تلفات زیاد ارتش اسرائیل در جنگ ترکیبی حماس

کد خبر: 1254464

«حمله زمینی اسرائیل به غزه، با جنگ ترکیبی حماس مواجه شده و به زمین سخت خورده است».

تلفات زیاد ارتش اسرائیل در جنگ ترکیبی حماس

وب‌سایت الجزیره در گزارشی که آمیخته با تحلیل ناظران غربی است، نوشت: یک هفته پس از جنگ زمینی نیرو‌های اسرائیلی در تلاش هستند تا حماس را در شمال غزه به انزوا بکشانند. با این وجود، حماس نیز از آمادگی برای مقابله برخوردار است. به نظر می‌رسد نیرو‌های اسرائیلی در حال تجزیه نوار غزه به دو قسمت در جنوب شهر غزه هستند.

به نظر می‌رسد استراتژی در هفته گذشته به انزوا کشاندن و ایجاد فرسودگی برای نیرو‌های حماس و شاخه‌های آن در یک‌سوم شمالی نوار غزه بوده است. با این وجود، اسرائیل نتوانسته توانایی حماس را برای پرتاب راکت‌هایی که تأسیسات نظامی در اسرائیل را با سرعت در طول هفته هدف قرار می‌دهد، از بین ببرد. اسرائیل اعلام کرد که ۲۵ تن از سربازانش از زمان آغاز تهاجم زمینی کشته شده‌اند.

در تاریخ ۲۵ اکتبر نتانیاهو اعلام کرد که هدف اسرائیل

«از بین بردن حماس از طریق از بین بردن قابلیت‌های نظامی و حکومتی و انجام هر کاری برای بازگرداندن گروگان‌هایمان» خواهد بود. کارشناسان به «الجزیره» گفته‌اند که هم حمله حماس و هم واکنش اسرائیل نشان‌دهنده انحراف از رویارویی‌های گذشته بین آنان از جنبه مقیاس عملیات و پیچیدگی آن است. حماس جنگ ترکیبی را به اجرا گذاشت.

«ماتئو برسان» استاد مطالعات استراتژیک در دانشگاه لومسا در ایتالیا می‌گوید: «آنچه از ۷ اکتبر به این‌سو شاهد آن بوده‌ایم نوع جدیدی از جنگ ترکیبی است. حماس توانست ۶۰۰۰ راکت به سمت اسرائیل پرتاب کند و این تعداد حمله‌ای بی‌سابقه در گذشته بوده است. سؤال این است که چگونه ممکن است حماس ۲۰ حمله در ۲۰ روستای مختلف انجام داده باشد. این بدان معناست که حماس برای انجام این کار آموزش و آمادگی واضحی داشته است».

گردان‌های قسام شاخه مسلح حماس اعلام کردند که راکت‌ها را به سمت راکتور هسته‌ای و تأسیسات تحقیقاتی اسرائیل در دیمونا جهت‌گیری کرده بودند. این اولین‌باری است که حماس چنین کاری را انجام می‌دهد. برسان می‌گوید: «پاسخ برای اسرائیل، ساده و آسان نیست زمان‌بر خواهد بود».

«دمتریس اندرو گرایمز» فرمانده نیرو‌های ویژه ایالات متحده می‌گوید: «حماس مدت زیادی برای این جنگ خود را آماده کرده بود و بسیاری از راکت‌ها را از قبل مستقر کرده است. بسیاری از راکت‌های حماس در زیرزمین دفن شده یا از طریق شبکه‌های تونل زیر غزه مستقر شده‌اند». او هدف اسرائیل برای نابودی حماس را «بسیار چالش‌برانگیز» توصیف کرد.

حماس اعلام کرده که چندین‌ تانک و خودروی زرهی اسرائیل را منهدم کرده است. حماس در تاکتیک‌های خود جسورانه عمل کرده است. برای مثال، گردان‌های قسام شاخه نظامی حماس اعلام کردند که از تونل‌هایی برای ساقط کردن جنگنده‌های اسرائیلی در گذرگاه بیت‌حانون بین اسرائیل و شمال غزه استفاده کردند. آنان در این‌باره اعلام کردند: «رزمندگان مقاومت با نفوذ به مرز و شلیک موشک‌های ضدزره به سمت خودرو‌های اسرائیلی تعدادی از نظامیان اشغالگر را به هلاکت رساندند». گرایمز می‌گوید: تلفات نظامی اسرائیل را با توجه به اینکه صرفا چند هفته از کارزار نظامی علیه حماس گذشته، «تلفات زیاد» قلمداد می‌کند.

جسارت و کارآمدی گردان‌های قسام، حسن نصرالله رهبر گروه حزب‌الله لبنان را بر آن داشت تا در سخنرانی تلویزیونی‌اش، اسرائیل را ضعیف معرفی کند. او در سخنرانی خود گفته بود: «پاسخ سریع آمریکا برای حمایت و پشتیبانی از اسرائیل نشان داد که اسرائیل از زمان عملیات طوفان الاقصی تا چه اندازه متحمل شکست شده است»./کیهان

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها