تشکیل کارگروه سلامت میان ۴ کشور

کد خبر: 1227654

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جزئیات توافقات و تفاهم‌نامه های همکاری در حوزه سلامت با کشورهای آمریکای لاتین را تشریح کرد و گفت که ونزوئلا و نیکاراگوئه علاقه‌مند به خرید دارو، واکسن و تجهیزات پزشکی از ایران هستند.

تشکیل کارگروه سلامت میان ۴ کشور

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جزئیات توافقات و تفاهم‌نامه های همکاری در حوزه سلامت با کشورهای آمریکای لاتین را تشریح کرد و گفت که ونزوئلا و نیکاراگوئه علاقه‌مند به خرید دارو، واکسن و تجهیزات پزشکی از ایران هستند.

بهرام عین‌اللهی با اشاره به سفر ریس جمهوری و هیات همراه به کشورهای آمریکای لاتین اظهارکرد: این سفر  از بزرگترین دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در حوزه سلامت بوده است؛ چرا که در جریان آن  تفاهم نامه‌های عملیاتی و اثربخشی با کشور ونزوئلا به امضا رسید. رایزنی‌های بسیار خوبی با مسئولان کشور ونزوئلا صورت گرفت و نمایشگاه پررونقی از داروها و تجهیزات ایرانی در ونزوئلا برپا شد که مورد استقبال مردم و مسئولان آن کشور قرار گرفت.

عین‌اللهی که در یک گفت‌وگوی زنده تلویزیونی صحبت می‌کرد، از توافق‌نامه انتقال دارو و تجهیزات پزشکی جمهوری اسلامی ایران به ونزوئلا خبر داد و گفت: شرکت‌های ما به تدریج دارو و تجهیزات پزشکی تولید شده توسط خود را به ونزوئلا صادر خواهند کرد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین با اشاره به علاقه‌مندی کشور ونزوئلا به حوزه تبادل استاد و دانشجوی علوم پزشکی با ایران اظهارکرد: همکاری‌های علمی بین دانشجویان علوم پزشکی کشورمان و کشور ونزوئلا انجام خواهد شد و توافق کردیم که همایش‌های مشترک علمی با دانشگاه های ونزوئلا برگزار شود.

وی با اشاره به برنامه همکاری مشترک جمهوری اسلامی ایران و کشور نیکاراگوئه افزود: مسئولان بهداشت و درمان نیکاراگوئه علاقه‌مند بودند در حوزه سلامت، همکاری بسیار وسیعی با جمهوری اسلامی داشته باشند. بر همین اساس کار گروه مشترکی بین جمهوری اسلامی ایران و کشور نیکاراگوئه با برنامه عملیاتی و زمان‌بندی مشخص تشکیل خواهد شد.  

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تولیدات کشور نیکاراگوئه در حوزه دارو، گفت:‌ میزان تولید دارو در کشور نیکاراگوئه دو تا سه درصد است در حالی که در جمهوری اسلامی ایران ۹۸  درصد از نیازهای دارویی در داخل کشور تولید می‌شود.   مسئولان بهداشت و درمان کشور نیکاراگوئه از واردات داروها و تجهیزات پزشکی ایران استقبال کردند و در این خصوص توافق‌نامه‌ای برای صادرات محصولات سلامت محور به نیکاراگوئه تدوین شد.  

عین‌اللهی یادآور شد که در زمان گسترش کووید ۱۹ جمهوری اسلامی ایران واکسن کرونای تولید مجموعه برکت را به کشور نیکاراگوئه ارسال کرد و آنها از این واکسن ابراز رضایت کرده، اظهار تمایل کردند که دیگر واکسن‌های ساخت ایران را نیز از جمهوری اسلامی  خریداری کنند.  

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی از تشکیل کارگروه مشترک همکاری‌های حوزه سلامت بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای ونزوئلا، نیکاراگوئه و کوبا خبر داد و گفت: بناشد در نشست‌های مشترک مسائل حوزه سلامت را مورد بررسی قرار دهیم و با هماهنگی و محوریت این کارگروه دانشگاه های علوم پزشکی هر چهار کشور با یکدیگر همکاری داشته باشند.  

بر اساس اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، وی از علاقه‌مندی کشور نیکاراگوئه به حوزه تبادل استاد و دانشجو نیز سخن گفت و خاطرنشان کرد: در مورد مسائل بهداشتی نیز توافقاتی با کشور نیکاراگوئه صورت گرفت.  

عین‌اللهی با بیان اینکه کشورهای نیکاراگوئه و ونزوئلا در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی دچار کمبود هستند، گفت: ما در وهله نخست نیازهای دارویی و تجهیزات پزشکی کشور خودمان را تامین می‌کنیم و پس از افزایش ذخایر راهبردی دارو در داخل، آمادگی داریم که محصولات خود را صادر کنیم.  

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پایان گفت: پس از امضای این تفاهم‌نامه‌ها  گروه های عملیاتی در جمهوری اسلامی ایران و هر یک از این کشورها تشکیل می‌شود تا جزئیات نیازهای هر کشور مشخص شود و  نظام سلامت جمهوری اسلامی برخی از این نیازها را در قالب صادرات محصولات سلامت محور پوشش دهد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها