. در این دیدار، طرح آزادی اسرا در چند مرحله بررسی شد». دفتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل هم، مذاکرات را «سازنده» خواند، ولی در عین حال گفت که هنوز «شکافهای بزرگی» وجود دارد.

به گزارش این رسانه صهیونیست، درباره این نشست، «خوش‌بینی محتاطانه‌ای» در اسرائیل وجود دارد و قرار است سران این رژیم، فردا شب، جزئیات این دیدارها را بررسی کنند.

رسانه‌های اسرائیلی خبر دادند که مصر و قطر در این مذاکرات، دو پیشنهاد درباره توافق تبادل اسرا مطرح کردند، «ولی هنوز اختلافات درباره پایان جنگ، به قوت خود باقی است».

این مذاکرات بین ویلیام برنز رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به سیا، محمد بن جاسم آل ثانی نخست وزیر قطر، عباس کامل رئیس سرویس اطلاعات مصر، دیوید بارنیا رئیس موساد و «رونین بار» رئیس شاباک برگزار شد.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز پیش از این گفته بود که قرار است برای حصول توافق تبادل اسرا، به مدت دو ماه در غزه آتش‌بس برقرار شود؛ مسئله‌ای که مقاومت فلسطین به شدت با آن مخالف است و تأکید کرد که آتش‌بس دائمی و فراگیر، خروج نظامیان اسرائیلی از غزه و شکست محاصره، از جمله شروط هر گونه توافق است.

 استیضاح کابینه نتانیاهو فردا در کنست بررسی می‌شود

در جلسه فردا دوشنبه کنست رژیم صهیونیستی، طرح استیضاح کابینه نتانیاهو بررسی و به رای گذاشته می‌شود.

به گزارش گروه عبری خبرگزاری تسنیم، شبکه 7 تلویزیون رژیم صهیونستی با اعلام این خبر افزد، حزب یش عتید به رهبری یائیر لاپید رهبر مخالفان دومین تلاش خود را طی ماه جاری (میلادی) برای استیضاح نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل انجام می‌دهد.

این حزب همچنین کابینه جایگزین و موقت را هم آماده کرده تا در صورت سقوط کابینه نتانیاهو بتواند جایگزین آن باشد، گرچه این اقدام یک رفتار فانتزی محسوب می‌شود.

یش عتید رهبر خود یائیل لاپید را به عنوان نخست وزیر و اورنا بارابای را که از کنست استعفا کرده تا در رقابت‌های انتخاباتی شهرداری تل‌آویو شرکت کند، به عنوان وزیر دفاع اعلام نمود.

چند حزب دیگر مخالف نتانیاهو از جمله حزب "آینده‌ای وجود دارد" و نیز جبهه عربی برای تغییر هم اعلام کردند، پیشنهاد استیضاح نتانیاهو را در صحن کنست مطرح خواهند کرد.

جبهه عربی برای تغییر همچنین خواستار پایان یافتن جنگ علیه نوار غزه و امضای توافقنامه مبادله اسرا هم شد.

گفتنی است کنست برای انجام روند استیضاح نیازمند اکثریت 61 رای از اعضای خود است، این در الی حالی است که ائتلاف حاکم به رهبری نتانیاهو در حال حاضر 64 کرسی در کنست دارد و امکان انجام این استیضاح را به شدت دشوار می‌کند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها