سلیمی‌نمین در گفتگو با «فردا»:

رادیکال‌های اصلاحات بعد مدتی در فضای سیاسی گم می‌شوند

کد خبر: 1244246

تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: جریان رادیکال اصلاحات خود را نیازمند هماهنگی با اپوزیسیون خارج کشور می داند اما این اتفاق باعث می‌شود این جریان ظرفیت عقلای اصلاحات را از دست دهد

 رادیکال‌های اصلاحات بعد مدتی در فضای سیاسی گم می‌شوند

گروه سیاسی فردا: شکافی عمیق و معنادار در جریان اصلاحات پدیدار شده است، از یک طرف اتحاد ملت با لابی گری سکان جبهه اصلاحات را به دست گرفت و رویکردهای رادیکال خود را یکی پس از دیگری به اسم جریان اصلاحات پیش می برد و در قطب مقابل احزابی مانند کارگزاران، اعتماد ملی، مردم‌سالاری و ندای ایرانیان مشی رادیکال‌ها را نفی و بی پروا به اتحاد ملت انتقاد می کنند. حال این سئوال پیش می آید که سرنوشت این دوقطبی در جریان اصلاحات چه خواهد بود؟

عباس سلیمی نمین در گفتگو با خبرنگار فردا درباره سرنوشت شکاف درون اردوگاهی جریان اصلاحات گفت: جریانی امروز در اردوگاه اصلاحات با اپوزیسیون خارج کشور همراهی نشان می دهد و این اتفاق مغایر با رویکرد جریان دیگری از اردوگاه اصلاحات است که می خواهد در چارچوب نظام کار کند و توسعه سیاسی را به شکل نظامند پیگیری کند.

وی افزود: جریان هنجارشکن در اردوگاه اصلاحات خیلی جنجالی رفتار می کند و امیال خود را با هوچی گری پیش می برد. بسیاری عناصر معقول اصلاحات از جریان هوچی گر خوف دارند و نمی خواهند مورد آماج حملات هوچی گران قرار بگیرند؛ لذا بیشتر آنها ترجیح می دهند سکوت کنند، همین مسئله مقداری میدان را برای جریان اصلاح طلب پیوندخورده با اپوزیسیون خارج کشور مساعدتر می کند تا امیالش را پیش ببرد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه تقابل‌های رادیکال‌ها و میانه‌روها در جریان اصلاحات شدیدتر می‌شود، اظهار کرد: آقای بهزاد نبوی نیز چندی پیش به رادیکال ها و تندروهای اصلاح طلب یادآور شد که «خیلی سطحی به عرصه سیاسی می نگرند و ما نمی توانیم عرصه سیاسی را رها کنیم». واقعیت هم همین است اگر جریانی بخواهد هنجارشکنی کند طبیعتا بعد مدت کوتاهی به فراموشی سپرده می شود.

وی با بیان اینکه رادیکال های اصلاح طلب نمی توانند میدان دار باشند، افزود: عدم شرکت آنها در انتخابات قطعا به زیان خودشان خواهد بود چون نمی توانند از ساختارهای داخلی بهره مند شوند و بعد مدتی در فضای سیاسی گم می شوند. وقتی اپوزیسیون خارجی بر اثر بی اطلاعی از اوضاع داخل کشور، خودش به شدت در گِل فرو رفته و با بحران های جدی مواجه است، قطعا نمی تواند کمک حال جریان هنجارشکن اصلاحات در داخل کشور باشد.

وی ادامه داد: تحریم انتخابات یعنی تحریم خود در استفاده از ساختاری که امکان رشد سیاسی را فراهم می کند. رادیکال های اصلاح طلب فکر می کنند حالا اگر حرف تند و هنجارشکنانه بزنند خیلی کار کرده اند اما در عمل خودشان را از یک سرمایه محروم می کنند که ادامه این رویه  آنها را از فهم و درک درست جامعه دور می کند.

سلیمی نمین با بیان اینکه دوقطبی و شکاف درون جریان اصلاحات عمیق تر می شود، تأکید کرد: جریان رادیکال اصلاحات خود را نیازمند هماهنگی با اپوزیسیون خارج کشور می داند اما این اتفاق باعث می‌شود این جریان ظرفیت عقلای اصلاحات را از دست دهد و نتیجه آن می شود بعد مدتی قدرت درک مسائل پیچیده اجتماعی را از دست می دهد. به عبارت بهتر رادیکال های اصلاحات دارند خودشان را از فهم جامعه محروم می کنند که این اتفاق هیچ عایدی برایش ندارد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها