فروش گاز به اروپا به روش ترامپی

کد خبر: 1206695

یک روزنامه ایتالیایی می‌گوید بایدن در موضوع صادرات گاز به اروپا به قیمت گزاف، به رویکرد جاه‌طلبانه ترامپ اقتدا کرد.

فروش گاز به اروپا به روش ترامپی

ایل جورناله نوشت: ذخایر گاز طبیعی به میزان حداکثر در ایالات متحده آمریکا همزمان با داشتن نگاهی به بازار اروپا توجه‌ها را جلب کرده است. گرمایش جهانی به‌طور قطع دوست پوتین و روسیه در این گذر سال نیست که شاهد زمستانی معتدل در دو کرانه اقیانوس اطلس بوده که به ذخیره کردن گاز و خنثی کردن تهدید روسیه در عرصه انرژی کمک کرده است.

همزمان فضا برای راهبرد آمریکا برای جایگزینی بخشی از گاز روسیه با گاز طبیعی مایع آمریکا در بازار اروپا وجود دارد. جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا بعد از آنکه در آغاز دوره ریاست جمهوری‌اش به کنار گذاشتن راهبرد دونالد ترامپ در این عرصه ‌اندیشیده بود بار دیگر با جاه طلبی فراوان طرح‌های مربوط به سلطه انرژی را مطرح کرده است. سیاست جاه‌طلبانه گسترش گاز طبیعی آمریکا به آن سوی اقیانوس اطلس و جست‌وجوی یک برتری سیاسی در مذاکرات بروکسل و کشورهای عضو اتحادیه اروپا به منظور اعطای گاز طبیعی به بازار اتحادیه اروپا با قدرت تمام بار دیگر مطرح شده است.

صرفه‌جویی صورت گرفته در انرژی در هفته‌های اخیر باعث تقویت این طرح‌ها شد. به نوشته فاینانشال‌تایمز ذخایر راهبردی ملی در خلال اوج تقاضای در فصل زمستان کاهش نیافته و برعکس در هفته اول ماه ژانویه میزان 311.5 میلیون مترمکعب بار دیگر به زیرزمین انتقال یافتند.

گاز مایع طبیعی آمریکا با ورودش به بازار اروپا اکنون 40 درصد کل واردات طلای آبی این قاره کهن را تشکیل می‌دهد. البته بهای فروش آن در یکای گرمایی بریتانیا بیش از 11 برابر بیشتر از بهای آن در آمریکا یعنی معادل 36 دلار است. باری، طرح ترامپی بایدن به لطف سازوکار مساعد بازار پیروز می‌شود و نوید سال 2023 نیکو برای گاز اروپا می‌دهد. این در حالی است که دولت بایدن ممکن است میزان آن را دو برابر کند. البته چنانچه این چرخش آمریکا به عنوان صادرکننده نفت در سال 2023 مورد تأیید قرار گیرد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها