نخست وزیر جدید پاکستان در تماس تلفنی سید ابراهیم رئیسی

نخست وزیر جدید پاکستان: منتظر سفر زود هنگام رئیسی به پاکستان هستیم

کد خبر: 1278643

شهباز شریف نخست وزیر جدید پاکستان در تماس تلفنی سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور اسلامی ایران، گفت: ما منتظر سفر زود هنگام شما به پاکستان هستیم.

نخست وزیر جدید پاکستان: منتظر سفر زود هنگام رئیسی به پاکستان هستیم

شهباز شریف نخست وزیر جدید پاکستان در تماس تلفنی سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور اسلامی ایران، گفت: ما منتظر سفر زود هنگام شما به پاکستان هستیم.

دفتر نخست وزیری پاکستان در اسلام‌آباد دقایقی پیش با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران در تماس تلفنی با محمد شهباز شریف انتخاب وی به عنوان نخست وزیر جدید پاکستان را تبریک گفت.

در این بیانیه آمده است: رئیسی برای نخست وزیر پاکستان آرزوی سربلندی و توفیق روز افزون کرد.

شهباز شریف با تاکید بر اهمیت روابط دیرینه و برادرانه دو کشور همسایه، گفت: پاکستان مصرانه به دنبال تعمیق تعاملات همه جانبه با ایران و گسترش همکاری‌های مشترک است.

وی دعوت رسمی از  رئیسی برای سفر به پاکستان را تجدید کرد و گفت که ما منتظر انجام شدن هرچه زودتر این سفر از سوی جنابعالی هستیم.

بیانیه دفتر نخست وزیری پاکستان می‌افزاید: رئیس جمهور اسلامی ایران ابراز اطمینان کرد که شهباز شریف با بهره‌گیری از توانمندی‌های خود پاکستان و مردم آن را به سمت توسعه و رفاه هدایت خواهد کرد.

نخست وزیر پاکستان همچنین با قدردانی از پیام حسن نیت روز گذشته رئیس جمهور ایران، اظهار کرد: مردم پاکستان برای ملت ایران احترام زیادی قائل هستند و ما بر اهمیت روابط عمیق، تاریخی و فرهنگی دو ملت تاکید داریم.

وی تمایل خود را برای تقویت بیشتر همکاری‌ها میان پاکستان و ایران در همه زمینه‌های مورد علاقه دو کشور از جمله تجارت، انرژی و امنیتی ابراز کرد.

سران دو کشور در این تماس بر اهمیت همکاری‌های نزدیک تهران و اسلام آباد در راستای منافع دو ملت و صلح و ثبات منطقه‌ای تاکید کردند.

«محمد شهباز شریف» رئیس حزب مسلم لیگ نواز که روز گذشته با کسب اکثریت آرای نمایندگان مجلس ملی به عنوان بیست و چهارمین نخست وزیر پاکستان انتخاب شد، امروز با حضور در کاخ ریاست جمهوری در اسلام‌آباد سوگند خدمت یاد کرد.

وی در جلسه رسمی مجلس پاکستان با کسب ۲۰۱ رای در مقابل حریف خود عمر ایوب خان از حزب عمران‌ خان توانست بار دیگر سکان نخست وزیری کشورش را در دست بگیرد. رقیب وی توانست ۹۲ رای کسب کند.

شهباز شریف پس از برکناری دولت وقت پاکستان، از فروردین ۱۴۰۱ تا اواخر مرداد ۱۴۰۲ به عنوان نخست وزیر دولت ائتلافی در قدرت حضور داشت. وی طی این مدت سه بار دیدار رسمی با آیت‌الله رئیسی انجام داد.

آیت‌الله رئیسی و شهباز شریف (نخست وزیر وقت پاکستان) ۲ دیدار مهم در شهریور سال گذشته در سمرقند و نیویورک انجام دادند.

سومین دیدار سران دو کشور در نقطه مشترک مرزی صورت گرفت. در بیست و هشتم اردیبهشت امسال (۱۸ می‌۲۰۲۳) دیدار سران ایران و پاکستان در سطح هیات‌های بلندپایه در نقطه مرزی پشین - مند برگزار شد. در جریان این سفر بازارچه مشترک مرزی با حضور آیت الله رئیسی و شهباز شریف نخست وزیر وقت پاکستان افتتاح شد.

روز گذشته نیز آیت‌الله رئیسی رئیس جمهور اسلامی ایران در پیامی انتخاب محمد شهباز شریف را به عنوان نخست وزیر جدید پاکستان تبریک گفت و تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب سیاست همیشگی خود برای تقویت و تعمیق تمامی ابعاد مناسبات دوجانبه با کشور برادر و همسایه جمهوری اسلامی پاکستان آمادگی کامل دارد.

وی ابراز اطمینان کرد که دو کشور در پرتو پیوندهای عمیق تاریخی و فرهنگی با تلاش بیشتری در مسیر تقویت و گسترش همکاری‌ها گام برخواهند داشت تا به سطح مطلوب و شایسته روابط برای دو ملت بزرگ ایران و پاکستان دست یابند./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها