جلالی: عضویت در بریکس فرصت جدیدی را برای مقابله با فشار و تحریم غرب فراهم می‌آورد

کد خبر: 1240681

سفیر ایران در روسیه درباره عضویت ایران در بریکس نوشت: پذیرش عضویت در بریکس فرصت‌های جدیدی را در پویایی سیاست خارجی ایران در مسیر توسعه و مقابله با فشار و تحریم غرب فراهم می‌آورد.

جلالی: عضویت در بریکس فرصت جدیدی را برای مقابله با فشار و تحریم غرب فراهم می‌آورد

سفیر ایران در روسیه درباره عضویت ایران در بریکس نوشت: پذیرش عضویت در بریکس فرصت‌های جدیدی را در پویایی سیاست خارجی ایران در مسیر توسعه و مقابله با فشار و تحریم غرب فراهم می‌آورد.

کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بریکس در خصوص عضویت ایران در گروه بریکس در صفحه اجتماعی خود نوشت: پذیرش عضویت در بریکس، در تعامل نزدیک و اعتمادساز با اعضای اصلی و موسس آن، از جمله به دست آمد که فرصت‌های جدیدی را در پویایی سیاست خارجی ایران، در مسیر توسعه و مقابله با فشار و تحریم غرب فراهم می‌آورد.

وی تصریح کرد: این موفقیت، از مهمترین دستاوردهای سیاست خارجی کشور پس از انقلاب اسلامی است.

علاوه بر این حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این خصوص نوشت: خروج غیرقانونی آمریکار از برجام، جنگ اوکراین و دیگر تحولات بین‌المللی اخیر به خوبی نشان داد که کارکرد ائتلاف‌های بین‌المللی سنتی گذشته که صرفا مبتنی بر موضوع امنیت یا اقتصاد شکل گرفته بودند، دچار اخلال است؛ بنابراین پیوند منافع ملی کشورها به فرجام و سرنوشت دیگران و یک ساختار بین‌المللی خاص، خطای راهبردی است.

وی افزود: تکثر همکاری‌ با سازوکارهای متنوع بین‌المللی می‌تواند یک انتخاب مناسب و دارای منافع حداکثری برای کشورها باشد. به همین دلیل برخی از اعضای گروه بریکس علی‌رغم روابط خوب با غرب، همچنان به یک عنوان بازیگر فعال در این ساختار ایفای نقش دارند.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: گروه بریکس به عنوان یک ساختار چندوجهی، تمایل زیادی برای نقش‌آفرینی مستقل و موثر در عرصه جهانی دارد و از این جهت می‌تواند یکی از اهداف مطلوب کشورمان برای پیگیری چندجانبه‌گرایی در کنار دیگر ائتلاف‌ها و ساختارهای مهم مانند شانگهای، اوراسیا، سیکا، آسه‌آن و... در عرصه‌ی سیاست خارجی و روابط بین الملل باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: همچنین فرصت حضور فعال در اجلاس سران بریکس، علاوه بر تقویت چندجانبه‌گرایی، می‌تواند زمینه تعقیب اهداف و توسعه دیگر راهبردهای کلان دولت در اجرای دیپلماسی پویا، مانند سیاست همسایگی را بیش از پیش فراهم سازد.

وی همچنین نوشت: کشورهای گروه بریکس با جمعیت بیش از 3 میلیارد نفر که 40 درصد از جمعیت جهان است و برخورداری از مساحتی به اندازه یک‌سوم از کره‌زمین، از ظرفیت‌ مهمی برای همکاری دوجانبه با جمهوری اسلامی ایران برخوردار هستند و متقابلا ظرفیت‌های ارزشمند کشورمان از جمله موقعیت ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک، منابع غنی انرژی، نیروی انسانی متخصص و کارآمد، پیشرفت‌های چشمگیر در عرصه‌های مختلف و ثبات پایدار سیاسی مورد توجه اعضای بریکس است.

امیرعبداللهیان خاطر نشان کرد: در همین چارچوب، دولت سیزدهم برای اولین بار درخواست رسمی عضویت ایران در گروه بریکس را ماهها پیش ارائه کرد و امروز جمهوری اسلامی ایران به همراه دو کشور همسایه عربستان سعودی و امارات متحده عربی و همچنین آرژانتین، مصرو اتیوپی به عضویت قطعی بریکس پذیرفته شدند./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها