تلاش گانتز برای سرنگونی نتانیاهو

کد خبر: 1273091

رسانه‌های اسرائیلی امروز دوشنبه با اذعان به تعمیق تنش سیاسی در ارکان مختلف رژیم صهیونیستی از برنامه‌ریزی و تلاش شماری از اعضای کابینه جنگ برای سرنگونی بنیامین نتانیاهو و کابینه او خبر دادند.

تلاش گانتز برای سرنگونی نتانیاهو

 رسانه‌های اسرائیلی امروز در صد و بیست‌ودومین روز جنگ غزه گزارش دادند که برخی از اعضای کابینه جنگ از جمله وزیر سابق امنیت داخلی بنی گانتز، تلاش دارند وزرا و اعضای کنست از حزب لیکود را برای «سرنگونی بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر و تغییر کابینه وی در دوره پارلمانی کنونی» بسیج کنند.

این رسانه‌ها گزارش دادند که این افراد از جمله گانتز که اکنون عضو کابینه جنگ نیز هست، وزرا و اعضای کنست و حزب لیکود را علیه نتانیاهو «تحریک»می‌کنند و نامزدهای مختلفی از حزب لیکود را برای پست نخست وزیری پیشنهاد داده‌اند. هرچند که نام گانتز در میان نامزدهای جانشینی نتانیاهو نیست و آنها صرفا به دنبال انتصاب یک نامزد مورد توافق برای یک دوره خاص هستند بدون اینکه بخواهد بعداً برای ریاست حزب لیکود وارد رقابت شود.

بنا بر این گزارش، اطرافیان گانتز که در حال حاضر یکی از برجسته‌ترین سران اپوزیسیون اسرائیل به شمار می‌آید و از زمان تشکیل کابینه فعلی در اواخر سال ۲۰۲۲ تشکیل شده، انتقادات زیادی به آن وارد کرده است. در سایه جنگ غزه، وی به کابینه اضطراری اسرائیل پیوست اما به دلیل ناکامی‌های مستمر اسرائیل در این جنگ، اختلافات میان او و نتانیاهو تشدید و رسانه‌ای شد.

روزنامه هاآرتص در همین خصوص نوشت که نتانیاهو و گانتز در مواضع خود در مورد جنگ و مسائل مربوط به آن به شدت اختلاف دارند. نتانیاهو معتقد است که «فشار نظامی بر حماس در غزه» موجب سوق یافتن به سمت معامله برای تبادل اسرا خواهد شد در حالی‌که گانتز با این رویکرد مخالف است و خواستار «بررسی فرمول‌های جدید برای تشویق حماس به تبادل اسرا» است.

روزنامه «اسرائیل هیوم» نیز نوشت که وزیر جنگ یوآوگالانت، گانتز، از اعضای کلیدی کابینه جنگ ژنرال ارشد آیزنکوت در کنار سایر سطوح امنیتی و نظامی اسرائیل بر این باورند که نتانیاهو باید برای کمک به اهداف جنگ، طرحی سیاسی ارائه کند، در حالی که نتانیاهو از آن طفره می‌رود و به بهانه‌های مختلف از زیر بار آن شانه خالی می‌کند./مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها