نامه مهم رئیس کمیسیون بهداشت مجلس به رئیسی

کد خبر: 1196668

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس گفت: اکنون تهران با حدود ۱۰ میلیون نفر جمعیت اتاق گازی شده که به جای ۱۰۰۰ متر دارای سقفی کمتر از ۲۰۰ متر شده است که چندین برابر بیشتر از استانداردهای جهانی است.

 نامه مهم رئیس کمیسیون بهداشت مجلس به رئیسی

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس گفت: اکنون تهران با حدود ۱۰ میلیون نفر جمعیت اتاق گازی شده که به جای ۱۰۰۰ متر دارای سقفی کمتر از ۲۰۰ متر شده است که چندین برابر بیشتر از استانداردهای جهانی است.

حسینعلی شهریاری رئیس کمیسین بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به آیت الله ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور نسبت به ترک فعل مجریان قانون در مقابله با آلودگی هوا انتقاد کرد.

متن این نامه به شرح زیر است:

«حضرت آیت الله رئیسی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم

همانگونه که مطلعید با کاهش شدید نزولات آسمانی و شرایط آب و هوایی به ویژه سرعت باد از یکطرف و سرد شدن هوا و پدیده وارونگی و پایداری جوی و افزایش عوامل آلاینده از طرف دیگر، دولت محترم کما فی‌السابق اصلی ترین برخورد را در حوزه ترددهای شهری دانسته و اعمال می کند و در این راستا گویا تنها قشر دانش آموز و دانشجو و معلمان هستند که باید در خانه بمانند تا هوا بهتر شده و یا بارانی ببارد و تنفس نیمه پاک را به ریه های مجروح کلانشهرنشین‌ها هدیه دهد غافل از آنکه این راهکار اصلا راه حل مناسبی برای پاییز و زمستان شهرهای بزرگ نیست و در این زمینه همچون سایر چالشها عمل به قانون بهترین وسیله است زیرا که به تصویب عقل جمعی رسیده است و از همان مسیر نیز امکان به روز رسانی فوری در قالب طرحها و لوایح فوریتی میسر است. در مانحن فیه یکی از این قوانین، قانون هوای پاک که در تیر ماه سال 96 به تصویب رسید و کمی بعد به آن سازمان از سوی رئیس جمهور وقت برای اجرا در 34 ماده ابلاغ گردید.

این قانون که در نخستین ماده آن، آلودگی هوا را حتی از اسباب کاهش سطح رفاه عمومی تلقی می کند، سازمان محیط زیست را مسئول نظارت بر حسن اجرای خود و تهیه آیین نامه فنی در زمینه کنترل آلودگی‌ها دانسته و احکامی را متوجه آن سازمان می داند که در صورت رعایت به هر شاهد و دلیلی که خود بگویید، شاهد این گونه ناتوانی در مقابل ذرات میکرومتری ناچیز نبودیم. این قانون را به دلیل تشدید مشکلات و استمرار بی وقفه هوای ناسالم در اغلب روزهای سال، مهجورترین قانون موضوعه مبتلا به جامعه بوده که دلیل آن نه ضعف قانون که سلب مسئولیت یا فرافکنی از طرف مجریانی است که قانون آنها را به عنوان عامل یا ناظر معرفی نموده، اکنون تهران به عنوان پایتخت بلاد اسلامی با حدود 10 میلیون نفر جمعیت اتاق گازی شده که به جای 1000 متر دارای سقفی کمتر از 200 متر شده است که چندین برابر بیشتر از استانداردهای جهانی است.

اسلام عزیز ما دین سلامت و پاکیزگی است و به ما حکم می‌کند که طهارت و پاکیزگی را در ابعاد وجودی خود و اجتماعمان گسترش دهیم . شرایط امروز ما کرونایی است که خود ساخته ایم و متاسفانه فرقی که کروناها با هم دارند این است که واکسن برخی از اقسام آن نظیر هوای مسموم نه در کارخانه ها که در اراده ها ساخته و پرداخته می شوند.

از این رو شاهد آنیم که چگونه یک موضوع عینی و ملموس مثل آلودگی به دو فاکتور انتزاعی و ناملموس؛ یکی کاهش رفاه عمومی (ماده 1 قانون هوای پاک ) و دیگری فقدان اراده ناشی از تخطی از قانون، بستگی داشته و مرتبط است. اینکه سال گذشته را با 114 روز و امسال تا به امروز، 139 روز هوای ناسالم داشته ایم عبارت صحیحی است که صحیحتر از آن این است که 700 روز دو سال گذشته، عوامل انسان ساخته آلودگی هوا در سکوت و ترک فعل مجریان قانون، هزاران بیمار به مردم تحمیل نموده و تنها در تهران بیش از صد هزار عمر در سال بواسطه استنشاق ذرات آلوده و آلاینده موجود در فضای شهری از بین رفته است، براستی این حکایت حاکی از وخامت بیش از اندازه حوزه مدیریت محیط زیست نیست؟ محیط زیستی که متولیان آن به شهادت قوانین حاکم نه تنها سازمانی به این نام که در معنای عام کلمه شامل استاندارد، وزارت نیرو و وزارت نفت ( به دلیل تامین سوخت نیروگاهها از راه سوخت های مایع و نیز اهمال در کاهش سهم 59 درصدی منابع متحرک) نیز می شود. اگر قانون نداشتیم، مجلس را هم می افزودیم البته که نظارت هم از شقوق اصلی خدمت در کسوت نمایندگی است و باید فصلی جدا گشود.»/تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها