گزارش رسانه‌ عبری

بازگشت کنترل خان‌یونس به مقاومت حماس

کد خبر: 1284610

روزنامه عبری‌زبان نوشت، جنبش حماس چهار روز پس از خروج ارتش رژیم صهیونیستی از شهر خان یونس در جنوب نوار غزه، در حال تقویت کنترل خود بر این شهر است.

بازگشت کنترل خان‌یونس به مقاومت حماس

روزنامه عبری‌زبان نوشت، جنبش حماس چهار روز پس از خروج ارتش رژیم صهیونیستی از شهر خان یونس در جنوب نوار غزه، در حال تقویت کنترل خود بر این شهر است.

«یوآو زیتون» تحلیلگر نظامی صهیونیستی گفت چهار روز پس از خروج ارتش رژیم صهیونیستی از شهر خان یونس و پایان عملیات نظامی گسترده آن که چهار ماه به طول انجامید، حماس بازگرداندن کنترل خود بر این شهر را آغاز کرده است.

یوآو زیتون در مقاله‌ای در روزنامه «یدیعوت آحارونوت» نوشت، افسران باسابقه ارتش پیش‌بینی می‌کنند که حماس در بهترین حالت پیش از سال ۲۰۲۶ یا ۲۰۲۷ شکست نخواهد خورد.

وی گفت بعد از گذشت چهار روز از عقب‌نشینی ارتش صهیونیستی از خان یونس، با بازگشت ساکنان به منازل ویران‌شده خود، فعالان حماس مشاهده شدند که بازگرداندن کنترل خود را در این شهر آغاز کرده‌اند.

این تحلیلگر نظامی صهیونیست ادامه داد: تحقق حتی ساده‌ترین اهداف جنگ همچون محدود کردن کنترل مدنی حماس و نه نظامی آن، دشوار شده است.

به گفته بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، از مهمترین اهداف این جنگ نابودی توانمندی‌های نظامی حماس و بازگرداندن اسرای اسرائیلی از غزه است؛ دستاوردهایی که با پایان شش ماه جنگ، صهیونیست‌ها حتی به آن نزدیک هم نشده‌اند.

یوآو زیتون همچنین نوشت، ارتش رژیم صهیونیستی برای هدف قرار دادن خودروهای امنیتی وابسته به حماس که همچنان سالم هستند تلاش می‌کند. وی چالش مکان‌یابی نیروهای حماس را به یافتن سوزن در انبار کاه توصیف کرد.

این تحلیلگر نظامی اسرائیلی درباره وضعیت شمال نوار غزه هم گفت، در بازارهای شلوغ جبالیا، عوامل حماس نظم را حفظ کرده و مانع دستکاری قیمت‌ها شده‌اند. وی گفت طبق داده‌ها، حماس پیشرفت چشمگیری را محقق کرده، به طوری که قیمت مواد غذایی به نسبت مارس گذشته کاهش یافته و این بیانگر ثبات اقتصادی در این منطقه است.

وی پیش‌بینی کرد که صحنه‌های مشابهی به‌زودی در خان یونس مشاهده شود. یوآو زیتون گفت در مناطق دیگری که ارتش صهیونیستی دیگر در آنها فعالیت ندارد و کنترل نظامی حماس در آنجا وجود دارد، پلیس قانون و نظم را اجرا می‌کند.

ارتش رژیم صهیونیستی از هفتم اکتبر ۲۰۲۳ جنگ ویرانگری را علیه غزه به راه انداخت که بیش از ۱۰۰ هزار کشته و زخمی بر جای گذاشته که اغلب آنها از کودکان و زنان هستند. همچنین این جنگ، ویرانی گسترده و قحطی را منجر شده که طبق داده‌های فلسطین و سازمان ملل، جان کودکان و سالمندان را گرفته است.

رژیم صهیونیستی به‌رغم صدور قطعنامه شورای امنیت درباره آتش‌بس فوری و همچنین حضورش برای اولین بار در برابر دیوان بین‌المللی دادگستری به اتهام ارتکاب نسل‌کشی، همچنان جنگ را ادامه می‌دهد.

همچنین شبکه المیادین امروز چهارشنبه گزارشی داد ارتش رژیم صهیونیستی به مجروح شدن دو سرباز خود در درگیری‌های غزه طی ۲۴ ساعت گذشته اعتراف کرده است. رسانه‌ها همچنین از هجوم ۳۰ شهرک‌نشین به روستای برقیا و شلیک گلوله به سمت اهالی این منطقه خبر دادند. المیادین ادامه داد حمله‌های صهیونیست‌ها همچنان در برخی مناطق کرانه باختری از جمله قلقیلیه ادامه دارد و ارتش اشغالگر محاصره شدیدی را علیه کرانه باختری به ویژه استان‌های شمالی اعمال کرده است./ایسنا

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها