هشدار چین به آمریکا

کد خبر: 1279270

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین روز پنجشنبه اعلام کرد اگر آمریکا بیش از حد در مهار چین وسواس داشته باشد، به خود آسیب می رساند.

هشدار چین به آمریکا

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین روز پنجشنبه اعلام کرد اگر آمریکا بیش از حد در مهار چین وسواس داشته باشد، به خود آسیب می رساند.

به گزارش پنجشنبه از "تاس" او گفت: "مشکل واشنگتن چین نیست بلکه خود آمریکا است. اگر آنها بیش از حد روی مهار چین تمرکز کنند، در دراز مدت به خود آسیب می رسانند. "

وانگ ادامه داد: ما اصرار داریم که آمریکا روند توسعه تاریخی را بپذیرد، توسعه چین را عینی و منطقی ببیند، روابط با ما را فعالانه و عملی توسعه دهد، به وعده های خود عمل کند و اقدامات را مطابق با گفته های خود حفظ کند.

وزیر خارجه چین همچنین از آمریکا خواست تا همکاری با چین برای ارتقای روابط دوجانبه در مسیر توسعه پایدار، سالم و پایدار را ادامه دهد.

به گزارش ایرنا، پیش از این «نیکلاس برنز» سفیر آمریکا در چین، با ابراز نگرانی از تاثیر روابط پرتنش بین ایالات متحده و چین، رابطه با این کشور آسیای شرقی را "مهم‌ترین"، ‌"رقابتی‌ترین" و در عین حال "خطرناک‌ترین" مراوده بین‌المللی واشنگتن خوانده بود.

سفیر آمریکا در چین در مصاحبه با شبکه خبری سی‌بی‌اس نیوز، تنش‌ها و بی‌اعتمادی مداوم در روابط آمریکا با چین را باعث از میان رفتن اعتماد در دنیای تجارت دانست. وی رابطه با پکن را در حال حاضر مهمترین، رقابتی‌ترین و خطرناک‌ترین رابطه ایالات متحده توصیف کرد.

برنز چین را مهم‌ترین رقیب و در عین حال سومین شریک تجاری بزرگ ایالات متحده توصیف کرد و افزود:"این کشور بزرگترین بازار محصولات کشاورزی آمریکا است و یک پنجم کل صادرات کشاورزی ما به چین ارسال می شود. این مبلغ در سال گذشته ۴۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار ارزیابی شده است. "

سفیر آمریکا در چین با توجه به گسترش تمایل آمریکایی‌ها برای پایان دادن به روابط اقتصادی با چین پیامد چنین رویکری را ضربه اقتصادی شدید به ۷۵۰ هزار خانواده آمریکایی توصیف کرد که ممکن است شغل خود را از دست بدهند.

گفتنی است مناقشه بین ایالات متحده و چین در سال‌های اخیر با توجه به موضوعات متعددی از جمله تحریم‌های دولت ایالات متحده علیه شهروندان و مقامات چینی، واردات محدود نیمه هادی‌های چینی، بحث بر سر پلت فرم رسانه‌های اجتماعی متعلق به چین از جمله تیک تاک و نزاع بر سر تایوان به اوج رسیده است./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها