«حسینی» در برزیل با کدام مقامات خارجی دیدار کرد؟

کد خبر: 1196149

معاون پارلمانی رئیس جمهور همزمان با سفر به برزیل و شرکت در مراسم تحلیف رئیس جمهور این کشور، با مقامات کشورهای مختلف اعم از آلمان، کوبا، عربستان، ترکیه و فلسطین دیدار و گفتگو کرد.

«حسینی» در برزیل با کدام مقامات خارجی دیدار کرد؟

 سید محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس جمهور که به نمایندگی از حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی برای شرکت در مراسم تحلیف لولا داسیلوا رئیس جمهور جدید برزیل به این کشور سفر کرده است، در راستای سیاست متوازن دیپلماتیک دولت سیزدهم، دیدارها و رایزنی‌های فشرده‌ای با سران و مقامات ارشد کشورهای مختلف داشت.

حسینی عصر روز یکشنبه به وقت محلی در برازیلیا پس از حضور در صحن عمومی کنگره برزیل و شرکت در مراسم تحلیف و سوگند لولا داسیلوا به کاخ ریاست جمهوری این کشور رفت و در دیدار با لولا، ظرفیت‌ها و راه‌های توسعه مناسبات و همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی را مورد بررسی قرار داده و بر تقویت و تعمیق سطح روابط دو کشور تاکید کرد.

در این دیدار داسیلوا ضمن اشاره به سفر گذشته خود به تهران، گفت: جمهوری اسلامی ایران کشوری مهم و از جایگاه برجسته ای برخوردار است و ما به دنبال تقویت و توسعه هر چه بیشتر روابط اقتصادی و سیاسی با تهران هستیم.

رئیس جمهور برزیل تصریح کرد: فضای سیاسی کنونی حاکم بر دو کشور را مهیای توسعه همکاری‌های همه جانبه می دانم و تصمیم داریم از این شرایط برای توسعه روابط در زمینه‌های مختلف استفاده کنیم.

حسینی نیز در این دیدار با ابلاغ سلام و تبریک گرم و صمیمی حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی به وی، گفت: ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران از موفقیت شما در انتخابات خرسند هستند و اطمینان داریم با دیدار رؤسای دو کشور، فصل تازه‌ای در راستای منافع دو ملت و ملت‌های منطقه با تقویت روزافزون روابط دو کشور گشوده خواهد شد.

معاون پارلمانی رئیس جمهور تاکید کرد: تهران، کشور برزیل را یکی از محورهای اصلی توسعه روابط با کشورهای آمریکای جنوبی می‌داند.

حسینی همچنین در حاشیه مراسم تحلیف، دیدار و گفتگوهای جداگانه ای با اشتاین‌مایر رئیس جمهور آلمان، ماریو عبده بنیتس رئیس جمهور پاراگوئه، گابریل بوریک رئیس جمهور شیلی، گوستاو پترو رئیس جمهور کلمبیا، لوئیس آرسه رئیس جمهور بولیوی، همچنین رئیس جمهور سورینام، فلیکس یلوآ معاون رئیس جمهور السالوادور، رالف گونسالوس نخست وزیر سنت وینسنت، سالوادر معاون رئیس جمهور کوبا، فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان، چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه و ریاض المالکی وزیر خارجه فلسطین داشت که در آنها موضوعات مربوط به روابط دوجانبه مطرح گردید.

وی در دیدار سالوادور معاون رئیس جمهور کوبا بر تقویت روابط دو کشور با توجه به ظرفیت‌های بالای موجود در عرصه بیوتکنولوژی، واکسن و بهداشت اشاره کرد و خواستار گسترش بیش از پیش روابط دو کشور شد.

معاون رئیس جمهور کوبا نیز با استقبال از توسعه روابط بر افزایش سطح تماس‌ها و گفتگوها برای تقویت روابط و گشودن عرصه‌های جدید برای همکاری‌های متقابل تاکید کرد.

معاون پارلمانی رئیس جمهور همچنین در دیدار با پترو رئیس جمهور کلمبیا با اشاره به دیدار قبلی در آغاز ریاست جمهوری وی بر ضرورت آغاز فصل جدید روابط دو کشور تاکید کرد.

پترو رئیس‌جمهور کلمبیا نیز با تشکر از حضور نماینده ایران در مراسم تحلیف خود در مرداد ماه گذشته، از تمایل کشورش برای تقویت روابط دوجانبه سخن گفت.

معاون رئیس جمهور کشورمان همچنین در دیدار فلیکس یلوآ معاون رئیس جمهور السالوادور ضمن دعوت ایشان برای سفر به جمهوری اسلامی ایران از آمادگی کشورمان برای همکاری‌های دوجانبه و بین المللی با این کشور خبر داد.

معاون رئیس جمهور السالوادور ضمن اظهار علاقمندی برای سفر به ایران، از آمادگی کشورش برای تقویت و توسعه همکاری‌ها با تهران خبر داد.

تاکید بر تقویت مناسبات دو کشور، دعوت به دیدار سران، بررسی راه‌های توسعه فعالیت‌های اقتصادی فرهنگی و سیاسی و برداشتن گام‌های جدید در روابط دو جانبه و منطقه‌ای و گفت‌وگوهای سازنده میان مقامات دو کشور محورهای اصلی سایر دیدارهای دیپلماتیک حسینی بود.

نشست با اعضای سفارت جهوری اسلامی ایران در برازیلیا و گفتگوها با مقامات ارشد برزیل از دیگر برنامه‌های این سفر بود.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها