پیش بینی منوچهر متکی از سرنوشت مذاکرات برجامی

کد خبر: 1182378

وزیر اسبق امور خارجه نیت آمریکا برای حل پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران را به چالش کشید.

پیش بینی منوچهر متکی از سرنوشت مذاکرات برجامی

منوچهر متکی در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم مبنی بر پیش‌بینی و تحلیل وی از روند مذاکرات احیای برجام تصریح کرد: شخصاً نسبت به نیت آمریکا مبنی بر اینکه آیا پرونده هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران را در سال 1382 برای رفع ابهام از آن و رسیدن به توافق انجام داده باشد؛ شک دارم.

وزیر امور خارجه دولت هشتم و نهم تصریح کرد: معتقدم آمریکا و صهیونیست‌ها با همراهی منافقان در سال 1382، در دولت هشتم، با طراحی (خاص و هدفمند) ادعاهای واهی حرکت ایران به‌سوی سلاح اتمی را مطرح کردند.

متکی با اشاره به اینکه فرایند مذاکرات بر سر پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران بیش از 18 سال به درازا کشیده است یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران در همان زمان به همه 10 ابهام مطرح‌شده از سوی طرف مقابل به‌صراحت و شفافیت پاسخ داد؛ ما درحالی‌که انتظار می‌رفت طرف مقابل با انتشار بیانیه‌ای، رفع ابهام درباره مسائل مطرح‌شده را بیان کند؛ بلافاصله ادعاهای واهی جدیدی مطرح شد.

وی اضافه کرد: شخصاً عقیده دارم که آمریکایی‌ها پرونده هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران را برای حل آن مطرح نکردند؛ بلکه قصد داشتند کشورمان را برای یک مدت طولانی که تاکنون 18 سال به طول انجامیده است؛ در مظان اتهام قرار دهند و از همان زمان که نخستین قطعنامه در شورای حکام علیه کشورمان به بهانه‌های واهی صادر شد هدف آنها همین بوده است.

وزیر اسبق امور خارجه با بیان اینکه آمریکایی‌ها هنوز به تصمیم سیاسی برای حل مسائل هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران نرسیده‌اند خاطرنشان کرد: به عقیده من آمریکایی‌ها به دنبال این هستند تا 18 سال دیگر ایران را با این بهانه‌های واهی درگیر کند.

دیپلمات باسابقه کشورمان با اشاره به روند و رویکرد کشورمان به مذاکرات احیای برجام پس از آغاز دولت سیزدهم تاکنون تصریح کرد: به نظر من رویکرد دولت آیت‌الله رئیسی به مذاکرات احیای برجام رویکرد کاملاً درستی است.

متکی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از سیاست "صندلی خالی" در مذاکرات تبعیت نکرده و نمی‌کند خاطرنشان کرد: مذاکره‌کنندگان کشورمان در دولت سیزدهم، ضمن اینکه میز مذاکرات را ترک نکرده‌اند؛ بر مبانی و اصول و حقوق جمهوری اسلامی ایران نیز تأکید داشته و پای آن ایستاده‌اند./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها