دیدار وزیر خارجه عربستان با معاون رئیس‌جمهور ایران

کد خبر: 1196142

«محمد حسینی» معاون رئیس‌جمهور که به برزیل سفر کرده است با وزیر خارجه عربستان سعودی دیدار و گفت‌وگو کرد./ تسنیم

دیدار وزیر خارجه عربستان با معاون رئیس‌جمهور ایران

وزیر خارجه عربستان در حاشیه تحلیف رئیس جمهور برزیل، با معاون پارلمانی رئیس جمهور کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

سید محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس‌جمهور که برای شرکت در مراسم تحلیف لولا داسیلوا رئیس جمهور جدید برزیل به این کشور سفر کرده است، در راستای سیاست متوازن دیپلماتیک دولت سیزدهم، دیدارها و رایزنی‌های فشرده‌ای با سران و مقامات ارشد کشورهای مختلف داشت.

معاون پارلمانی رئیس جمهور عصر روز یکشنبه به وقت محلی در برازیلیا پس از حضور در صحن عمومی کنگره برزیل و شرکت در مراسم تحلیف و سوگند لولا داسیلوا به کاخ ریاست جمهوری این کشور رفت و در دیدار با لولا، ظرفیت‌ها و راه‌های توسعه مناسبات و همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی را مورد بررسی قرار داده و بر تقویت و تعمیق سطح روابط دو کشور تاکید کرد.

در این دیدار آقای داسیلوا ضمن اشاره به سفر گذشته خود به تهران گفت: جمهوری اسلامی ایران کشوری مهم و از جایگاه برجسته‌ای برخوردار است و ما بدنبال تقویت و توسعه هر چه بیشتر روابط اقتصادی و سیاسی با تهران هستیم.

رئیس جمهور برزیل تصریح کرد: فضای سیاسی کنونی حاکم بر دو کشور را مهیای توسعه همکاری‌های همه‌جانبه می‌دانم و تصمیم داریم از این شرایط برای توسعه روابط در زمینه های مختلف استفاده کنیم.

حسینی نیز در این دیدار با ابلاغ سلام و تبریک گرم و صمیمی آیت‌الله رئیسی به ایشان، گفت: ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران از موفقیت شما در انتخابات خرسند هستند و اطمینان داریم با دیدار روسای دو کشور، فصل تازه‌ای در راستای منافع دو ملت و ملت‌های منطقه با تقویت روزافزون روابط دو کشور گشوده خواهد شد.

معاون رئیس جمهور تاکید کرد: تهران، کشور برزیل را یکی از محورهای اصلی توسعه روابط با کشورهای آمریکای جنوبی می‌داند.

حسینی هم‌چنین در حاشیه مراسم تحلیف، دیدار و گفتگوهای جداگانه‌ای با اشتاین‌مایر رئیس جمهور آلمان، ماریو عبده بنیتس رئیس جمهور پاراگوئه، گابریل بوریک رئیس جمهور شیلی، گوستاو پترو رئیس جمهور کلمبیا، لوئیس آرسه رئیس جمهور بولیوی، همچنین رئیس جمهور سورینام، فلیکس یلوآ معاون رئیس جمهور السالوادور، رالف گونسالوس نخست وزیر  سنت وینسنت، سالوادر معاون رئیس جمهور کوبا، فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان، چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه و ریاض المالکی وزیر خارجه فلسطین داشت که در آنها موضوعات مربوط به روابط دوجانبه مطرح گردید.

وی در دیدار سالوادور معاون رئیس جمهور کوبا بر تقویت روابط دو کشور با توجه به ظرفیت‌های بالای موجود در عرصه بیوتکنولوژی، واکسن و بهداشت اشاره کرد و خواستار گسترش بیش از پیش روابط دو کشور شد.

معاون رئیس جمهور کوبا نیز با استقبال از توسعه روابط بر افزایش سطح تماس‌ها و گفتگوها برای تقویت روابط و گشودن عرصه‌های جدید برای همکاری‌های متقابل تاکید کرد.

حسینی همچنین در دیدار  با پترو رئیس جمهور کلمبیا با اشاره به دیدار قبلی در آغاز ریاست جمهوری وی بر ضرورت آغاز فصل جدید روابط دو کشور تاکید کرد.

پترو، رئیس‌جمهور کلمبیا نیز با تشکر از حضور نماینده ایران در مراسم تحلیف خود در مرداد ماه گذشته، از تمایل کشورش برای تقویت روابط دوجانبه سخن گفت.

حسینی همچنین در  دیدار فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان ضرورت ادامه گفتگوهایی که بواسطه عراق آغاز شده بود را یادآوری کرد.

وزیر خارجه عربستان هم بر این نکته تاکید داشت که مصمم هستیم شرایط و نگرانی‌های موجود را  یک به یک مورد بحث قرار داده تا بتوان به نتیجه رسید.

وی تصریح کرد: نوع روابط دو کشور بر منطقه تاثیر گذار است.

معاون رئیس جمهور کشورمان همچنین در دیدار  فلیکس یلوآ معاون رئیس جمهور السالوادور ضمن دعوت ایشان برای سفر به جمهوری اسلامی ایران از آمادگی کشورمان برای همکاری های دوجانبه و بین المللی با این کشور خبر داد.

معاون رئیس جمهور السالوادور ضمن اظهار علاقمندی برای سفر به ایران ، از آمادگی کشورش برای تقویت و توسعه همکاری‌ها با تهران خبر داد.

تاکید بر تقویت مناسبات دو کشور، دعوت به دیدار سران، بررسی راه‌های توسعه فعالیت‌های اقتصادی فرهنگی و سیاسی و برداشتن گام‌های جدید در روابط دوجانبه و منطقه‌ای و گفت‌وگوهای سازنده میان مقامات دو کشور  محورهای اصلی سایر دیدارهای دیپلماتیک حسینی بود.

نشست با اعضای سفارت ایران در برازیلیا و گفتگوها با مقامات ارشد برزیل از دیگر برنامه‌های این سفر بود./ تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها

      تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد