ارزیابی «فردا» از سخنان اخیر سید حسین مرعشی

ائتلاف کارگزاران - اعتدال و توسعه چه قدر جدی است؟

کد خبر: 1265720

اگر نامزدهای کارگزاران و اعتدالی‌ها تأیید صلاحیت شوند آنها در ائتلافی با یکدیگر وارد انتخابات خواهند شد.

ائتلاف کارگزاران - اعتدال و توسعه چه قدر جدی است؟

گروه سیاست سایت فردا: حزب کارگزاران سازندگی به‌طور جدی وارد عرصه انتخابات شده است. سخنان اخیر سید حسین مرعشی در گفت‌وگو با فارس بسیار حایز اهمیت است زیرا می‌توان از سخنان او راهبرد حزب کارگزاران را دریافت.

مرعشی در بخشی از سخنانش می‌گوید: «خیلی روشن است که آقای روحانی برای خبرگان تأیید بشوند شخصیت مورد اعتماد کارگزاران در انتخابات خواهند بود و ایشان هم برای تهران و استان ها ستادی را مقرر کردند و فعالیت خود را انجام می دهند».

ظاهر این پاراگراف آن است که کارگزاران در انتخابات مجلس خبرگان از روحانی حمایت خواهد کرد اما به نظر می‌رسد که موضوع فراتر از خبرگان باشد زیرا او در ادامه صحبت‌هایش از احتمال ائتلاف این حزب با اعتدالی‌ها در انتخابات مجلس نیز سخن می‌گوید؛ البته با محافظه‌کاری خاص کارگزارانی. مرعشی می‌گوید: «بعد از اعلام نتایج صلاحیت‌ها می‌توانیم درباره ائتلاف‌ها تصمیم بگیریم و بحث هم بحث ائتلاف با جبهه اصلاحات است و از امروز بحث های مشارکت مشروط در دستور جلسات جبهه اصلاحات است».

سخن دبیرکل کارگزاران نشان می‌دهد در میان اصلاح‌طلبان بر سر چگونگی ورود به انتخابات اختلاف‌هایی وجود دارد طیف چپ باور به مشارکت مشروط در انتخابات دارد و کارگزاران باور به ورود حداکثری. همانطور که در گزارش‌های قبلی سایت «فردا» آمد کارگزاران منتظر است تا ببیند آیا می‌تواند لیستی مشترک با اکثریت اصلاح‌طلبان ارائه دهد یا خیر تا در صورت واردنشدن جبهه اصلاحات به انتخابات به سمت اعتدالی‌ها سوق پیدا کند.

مشارکت مشروط که مورد اشاره مرعشی است، ایده‌ای است که سعید حجاریان در جریان انتخابات مجلس یازدهم در سال۹۸ مطرح کرد. در آن زمان طیف‌های زیادی از اصلاح‌طلبان گفتند که ایده حجاریان شکل دیگری از تحریم انتخابات است. حالا به نظر می‌رسد که این سخن در میان دستِ‌کم طیف پر هیاهوی جبهه اصلاحات طرفدارانی پیدا کرده است اما این طیف در اقلیت عددی به سر می‌برند زیرا در روزهای اخیر شاهد هستیم احزاب زیادی از اصلاحات از جمله کارگزاران سازندگی، اعتماد ملی، مردم‌سالاری، ندای ایرانیان و البته حزب اعتدال‌وتوسعه به عنوان یک حزب غیر اصلاح‌طلب اما نزدیک به طیف راست اصلاحات به صورت همه جانبه وارد عرصه انتخابات شده‌اند. کارگزاران هم، برای آنکه متهم به تک‌روی و خروج از اصلاحات نشود فعلا می‌خواهد خود را در چارچوب تصمیمات تشکیلاتی نشان دهد زیرا سید محمد خاتمی نیز به گفته حسن رسولی مسئولیت تصمیم‌گیری در حوزه انتخابات را به مجمع عمومی جبهه اصلاحات واگذار کرده است اما پر واضح است که اگر نامزدهای کارگزاران و اعتدالی‌ها تأیید صلاحیت شوند آنها در ائتلافی با یکدیگر وارد انتخابات خواهند شد.

حالا می‌رسیم به سرمایه اجتماعی اصلاحات؛ در چنین شرایطی آن‌طور که از شرایط برمی‌آید مخاطبان اصلاحات به دلیل دوری چندسالۀ این جناح سیاسی از مسئولیت، خواهان مشارکت در انتخابات‌اند. طیف چپ ادعا می‌کند اکثریت سرمایه اجتماعی اصلاحات همراه با آنها هستند اما واقعیت سیاسی به‌ خصوص در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که جامعه به طور کلی به سمت میانه‌روی سوق پیدا کرده است؛ چه مخاطبان اصولگرایان و چه مخاطبان اصلاح‌طلبان؛ از این‌رو به نظر می‌رسد در شرایط کنونی اقبال سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان به سمت آنهایی خواهد بود که مایل به شرکت در انتخابات هستند زیرا جامعه دریافته است که بهبود شرایط میسر نمی‌شود مگر از طریق طرق قانونی و مهم‌ترین راه قانونی برای اصلاح امور انتخابات است.‌ از این رو است که به نظر می‌رسد اگر کارگزاران و اعتدالی‌ها به عنوان نمایندگان اصلاح‌طلبان و نزدیکان اصلاحات، وارد انتخابات شوند، می‌توانند مخاطبان اصلاحات و طیف اعتدال را مجاب به شرکت در انتخابات کنند. البته اگر طیف چپ وارد انتخابات به ویژه در این دوره نشود، هیچ بعید نیست بعد از این از یک‌سو نزدیک به اپوزیسیون تلقی شود و از سوی دیگر دیگر نتواند وارد قدرت رسمی شود و از اینجاست که ممکن است کارگزاران و اعتدالی‌ها شکل جدیدی از اصلاحات را عرضه کنند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها