مخبر: دولت به‌دنبال تحول‌آفرینی و بهبود معیشت مردم است

کد خبر: 1196651

معاون اول رئیس جمهور گفت: دولت با پیگیری طرح‌های اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی، به‌دنبال تحول‌آفرینی و بهبود معیشت مردم است.


مخبر: دولت به‌دنبال تحول‌آفرینی و بهبود معیشت مردم است

معاون اول رئیس جمهور گفت: دولت با پیگیری طرح‌های اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی، به‌دنبال تحول‌آفرینی و بهبود معیشت مردم است.

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، هارشنبه) به ریاست محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور برگزار و تصمیمات لازم برای جهش در اجرای کریدور ترانزیتی شمال-جنوب و توسعه زنجیره ارزش نفت و گاز اتخاذ شد.

مخبر در این جلسه با اشاره به جامعیت سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و اختیارات ستاد فرماندهی گفت: این ستاد از ظرفیت‌ها و اختیارات ویژه‌ای برای حل مسائل کشور برخوردار است که باید حداکثر استفاده را از آن انجام دهیم.

وی افزود: طرح‌های منتخب و اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی توسط دبیرخانه ستاد به‌صورت مستمر و شبانه‌روزی پیگیری خواهد شد و در صورت بروز موانع و نیاز به تسهیل‌گری، در جلسات صحن ستاد مصوبات لازم را خواهیم داشت.

معاون اول رئیس‌جمهور اضافه کرد: دولت مصمم است که طرح‌های اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی که منجر به تحول‌آفرینی و تقویت اقتصاد و بهبود معیشت مردم می‌شود را دنبال نماید و به نتیجه برساند.

مخبر هم‌چنین با اشاره به طرح جهش کریدور ترانزیتی شمال – جنوب خاطرنشان کرد: ظرفیت‌ها و موقعیت استثنایی کشور برای توسعه ترانزیت، مزیتی خدادادی و بسیار ارزشمند است و ضرورت دارد با برنامه‌ریزی دقیق و تلاش حداکثری، روند تکمیل و بهره‌برداری از این کریدور را تسریع کنیم.

در این جلسه که وزرای امور اقتصادی و دارایی، نفت، صنعت، معدن و تجارت، نیرو، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس کل بانک مرکزی نیز حضور داشتند، دبیر ستاد گزارشی از فعالیت‌های دبیرخانه از آغاز سال 1401 در جهت شناسایی طرح‌های اولویت‌دار کشور ارائه کرد و سپس دو طرح اولویت‌دار و تحول‌آفرین مورد بررسی قرار گرفت.

بر این اساس طرح «جهش کریدور ترانزیتی شمال» جنوب شامل 6 اقدام و پروژه زیرساختی توسط وزارت راه و شهرسازی و طرح «توسعه زنجیره ارزش نفت و گاز» شامل 16 پروژه کلان توسط وزارت نفت، ارائه و تصویب گردید.طرح «جهش کریدور ترانزیتی شمال جنوب» با توجه به اهمیت توسعه ترانزیت ریلی کشور به عنوان یکی از محورهای راهبردی در ایجاد تجارت پایدار و مقاوم‌سازی اقتصاد تصویب شد و ذیل ماده 12 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به مفهوم «توسعه پیوندهای راهبردی و وابستگی متقابل تجاری با کشورهای منطقه» قرار می‌گیرد.

احداث و تکمیل 5 پروژه زیرساختی در کریدور شمال جنوب و یکپارچه‌سازی مدیریت ترانزیت و افزایش بهره‌وری، 2 محور اصلی این طرح است. هم‌چنین طرح «توسعه زنجیره ارزش نفت و گاز» با توجه به اهمیت توسعه زنجیره ارزش نفت و گاز به‌عنوان یکی از محورهای راهبردی در ایجاد امنیت انرژی و مقاوم‌سازی اقتصاد تصویب شد و ذیل مواد 13 و 15 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به‌مفهوم «کاهش خام‌فروشی و افزایش و پایدارسازی درآمدهای زنجیره نفت و گاز» قرار می‌گیرد.

ارتقاء و بهینه‌سازی 7 پالایشگاه، احداث 3 پتروپالایشگاه، اجرای 2 طرح تامین خوراک پتروشیمی و احداث 4 واحد بزرگ پتروشیمی در تکمیل زنجیره ارزش بالادستی، 4 محور اصلی این طرح است. گفتنی است ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی وظیفه پیگیری و پیشبرد «اقدامات اولویت‌دار، جهشی و فوق العاده» به‌منظور مقاوم‌سازی اقتصاد و ایجاد تحول اقتصادی را بر عهده دارد. رویه این ستاد در دولت سیزدهم «تصویب طرح‌های منتخب و محدود و تحول‌آفرین متمرکز بر تحقق اقتصاد مقاومتی» و «پیگیری قدم به قدم و مانع‌زدایی و تسهیل‌گری تا حصول نتیجه» است.

بر این اساس، طرح‌های منتخب و مصوب ستاد به‌صورت مستمر توسط دبیرخانه ستاد در معاونت اول از دستگاه‌های متولی پیگیری شده و تسهیل‌گری‌های لازم برای آن صورت خواهد پذیرفت./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها