جلسه علنی عصر مجلس | جزئیات بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۲

کد خبر: 1207404

نمایندگان مجلس با تقلیل حقوق گمرکی کالاهای اساسی، دارو و شیرخشک به یک درصد موافقت کردند.

جلسه علنی عصر مجلس | جزئیات بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۲

نمایندگان در نشست علنی عصر امروز (یکشنبه 7 اسفند ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال 1402 کل کشور، با بند(ب) تبصره (7) ماده واحده این لایحه با 186 رأی موافق، 7 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 224 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

حقوق گمرکی کالاهای اساسی، دارو و شیرخشک به یک درصد تقلیل پیدا کرد

در بخش درآمدی بند(ب) تبصره (7) ماده واحده لایحه بودجه آمده است:

درسال 1402 نرخ چهاردرصد (4%) حقوق گمرکی مذکور در صدر بند «د» ماده (1) قانون امور گمرکی برای کالاهای اساسی و دارو و شیرخشک مخصوص اطفال با مجوز وزارت بهداشت به یک درصد (1%) تقلیل می‌یابد.

عبدالعلی مظفری رحیمی در جریان رسیدگی به بند(ب) تبصره (7) ماده واحده لایحه بودجه 1402 در قالب اخطار قانون اساسی گفت: نمایندگان در جریان رسیدگی به لایحه بودجه سال 1402 بارها از رانت در حوزه خودرو گفته‌اند، از این رو انتظار می‌رود اگر چنین رانتی وجود دارد شفاف گفته شود تا ما هم در جریان قرار گیریم.

وی ادامه داد: اگر رانتی وجود دارد چرا مصوب می‌کنیم که 85 درصد از درآمد گران شدن خودرو به جیب دولت برود. همچنین پس از جلسه غیرعلنی روز گذشته مجلس در خصوص ارز هیچ اتفاقی رخ نداده و مردم در فضای مجازی نسبت به عدم کنترل قیمت دلار اعتراض دارند؛ سوال اینجاست که قرار است بودجه سال آینده با دلار چند تومانی بسته شود.

لازم به ذکر است با پیشنهاد امیرحسین بانکی‌پور عبارت «دارو و شیرخشک مخصوص اطفال با مجوز وزارت بهداشت» و کسب رأی دو سوم از صحن علنی به متن بند(ب) تبصره (7) ماده واحده لایحه بودجه 1402 اضافه شد./

دلخوش:دستگاه‌های اجرایی حق دخالت در انتخابات اتاق‌های بازرگانی و تعاون را ندارند

سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس گفت: دستگاه‌های اجرایی حق دخالت در انتخابات اتاق‌های

سیدکاظم دلخوش اباتری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره دخالت دستگاه‌های اجرایی در انتخابات اتاق‌های بازرگانی و تعاون، گفت: با توجه به سیاست‌های ابلاغی و تقسیم وظایفی که میان دستگاه‌های اجرایی و تعاونی‌ها و بخش خصوصی براساس اصل 44 قانون اساسی شده است، بخش خصوصی به‌عنوان یک ستون اصلی باشد.

نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دستگاه اجرایی حق دخالت در شرایط انتخابات اتاق‌های بازرگانی و تعاون را ندارد چراکه در بند (ب) جزء (ج) سیاست‌های ابلاغی بر منع مداخله دستگاه اجرایی در امور اجرایی اقتصاد تاکید شده است، به همین دلیل معتقدم دستگاه‌های اجرایی حق ورود و دخالت در کار انتخابات اتاقها را ندارند و باید بخش خصوصی آزاد باشد تا بتواند انتخابات خود را به درستی انجام دهد.

یادآور می‌شود؛ طبق اعلام انجمن نظارت بر دهمین دوره انتخابات اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور، این انتخابات ۱۰ اسفند ۱۴۰۱ از ساعت ۸ تا ۱۸ در محل‌های تعیین شده برگزار خواهد شد./

میزان حق انتفاع دارنده پروانه بهره برداری از معادن و صنایع معدنی ایمیدرو تعیین شد

نمایندگان مجلس میزان پرداخت حق انتفاع کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی دارنده پروانه بهره برداری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ( ایمیدرو) را تعیین کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی نوبت عصر امروز (یکشنبه 7 اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال 1402 کل کشور، با بند الحاقی 2 تبصره 7 ماده واحده لایحه بودجه 1402 با 176 رأی موافق، صفر رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 216 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

براساس بند الحاقی 2 تبصره 7 ماده واحده لایحه بودجه 1402؛ کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی دارای قرارداد استخراج سنگ آهن از معادنی که پروانه بهره برداری آن ها به نام سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ( ایمیدرو) و یا شرکت های تابعه است، موظفند بابت حق انتفاع دارنده پروانه بهره برداری به ماخذ حداقل پنج درصد (5%) میانگین وزنی قیمت فروش داخلی و صادراتی شمش فولاد خوزستان به ازای هر تن کلوخه تولیدی از معدن مربوطه را به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ( ایمیدرو) پرداخت نمایند.

درخصوص آن دسته از اشخاص حقیقی و حقوقی طرف قرارداد سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ( ایمیدرو) که حق انتفاع دارنده پروانه بهره برداری ( ایمیدرو) در قرارداد، از طریق سازو کار مزایده تعیین شده است ، حکم این بند مجری نمی باشد./

نحوه محاسبه مالیالت خرید مواد معدنی مشخص شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی نحوه محاسبه مالیات خرید مواد معدنی را مشخص کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی نوبت عصر امروز (یکشنبه 7 اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال 1402 کل کشور، با بندهای ل و م تبصره 7 ماده واحده لایحه بودجه 1402 موافقت کردند.

براساس بند ل تبصره 7 ماده واحده لایحه بودجه 1402؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است درآمدهای حاصل از صدور مجوز توزیع دخانیات و حق انحصار دریافتی بابت واردات و تولید محصولات دخانی را به‌ حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کند.

همچنین نمایندگان بند م تبصره 7 ماده واحده لایحه بودجه 1402 را با 174 رأی موافق، 2 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 216 نماینده حاضر در جلسه تصویب کردند.

در بند م تبصره 7 ماده واحده این لایحه آمده است: ‌ارزش خرید مواد معدنی برای واحدهای فرآوری مواد معدنی در‌صورت ارائه صورتحساب الکترونیکی تأیید شده مطابق ماده (95) قانون مالیات‌های مستقیم و آیین‌نامه اجرائی آن ‌‌به‌عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی مورد قبول واقع می‌شود.

علی اصغر باقرزاده در تذکری، گفت: نه در لایحه دولت و نه در گزارش کمیسیون در مورد حقوق گمرکی کالاهای اساسی کاهش این حقوق در نظر گرفته نشد و با استدلال کاهش درآمد دولت اجازه طرح پیشنهاد داده نشد. این در حالی است که 3 ماه گذشته در مجلس با لایحه دو فوریتی قانون بالادستی مصوب شد که حقوق گمرکی تجهیزات مصرفی پزشکی مواد اولیه به یک درصد تقلیل پیدا کند. از سوی دیگر با حذف ارز ترجیحی و یارانه دارو سال آینده هزینه درمان افزایش می یابد.

وی ادامه داد: اگر همین منوال ادامه پیدا کند نرخ دریچه قلب از 80  میلیون تومان به 450 میلیون تومان و استند قلبی، پروتز ارتوپدی به 50 میلیون تومان در سال آینده افزایش پیدا می کند در حالی که براساس قانون بالادستی حقوق گمرکی تجهیزات مصرفی پزشکی به یک درصد تقلیل پیدا کرده بود.

دکترمحمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در توضیح این تذکر، گفت: اینکه دلسوزانه از تریبون مجلس سخن می گویید اقدام خوبی است، سلامت از اولویت های مجلس و دولت است اما اینکه از الان برای سال آینده نرخ گذاری می کنید باعث می شود بگویند که مجلس برای برخی اقلام پزشکی نرخ گذاری کرده است. آقای حسینی و میرکاظمی توجه داشته باشند که مجلس در برج 10 با تصویب لایحه دو فوریتی مالیات و ارزش افزوده، شیرخشک اطفال، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی را در قانون دائمی بخشید. از سوی دیگر در بودجه 1401 در جزء 2 بند پ تبصره 7 آن حقوق گمرکی را یک درصد لحاظ کردیم.

وی ادامه داد: اما متاسفانه امسال دولت در لایحه این پیشنهاد را لحاظ نکرد، در کمیسیون، مالیات بر ارزش افزوده را آورده است، اکنون لازم است برای یک درصد حقوق گمرکی تدابیری بیاندیشیم.

همچنین نمایندگان در نشست علنی عصر امروز (یکشنبه 7 اسفند ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال 1402 کل کشور، با بند الحاقی(6) تبصره (7) ماده واحده این لایحه با 176 رأی موافق، بدون رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 216 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در بخش درآمدی بند الحاقی(6) تبصره (7) ماده واحده لایحه بودجه آمده است: به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ( ایمیدرو) اجازه داده می شود مبالغ مازاد بر اعتبار مصوب سود ویژه سهم دولت (پنجاه درصد(50%) سود ابرازی) و مازاد بر مالیات عملکرد پیش بینی شده خود را به حساب دولتی تمرکز وجوه درآمد شرکت‌های دولتی نزد خزانه داری کل کشور واریز نماید./

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها